Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte osvedčené recepty z prírodnej lekárne!

žena

profimedia.sk

Pobolievajú vás kĺby pri zmene počasia, väčšej fyzickej aktivite či počas ranného vstávania? Ak vám nepríjemná bolesť strpčuje život, mali by ste sa čo najskôr obrátiť na svojho ošetrujúceho lekára. V prípade, že ide skôr o občasné ťažkosti, ktoré nie sú príliš intenzívne, nemusíte hneď siahať po drahých géloch, krémoch, tabletkách či doplnkoch výživy. Za vyskúšanie rozhodne stoja obklady a zábaly výlučne prírodného pôvodu. Inšpirujte sa tipmi, ktoré vám môžu priniesť želanú úľavu aj bez návštevy modernej lekárne.

Čo sa za bolestivými kĺbmi môže skrývať?

V závislosti od veku a opotrebenia kĺbov môžu mať bolesti hneď niekoľko príčin. Medzi najznámejšie patrí:

  • osteoartróza – typická skôr pre staršie ročníky, ktorá priamo súvisí s poškodením kĺbov vplyvom veku
  • reumatoidná artritída – autoimúnne ochorenie, ktoré postihuje ľudí v produktívnom veku
  • zrnenie staršieho dáta – úrazy končatín, zlomeniny, vyvrtnutia (členok, rameno)
  • nadmerná fyzická záťaž – manuálne ťažko pracujúci robotníci, športovci (tenisti, golfisti), ľudia pracujúci s myšou
  • obezita – súvisiaca s extrémnymi nárokmi na pohybový aparát
  • nevhodná obuv – topánky bez vytvarovanej klenby na vnútornej stielke, či príliš vysoké podpätky namáhajú kĺby dolných končatín
  • nevyležané choroby – najčastejšie chrípky, ktoré takisto sprevádzajú bolesti kĺbov
  • nevhodná strava – chudobná na dôležité vitamíny a stopové prvky, predovšetkým vápnik, prehnané solenie

Všetko začína zmenou životného štýlu

Tak ako pri väčšine bolestí, aj pri kĺboch platí, že najskôr treba odstrániť príčinu diskomfortu. Samozrejme, v rámci faktorov, ktoré dokážeme ovplyvniť. Pri nadváhe je to redukcia hmotnosti, pri sedavom zamestnaní zase aktívnejší voľnočasový program – priaznivo pôsobí plávanie, joga, populárne Pilatesove cviky, fitlopta či obyčajné ponaťahovanie svalov a šliach doma pred televízorom. Do jedálneho lístka je vhodné zaradiť jedlá z rýb, mliečne výrobky a potraviny bohaté na kalcium ako i zdravší olej – olivový alebo slnečnicový.


Mohlo by vás zaujať: Zápal močového ústrojenstva: Čo ho spôsobuje a ako si s ním poradiť?


Blahodarné obklady

Ak hľadáte okamžitú úľavu, možno by ste mali vyraziť do lesa. Pomôcť by vám totiž mohol obklad z brezového lístia. V pol litri vody povarte väčšiu hrsť tohto sušeného lístia na miernom ohni približne 5 minút. Po vychladnutí ho preceďte a lístie prikladajte na bolestivé miesta.

Ak nezaberie breza, vyskúšajte čerstvé borovicové ihličie. Nazbierajte aspoň pol kila a na celý deň ho namočte do dvoch litrov vody. Potom ho hodinku povarte na miernom ohni. Do odvaru namáčajte gázu alebo látkové vreckovky a prikladajte priamo na zdroj bolesti.

Prekrvenie a regeneráciu kĺbov podporuje obklad z horčičných semien, ktorý zároveň utíši bolesť. Hrsť horčičných semien podrvte v mažiariku a zalejte teplou vodou (3-4 lyžice). Pomiešajte na kašu, kým neucítite jej zápach. Zmes preneste na plátennú vreckovku alebo gázu a priložte na boľavý kĺb. Po pár minútach sa teplo môže premeniť na pálenie – vtedy obklad zložíme a miesto opláchneme. Túto procedúru neopakujte častejšie ako obdeň.


Mohlo by vás zaujať: Liečite sa sami za pomoci internetu? Vážne riskujete svoje zdravie!


Zázrak menom kostihoj

Už samotný názov prezrádza, že bylina je určená na hojenie kostí a kĺbov. Čerstvé lístky najemno nasekajte a vsypte do menšej nádobky s hermetickým uzatváraním. Tú až po vrch naplňte slnečnicovým alebo panenským olivovým olejom. Pridajte zopár kvapiek rozmarínovej esencie a po dobu dvoch týždňov uskladnite na slnečnom mieste. Scedeným olejom si potom potierajte ubolené miesta.

Zdroj: profimedia.sk, photl.com, Emma
Odporúčame