Na dokonalý trávnik treba poriadnu kosačku: Vyberte si tú správnu!

kosačka

sxc.hu

Tí z vás, ktorí vlastnia rodinný dom s pozemkom, prípadne si zvyknúť oddýchnuť na chalupe, sa bez kosačky zrejme nezaobídu. Upravený trávnik je totiž obyčajne to prvé, čo si všímame, keď prejdeme bránou. Aby však kosenie trávy bolo čo najefektívnejšie, výber záhradného pomocníka treba dobre zvážiť. Ponuka kosačiek je totiž na súčasnom trhu naozaj široká a bohatá. Orientácia v nich a správny výber však už môže byť náročnou úlohou.

Najdôležitejšie faktory

Skôr ako sa vyberiete do špecializovaných predajní so záhradníckym náradím, ujasnite si, na čo všetko budete kosačku využívať. Pri kúpe kosačky totiž treba zohľadniť tri základné faktory:

  • rozloha trávnatej plochy – v závislosti od veľkosti koseného pozemku si treba vybrať pohon
  • dostupnosť elektrickej siete – rozhodujúca podmienka, ak zvažujete kúpu elektrickej kosačky
  • terén – sklon a prípadné nerovnosti terénu by vám pri niektorých typoch kosačiek mohli práce značne znepríjemniť

Mohlo by vás zaujímať: Žiarivý aksamitník neláka len krásou: Vašu záhradu zbaví aj mnohých neduhov


Základné druhy kosačiek

  1. Elektrická – je vhodná na kosenie trávnatých plôch o výmere maximálne 600 m2. Podľa danej rozlohy treba voliť adekvátny záber noža: na plochy do 300 m2 postačí záber noža 30-25cm, na rozľahlejšie trávniky voľte záber noža do 45 cm. Ako už bolo spomenuté vyššie, na jej použitie je nevyhnutná elektrická sieť. Pripravte sa tiež na vlečenie prívodného kábla, ktorému treba venovať zvýšenú pozornosť. Pre niektorých to môže byť značne obmedzujúce. Ich nesporným bonusom je však tichší chod, menej náročná údržba a nižšie prevádzkové náklady. Cenovo sa pohybujú približne od 65 eur vyššie.
  2. Benzínová – oproti elektrickej má celkom iný typ motora a vyžaduje pravidelnú údržbu. Tá totiž doplnením paliva zďaleka nekončí. Dohliadať treba tiež na kontrolu a prípadnú výmenu filtrov, na sviečky a na stav oleja. Pokosíte ňou však aj rozľahlé plochy nad 1000 m2, a to bez akýchkoľvek obmedzení. Najlacnejšie motorové kosačky môžete kúpiť už od cca 70 eur. Uvažovať môžete nad dvomi základnými typmi:

bez pojazdu – jej záber musíte zabezpečiť tlačením, čiže vlastnou fyzickou silou

s pojazdom – s pohonom na predné alebo zadné kolesá. Ide o komfortnejšiu verziu, čo oceníte, ak kosíte terén s výraznejším sklonom alebo ak túto záľubu vezme do rúk nežnejšie pohlavie.

  1. Vretenová – jej názov je odvedený od usporiadania nožov do vretena vo véčkovom tvare. Je vhodná na kosenie menších plôch, z ktorých vďaka nej vyčarujete ideálny anglický trávnik.
  2. Strunová – je navrhnutá tak, aby pokosila tie najťažšie dostupné miesta: medzi stromčekmi, okolo záhonov, chodníkov a kríkov. Ide v podstate len o akýsi doplnok využiteľný na veľmi malých plochách.
  3. Robotická – je medzi kosačkami novinkou a pracuje na podobnom princípe ako robotický vysavač – kosí trávu aj bez vášho dozoru. Hodí sa najmä na rové trávnaté plochy. Pri jej kúpe však siahnete poriadne hlboko do vrecka stojí totiž približne od 1200 eur nahor.

Mohlo by vás zaujímať: Plodná záhrada v súlade s prírodnými zákonitosťami: Môžete ju mať aj vy!


Čo si na kosačkách treba všímať?

Telo kosačky – slogan „obal predáva“ platí naozaj všade a kosačky nie sú výnimkou. Aby vám totiž slúžila čo najdlhšie, treba prihliadať na materiál, z ktorého je vyrobená. Strednou triedou je plech, ktorý nemusí vždy znamenať zlatú strednú cestu. Kosačke totiž značne pridá na váhe a po zoškrabaní vrstvy farby ľahko podľahne korózii. Aj preto je niekedy lepším variantom tvrdený plast, ktorý je ľahší a nehrdzavie. V tých najkvalitnejších kosačkách sa však používajú zliatiny hliníka, ktoré sú odolné a zároveň nie príliš ťažké.

Kolieska – uprednostnite väčšie kolieska pred menšími a opäť zvažujte použitý materiál. V tých lepších by nemali chýbať guľôčkové ložiská. Dobre si rozmyslite predovšetkým plastové, ktoré vo všeobecnosti znesú menej a sú horšie ovládateľné, čo pocítite najmä pri zatáčaní.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame