Doprajte si cesnak bez výčitiek: Zápach z úst porazíte overenými trikmi!

cesnak

photl.com

Silu cesnaku a jeho priaznivé účinky netreba nijako zvlášť predstavovať. Bohužiaľ, s týmto prírodným zázrakom sa spája tiež nepríjemný zápach, ktorý vzniká v ústach po jeho zjedení. Ak pracujete v úzkom kontakte s ľuďmi a máte istý spoločenský kredit, na cesnak zvyčajne ani nepomyslíte. Odopierať si ho však v skutočnosti nemusíte. Na odstránenie cesnakového zápachu totiž existuje zopár trikov.

Prečo je cesnak taký populárny?

Na pultoch našich predajní je dostupný celoročne a v kuchyni je doslova nenahraditeľný. Ide o prírodné antibiotikum, ktoré je zároveň plným priehrštím antioxidantov a látok posilňujúcich imunitu. Jeho zástancovia dokonca zvyknú hovoriť, že cesnak je liek na všetko. Okrem výnimočných vlastností z hľadiska zdravia a prevencie sa však vyznačuje aj ako dochucovadlo jedinečné svojou chuťou a arómou. A práve aróma je kameňom úrazu jeho konzumácie. Mnohým síce cesnak vonia, v rámci spoločenskej mienky však ide skôr o nepríjemný zápach. Ďalšou pravdou ale je, že ho z úst cítiť dlho a ďaleko. A to si väčšina z nás nemôže dovoliť.

Ako cesnakový zápach vzniká?

Za vznik cesnakového zápachu sú v prevažnej miere zodpovedné jeho sírne zlúčeniny, najmä alicín, čiže látky podporujúce zdravie. Silná vôňa vzniká hneď po rozdrvení či jemnom nakrájaní strúčika. Preto ak chceme z blahodarných účinkov cesnaku vyťažiť čo najviac, nemali by sme ho po prelisovaní nechať dlho stáť – treba ho konzumovať surový a ihneď po rozdrvení. Práve v tomto prípade je však najintenzívnejší nielen jeho účinok, ale aj zápach z úst. Silica cesnaku totiž pri trávení prechádza do krvného obehu a následne sa vylučuje nielen pľúcami, ale aj potnými žľazami. Cítiť ho tak z dychu a, bohužiaľ, aj z pokožky.


Mohlo by vás zaujímať: Zelená pochúťka pre vaše zdravie: Čo takto dať si špenát?


Nie je cesnak ako cesnak

Keďže naši poľnohospodári cesnak vo veľkom už nepestujú, prevažnú väčšinu tejto vzácnej suroviny dovážame z Číny. Nemusíte byť však odborníkom, aby ste si oproti tradičnému slovenskému cesnaku nevšimli rozdiel. Ten čínsky sa rýchlejšie vysuší a znehodnotí, takmer vôbec neštípe a jeho aróma je výrazne slabšia. Preto ak máte chuť na cesnakové pečivo na raňajky, prípadne cesnakovú polievku alebo langoš ako súčasť obeda, pokojne si tieto jedlá doprajte. V reštauráciách a zariadeniach s rýchlym občerstvením, ktoré používajú práve čínsky cesnak, sa prílišného zápachu obávať nemusíte. Zvyčajne odznie rýchlo a potlačí ho vypláchnutie úst čistou vodou a silná mentolová žuvačka.

Úplne iná situácia nastáva, pokiaľ patríte k nadšeným záhradkárom a na vlastnoručne dopestovaný cesnak nedáte dopustiť. V tom prípade sú obavy zo zápachu z úst naozaj na mieste. Hrianky potreté čerstvým strúčikom sú síce lahodnejšie, no aróma je prenikavejšia.


Mohlo by vás zaujímať: Doprajte si paradajku každý deň: Skvele chutí a pôsobí aj proti rakovine


Finty, ktorými sa cesnakového zápachu zbavíte

Ako už bolo spomenuté vyššie, základom je, aby ste si po zjedení cesnaku dobre vypláchli ústa čistou vodou. Následne vyskúšajte jednu z rád a zistite, čo na vás zaberá najviac:

  • prežujte zrnko kávy – prípadne vypite šálku kvalitnej zalievanej kávy (nie presso)
  • pohár mlieka – malo by byť čo najčerstvejšie, niektorým pomáha viac teplé, iným studené
  • petržlenová vňať – vložte si ju do úst v primeranom množstve, ale v celku a dobre rozžujte
  • čokoláda – horká, s čo najväčším podielom kakaa: nechajte si ju rozpustiť na jazyku, mala by mať podobný účinok ako káva
  • plátok citróna – aj keď to môže byť nepríjemné, zjedzte dužinu ako pomaranč
Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame