Platobné karty oslávia sto rokov: Zistite viac o ich histórii

Platobné karty

sxc.hu

Prvými vlastníkmi platobných kariet v niekdajšom Československu boli majitelia tuzexových kont. Prvá karta bola u nás vydaná až v roku 1988; pritom história platobných kariet je bezmála storočná. „Princíp platobnej karty, teda kartičky ako preukážky, ktorá zaisťovala nárok neplatiť službu a tovar tu a teraz, ale stačilo podpísať sa na potvrdenku, sa zrodil v roku 1914,“ povedal ČTK bankový ekonóm Pavel Juřík, autor publikácie s názvom Platobné karty: Ilustrovaná história platenia, ktorá vychádza v týchto dňoch v nakladateľstve Libri.

Prvá na svete zaviedla platobné karty americká telegrafná a telefónna spoločnosť Western Union. „Svojim vybraným zákazníkom ponúkla, že nemusia platiť za prepravné služby v hotovosti, ale môžu platiť pohodlne kartami. Čo znamenalo pohodlie – platiť sa mohlo aj na zaoceánskych parníkoch – a väčšiu možnosť útraty,“ opísal začiatky bezhotovostného styku Juřík.

Prvé platobné karty sa v 20. rokoch minulého storočia začali rozvíjať v rôznych formách – papierových, kovových či plastových kartičkách alebo žetónoch. Každá spoločnosť vydávala vlastné karty, zákazníci potom mávali peňaženky naplnené kartami namiesto peniazmi. Ku skutočnému rozvoju platobných kariet došlo až po druhej svetovej vojne, najmä v 50. a 60. rokoch.


Mohlo by vás zaujať: Platba jediným pípnutím: Poznáte výhody a riziká kariet PayPass?


Prvú platobnú kartu pre československých občanov vydala v roku 1988 Živnostenská banka. Išlo o takzvanú dispozičnú kartu k tuzexovým účtom, ktorá slúžila k výberu vtedajších odberných poukazov podniku zahraničného obchodu Tuzex – ľudovo nazývaných „bony“. Neskôr sa nimi dalo platiť aj v obchodoch Tuzex.

„Bežní občania sa s platobnou kartou mohli stretnúť až v roku 1989, kedy Česká a slovenská štátna sporiteľňa začali skúšať prvé bankomaty v Prahe a Bratislave. O rok neskôr, to už bolo po revolúcii, vydala Živnobanka prvú medzinárodnú platobnú kartu VISA pre podnikateľov a majiteľov devízových účtov, “ pripomenul Juřík.

Pritom v krajinách tzv sovietskeho bloku sa prvé karty začali vydávať v roku 1980 v súvislosti s olympijskými hrami v Moskve. VISA, ako jeden zo sponzorov olympiády, sa dohodla so sovietskou cestovnou kanceláriou Intourist na vydaní platobných kariet pre sovietskych športovcov a funkcionárov.

„Rôzne formy platidiel ale sprevádzajú ľudstvo už asi osem tisíc rokov. Cez výmenný obchod, kedy sa vymieňala kravička za sliepky, čo ale nemuselo byť každému pohodlné, sa hľadalo univerzálnejšie platidlo. Tým sa stali peniaze vo forme zlatých a strieborných hrudiek alebo korálky či ryža. Následne mince a niekedy okolo roku 800 prvé tlačené papierové peniaze v Číne,“ uviedol autor mnohých odborných i populárnych ekonomických článkov a publikácií o histórii platenia. Neskôr boli vynájdené zmenky, šeky a poštové poukážky, ktoré slúžia dodnes.


Mohlo by vás zaujať: Nové občianske preukazy s čipmi: Od kedy, pre koho a za koľko?


Juříkova posledná obsiahla publikácia pútavo približuje históriu peňazí a platenia. Najväčšia časť je ale venovaná platobným kartám, ktorým sa autor venoval už ako študent v 80. rokoch minulého storočia. Okrem minulosti je v knihe načrtnutá aj budúcnosť platobných nástrojov – Juřík verí bezkontaktným platbám, napríklad platbám kartou alebo mobilným telefónom. Knihu sprevádza niekoľko stoviek farebných fotografií, v množstve prípadov doposiaľ nepublikovaných.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK
Odporúčame