Okrídlený kamarát: Vtáčik môže byť aj vaším skvelým spoločníkom

Papagáj

sxc.hu

Človek pochádza z prírody a rád sa do nej vracia. Aj to je dôvod prečo pribúda záujemcov o chov akéhokoľvek živého tvora. Veľa ľudí má za najlepšieho spoločníka psa, no rovnako dobre ním môže byť aj papagáj.

Čo tak jedného operenca?

Chov vtáctva patrí k záľubám ľudí už niekoľko storočí. Najdlhšiu históriu chovu má jednoznačne kanárik. Do Európy ho priviezli už v 15. storočí. Silnou konkurenciou mu je papagájec vlnkovaný, ľudovo nazývaný andulka. Tieto drobné operence nie sú na chov náročné a veľmi rýchlo sa rozšírili do domácností. Nezaberajú veľa miesta, nepotrebujú celodenné opatrovanie a dokážu kedykoľvek potešiť svojím spevom, štebotom, alebo napodobňovaním rôznych zvukov, vrátane hlasu človeka.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vtáčia búdka vo vašej záhrade: Skrášli a priláka nových osadníkov


Aby sa mal u nás dobre…

Väčšina ľudí si spája vtáka s klietkou. Tu však platí: čím väčšia, tým lepšia. Skvelá je voliéra s napodobeninou prirodzeného prostredia. Ak nemáte priestor, doprajte svojmu operencovi možnosť preletieť sa po byte. Samozrejme pri zatvorených oknách. V klietke by nemalo chýbať bidielko, kŕmidlo, napájačka. Nezabudnite, že vtáky sa rady kúpu a tiež potrebujú niečo na brúsenie zobáka. Ideálne sú vetvičky zo stromov. Väčšina exotov majú ako základ potravy rôzne semienka a plody rastlín. Proso, slnečnicu, ľan, konope, repku, ovos, oriešky, môžeme doplniť čerstvým ovocím a zeleninou. Na spestrenie môžeme pridať bielkoviny živočíšneho pôvodu ako tvaroh, varené vajce, larvy a červy. Sépiová kosť nesmie chýbať v žiadnej klietke. Je dôležitým zástupcom minerálov. Vták, ktorý má vyváženú stravu, dostatok pohybu a pozornosti, je voči chorobám odolný. Samozrejmá je hygiena a pravidelné čistenie obydlia. Pri príchode nového jedinca je potrebné nechať vyšetriť trus na prítomnosť vnútorných parazitov.

Párik alebo skrotený jedináčik?

Pre prirodzený život vtákov je potrebný aspoň partner, ak nie celý kŕdeľ. Pár spolu nielen vychováva mláďatá, ale jeden o druhého sa neustále stará, spolu posedávajú, rozprávajú sa, navzájom si čistia perie. Vyzerá to ako spokojné manželstvo. Avšak ak sa rozhodnete len pre jedného, životného partnera mu musíte nahradiť sami. Obzvlášť takéto silné puto býva medzi papagájmi. Papagáj človeka ochotne prijme, nemá problém s veľkosťou, či odlišnou anatómiou, ale to neznamená, že by nerozlišoval pohlavie. Tu platí jedno vtipné krížové pravidlo: zatiaľ čo samička sa zamiluje do muža, samček si naopak hľadá partnerku. Dokonca môžu na svoje ľudské polovičky žiarliť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pes, had alebo korytnačka: Čo o vás prezrádza váš domáci miláčik?


A čo operenci z našej domoviny?

Havran, krkavec, vrana, kavka, straka, sojka, to sú naše vtáky patriace z čeľade krkavcovitých. Táto skupina sa vďaka svojej vynaliezavosti a prispôsobivosti rozšírila po celom svete. Nie sú pestrofarební, ani ich spev nie je okúzľujúci, ale dokážu výborne imitovať. Sú vysoko inteligentné, porovnateľné so šimpanzom. Žijú v spoločenstvách a medzi sebou komunikujú. Nielen o zdroji potravy, ale aj nástrahách a blížiacom sa nebezpečenstve. Možno neviete, že škorce, ktoré vedia potrápiť záhradkárov svojimi náletmi na dozreté ovocie, sú výbornými imitátormi. Od mala vychovávaný jedinec je krotký a napodobňuje slová i melódie.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Janka
Odporúčame