Kurzy šitia sú v Česku hitom: Skúsite to s ihlou aj vy?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Kurzy šitia sa medzi ženami stávajú čoraz populárnejšími

Kreativitu, nekonvenčnosť a predovšetkým originalitu ponúkajú kurzy šitia a odevnej tvorby, ktoré sa v poslednej dobe medzi niektorými ženami stali obľúbenou aktivitou voľného času. Podľa oslovených lektoriek hodiny šitia často navštevujú vysokoškolsky vzdelané ženy a študentky, ktoré chcú byť tvorivé a hlavne si túžia odpočinúť. Na kurzoch sa učia klasické "krajčírstvo", moderné techniky šitia, prácu so strihmi a nahliadnu aj "pod pokrievku" návrhárskeho remesla.


 "Ženy, ktoré v dnešnej dobe pracujú predovšetkým pri počítačoch a v kanceláriách, chcú vytvoriť 'niečo', čo je vidieť. Chodia sem často právničky, inžinierky, doktorky .... Chcú navrhovať a originálne vyrábať na profesionálnej úrovni," povedala ČTK lektorka a odevná dizajnérka Irena Čiháková. Na vybraných modeloch si skúšajú remeselnú techniku ​​šitia ako napríklad všitie zipsu, "zášivky" či vystuženie pása.


Mohlo by vás tiež zaujať: Hobby pre mužov, ženy aj deti: Chytanie rýb môže byť skvelým relaxom


Na lekcie prichádzajú aj dievčatá, ktoré sa chcú stať módnymi návrhárkami. "Kto chce tento odbor študovať, mal by sa vyznať, ako sa aké látky používajú v technikách šitia. Vybrala som si kurzy Kláry Haunerovej. Každopádne som tam nešla len preto, že som si chcela šiť niečo originálnejšie, ako sa predáva v obchodoch, ale stretávam sa aj s tým," doplnila dvadsaťjedenročná študentka Evženia Klochay, ktorej znalosti z kurzov pomohli uspieť pri skúškach na vysokú odevnú školu v Miláne.

Poloprofesionálne dizajnové kurzy odevnej tvorby Kláry Haunerovej sa snažia študentky motivovať k sebauplatneniu a naučiť ich tiež teóriu odevnej tvorby. Od septembra budú vzdelávať aj v cenotvorbe. "Bohužiaľ 90 percent ľudí tu v Čechách porovnáva našu prácu s konfekciou hlavne čo sa týka ceny. Keď začnú šiť, pochopia, čo táto práca obnáša," poznamenala Haunerová.


Mohlo by vás tiež zaujať: Tablety majú čoraz viac fanúšikov: Stanete sa jedným z nich aj vy?


Dizajnérka Čiháková pôvodne s klasickou školou šitia začala po zamatovej revolúcii. Počet žiakov vraj poklesol v rokoch 2002 až 2007, zato v súčasnosti sa zvyšuje. "Hovorí sa, že v čase krízy majú ľudia menej peňazí a musia sa starať o budúcnosť. Povedala by som, že na tom profitujeme. Tento rok sme aj odmietali," dodala.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (7)

 • Jana 13.09.2014, 16:34

  Rada sa venujem rucnym pracam hackujem,vysivam a aj nieco usijem ale nieje to ono.Vobec nic neviem o siti len ma to bavi.Neviete prosim o niekom v okoli ziliny a martina co by ma to naucil.Dakujem

 • Zuzka 04.05.2013, 15:48

  Dobry den,chcela by som sa opytat neviete o nejakom kurze šitia v Košiciach?Dakujem.

 • lenka....... 29.10.2012, 10:33

  Ja by som sa veeelmi rada zucastnila kurzu sitia pre zaciatocnikov, neviete o nejakom v Kosiciach ?

 • Oľga 05.10.2012, 23:24

  Šijem takmer 40 rokov nepretržite, kurz som si urobila sama sebe. Moje úplne prvé boli pokusy aj s omylom , ako 17 ročná s kamoškou sme sa dali do šitia nohavíc. Vôbec sme netušili aké je to náročné. Ale slávnostne sme to zvládli. Teraz ušijem takmer všetko, zbožňujem pekné látky. Tvorivým žienkam aj mužom odporúčam túto činnosť realizovať - dobrý odbúrač stresu. V blízkej budúcnosti plánujem urobiť online kurz šitia pre začiatoč. aj pokročilé. Internet je úžasný - lebo z domáceho pohodlia sa všetko dá, keď sa chce. Ozaj, skrášlite si svoj život!

 • Zsanett 17.07.2012, 20:26

  Šila som od malička, a minulý rok som si definitívne vyžobronila super šijací stroj od manžela na Vianoce. Je to fantastický koníček, a manžel pochopil aká je to fajn vec, najmä keď sa mu dotrhajú nohavice, skracovanie nových nohavíc, všitie nového zipsu. Nakoľko krajčírske dielne za takéto služby berú nie malé peniaze. A samozrejme šijem podľa strihov. A bez strihu sa mi podarilo ušiť jedny vymakanú tašku. Nikto mi nechcel veriť, že som to šila ja!!!!!

 • Iva 01.06.2012, 19:40

  Ja som sa ako 14-ročná prihlásila na kurz šitia s dospelými ženami, o rok som si od starkej vyplakala starší šľapací šijací stroj Minerva, ktorý dodnes bezchybne funguje (30 rokov a už vtedy mal zrejme tiež takých 30 rokov), prešije hrubú kožu aj tenké záclony. Verím, že museli odmietať záujemcov o kurz, pološikovnica s minimom zručnosti pri troche snahy ušije hocičo a ušetrí sa ohromné množstvo peňazí hlavne pri šití pre menšie deti. Držím palce každému, kto sa odváži vyskúšať, ako píše Maja65- je to na celý život

 • Maja65 19.05.2012, 08:52

  Ja som sa sitiu venovala od malicka a uz sa tejto zaluby asi nezbavim. Aj ked mi niektore kamosky hovoria, ze nechapu, ako pritom mozem travit tolko casu, same pochopia, ked im to ukazem. Kto neskusil, nech nehodnoti. Urcite je to lepsie zabijanie volneho casu ako pozeranie na dvanastich chlapov s palicami nahanajucich sa za kusom gumy.

1

Pridať komentár