Čo tak vymeniť cukor za melasu? Má menej kalórií a množstvo železa

Melasa

lebanonmart.com

Získava sa ako vedľajší produkt pri výrobe cukru, no svojim obsahom ho dokáže celkom zatieniť. Je veľmi bohatá na minerálne látky a stopové prvky, ktoré nášmu organizmu častokrát chýbajú. Je považovaná za dietetickú potravinu a taktiež je jedným z veľmi cenných zdrojov železa.

Všetky vzácne látky zostávajú v melase

Melasa je tmavo-hnedý, až čierny hustý sirup. Vznikla náhodou a to ako vedľajší produkt pri výrobe cukru. Pri spracovaní cukru z cukrovej repy vzniká repná melasa a pri spracovaní trstinového cukru, ktorý sa vyrába z cukrovej trstiny, vzniká zase trstinová melasa. Obidve sa však vyrábajú rovnakým procesom.

Ako sa vyrába?

Po vylisovaní cukrovej trstiny, alebo repy, vzniká čistá šťava, ktorá sa nazýva melasa a z nej sa ďalej extrahuje cukor. Počtom extrakcií sa znižuje podiel cukru v melase, ale množstvo vzácnych látok sa nemení, pretože tie v cukre nezostávajú. Naopak, zostávajú vysoko koncentrované práve v melase, ktorá neobsahuje nijaký normálny cukor, len glukózu (hroznový cukor) a fruktózu (ovocný cukor).


Mohlo by vás zaujať: Pozor na cukor: Toto všetko môže narobiť s vaším zdravím


Bohatá na minerály, stopové prvky a vitamíny

Melasa je malý zázrak. Je jedným z najbohatších zdrojov organického železa. Vo svojom nenápadnom vzhľade ukrýva množstvo telu prospešných látok:

  • minerály: vápnik, fosfor, železo, horčík, draslík, sodík, zinok, meď, chróm
  • vitamíny: B1, B2, B6, C, kyselinu pantoténovú a kyselinu listovú
  • nenasýtené mastné kyseliny: kyselinu linolovú, kyselinu linolenovú a kyselinu olejovú
  • stopové prvky
  • bielkoviny
  • 18-20 % cukru, ale len vo forme glukózy a fruktózy

Liek na civilizačné choroby?

Mnohí ju zaň považujú. V krajinách, kde sa vyrába a vo veľkom konzumuje sa takmer vôbec nevyskytovali takzvané civilizačné choroby, ako rakovina, vysoký krvný tlak, choroby srdca, arterioskleróza, metabolické poruchy, ani ochorenia tráviaceho ústrojenstva, alergie, či bolesti kĺbov, kostí a chrbtice. Mnohí ľudia sa na základe jej cenného obsahu domnievajú, že je to v týchto krajinách spôsobené práve vysokou konzumáciou melasy.

Diétna potravina odporúčaná odborníkmi

Okrem toho, že obsahuje množstvo prospešných látok, je vhodná aj ako diétna potravina, napríklad pre ľudí, ktorí majú obmedzený príjem cukru. Melasa sa totiž používa ako sladidlo, no pritom žiadny cukor neobsahuje. Obsahuje len glukózu a fruktózu, ktoré sú pri dietetickom režime dovolené. Sú významné tým, že pôsobia veľmi dobre na trávenie a vo vašom tráviacom trakte nezostávajú a nekvasia v ňom, ale sa rýchlo vstrebú a dodajú telu potrebnú energiu. Kúpa melasy vás určite nezruinuje, môžete ju dostať už za 2-3 eurá.


Mohlo by vás zaujať: Kupujete hnedý cukor lebo je zdravší? Pozor, nie každý je trstinový!


Použiť ju môžete ako liek, sladidlo alebo potravinu

Melasa sa vyznačuje veľmi výraznou chuťou. Konzumovať ju môžete samostatne ako liek po lyžičkách. Odporúčajú sa 1 – 3 lyžičky denne, buď samostatne, alebo rozpustené v nápoji. Môže sa použiť napríklad do koláčov na osladenie, alebo aj do jedál čínskej a indickej kuchyne. Používa sa najmä ako prírodné sladidlo, ale aj na natieranie pokožky pri ekzémoch a psoriáze a tiež na prevenciu a liečbu rozličných ochorení:

  • osteoporóza – obsahuje viac vápnika ako mliečne výrobky
  • anémia – jeden z najbohatších zdrojov železa
  • nervové a imunitné poruchy
  • kardio-vaskulárne ochorenia
  • pri problémoch s nadváhou – obsahuje o dve tretiny menej kalórií ako med a o polovicu menej kalórií ako cukor
  • vhodná pri strese
  • pomáha pri vypadávaní vlasov
Zdroj: lebanonmart.com, wikimedia/Badagnani, Oliver
Odporúčame