Ryby zo znečistených vôd: Na čo si dať pri kúpe pozor?

ryba

photl.com

Milujete ryby a neviete sa ich nabažiť? Ak sa chystáte v lete do niektorej prímorskej krajiny a robíte si chúťky na skvelú kuchyňu, plnú rýb a morských plodov, buďte na pozore. V rybách sa môže skrývať nebezpečenstvo obsahu ťažkých kovov a dioxínov. Z milovaných morských plodov sa môžete aj otráviť.

Morské špeciality ako jed?

O rybách sa hovorí ako o najzdravšom mäse, odborníci, najmä z oblasti infektológie, sú však skeptickí. Upozorňujú na to, že v rybách, alebo morských špecialitách, ktoré nie sú dostatočne upravené, alebo lovené v znečistených, či kontaminovaných vodách sa môžu kumulovať ťažké kovy, alebo  dioxíny, ktoré spôsobujú rakovinu. Takéto prípady nie sú dokonca ničím výnimočným. Jed scromboid môže obsahovať napríklad tuniak alebo makrela.

Ťažké kovy a dioxíny súčasťou rýb?

V súčasnosti, keď už priemyselná výroba a znečistenie životného prostredia nepozná hraníc, sa prejavuje tento fakt aj v podobe znečistenia živočíchov. Ťažké kovy, ako je kadmium, arzén, ortuť či hliník môžu obsahovať ryby morské, ale aj sladkovodné. Po skonzumovaní takejto ryby nemusíme mať okamžité, alebo priame fyzické následky. Ťažké kovy, ktoré sa však týmto spôsobom dostanú do nášho tela, môže vyvolať vznik závažných ochorení. Podľa niektorých vedeckých výskumov, je práve obľúbený losos nositeľom nebezpečných dioxínov. Nakoniec sa však zhodli na tom, že jedna porcia lososa za mesiac je úplne bezpečná.


Mohlo by vás tiež zaujať: Milujete sushi? Takto si ho pripravíte doma – a ešte aj ušetríte!


Pozor na plody a ryby z Baltického mora

Je dlhodobejšie známe, že ryby z Baltického mora, ktoré je znečistené, obsahujú vo svojom tele viac nebezpečných látok, ako ryby, ktoré pochádzajú z iných morí. Dajte si preto pozor aj na pôvod morských plodov.

Český objav uľahčí testy

U našich susedov prišli vedci pred nedávnom k fantastickému objavu. Dokázali vymyslieť procedúru, podľa ktorej bude sa dať nebezpečný jed v rybách odhaliť už za 1 hodinu. Doposiaľ trvali takéto testy 2 – 3 dni. Pokiaľ sa táto metóda osvedčí, bude prijatá ako medzinárodná metóda na zisťovanie jedov v rybách a morských plodoch.

Ryby konzumujte striedmo

Tak ako v každom prípade, aj tu platí, že vždy je najrozumnejšia zlatá stredná cesta. Netreba sa rybami a morskými plodmi prepchávať, ale netreba ich ani úplne vylúčiť z jedálnička. Dopriať si ich možno najlepšie striedmo. Taktiež by ste ich mali konzumovať len v kvalitnejších reštauráciách, kde vám budú vedieť ozrejmiť ich pôvod. Alergici by sa mali ich konzumácii vyhnúť úplne a niektorí doktori tiež odporúčajú striedmejšiu konzumáciu tehotným ženám.

Tráviace problémy z rakov, mušlí a ustríc

Okrem toho vám takéto delikatesy môžu spôsobiť aj nemalé zdravotné komplikácie. Po skonzumovaní kontaminovanej ustrice, či mušle môžete dostať hnačku či dokonca salmonelózu. Ak bola ryba, ustrica, alebo mušľa, ktorú ste zjedli vylovená vo vode znečistenej fekáliami, môžete si po jej konzumácii odniesť „darček“ aj v podobe infekčnej žltačky.


Mohlo by vás tiež zaujať: Morské riasy na vašom tanieri: Vitamínová a chuťová bomba v jednom


Začína to bolesťou brucha, skončiť môže smrťou

Každý jeden morský plod môže byť nositeľom chorôb, alebo dokonca nepríjemných hlíst. Po zjedení takejto ryby, mušle, ustrice, kraba či dokonca morského raka, sa vaše problémy môžu prejaviť:

  • bolesťami brucha, nevoľnosťou, vracaním
  • závratmi a halucináciami
  • bolesťami kĺbov a svalov
  • kŕčmi, vyrážkami
  • poruchy kožnej citlivosti a dýchania
  • v najťažších prípadoch: kómou, alebo aj smrťou
  • pomôcť môžete: vyvolaním vracania, zabezpečením dostatku tekutín, návštevou lekárskej pohotovosti
Zdroj: photl.com, photl.com, Oliver
Odporúčame