Železo je pre naše telo dôležité: Takto zlepšíte jeho vstrebávanie!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Trápila vás už niekedy chudokrvnosť?

Červené víno pomáha vstrebávaniu železa

V dnešnej dobe trpí na chudokrvnosť, resp. anémiu už väčšina ľudí. Zabrániť tomuto stavu alebo ho zlepšiť môžete napríklad pomocou zvýšeného obsahu železa vo vašej strave. V ktorých potravinách sa ho nachádza najviac a ako môžeme čo najviac zintenzívniť jeho vstrebávanie?


Neužívajte zvýšené dávky železa bez odporučenia lekára

Ak vám váš lekár na základe vašich príznakov a rozboru krvi vyslovene neodporučí zvýšené užívanie železa, sami by ste si ho naordinovať nemali. Vždy treba zájsť za lekárom, ktorý posúdi vhodnosť jeho užívania a určí aj dávkovanie. Zvýšené množstvo železa totiž v organizme môže narobiť poriadne škody a preto sa s ním netreba zahrávať. Malo by byť na optimálnej úrovni. Nie je v poriadku, keď ho je vo vašom tele málo, čo je problémom dnešnej doby, no nie je dobré ani to, keď je železa v tele príliš.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás únava či rapídne zmeny hmotnosti? Príčinou môže byť štítna žľaza


Prírodné sa vstrebáva niekoľkonásobne lepšie

Železo živočíšneho pôvodu, teda pochádzajúce z mäsa, sa do vášho organizmu vstrebe na 10-30% z množstva prijatého v potrave. Ak si chcete dopriať železo rastlinného, alebo anorganického pôvodu, nebude mať až takú vstrebateľnosť, ako železo pochádzajúce z mäsa. Železo z rastlín, alebo tabletiek sa vo vašom organizme udrží len v množstve okolo 1-5% z celého prijatého obsahu. Vstrebávanie železa je do značnej miery ovplyvnené aj ostatnými zložkami potravy.

Ako podporiť čo najlepšie vstrebanie železa?

Železo by sme mali každý deň prijímať v množstve približne 1 – 1,5 mg z prirodzenej stravy. Mužské telo by malo obsahovať v priemere asi 4 g železa, ženské okolo 3,5 g a detské telo menej ako 3 g železa. Podporiť jeho vstrebávanie môžeme nasledujúcimi účinnými a overenými radami:

 1. zvýšte prísun vitamínu C – kyselina askorbová, resp. vitamín C, je skvelým pomocníkom, ktorý zvyšuje schopnosť organizmu využiť železo získané z potravy. Stačí preto, ak si ku jedlu doprajete džús z citrusov, alebo samotné citrusové plody vo všetkých formách,
 2. pohár vínka k jedlu – áno, aj takýmto príjemným spôsobom môžete pomôcť svojmu telu prijať zo stravy čo najviac železa. Pozitívne účinky však platia samozrejme pri obmedzenom a rozumnom množstve alkoholu. Myslí sa tým jeden, najviac dva poháre kvalitného červeného vína za deň, čo zároveň nemusí byť každodenným pravidlom,
 3. vyhýbajte sa káve, čaju a čokoláde – vstrebávanie železa naopak znižujú látky zvané triesloviny, ktoré sa nachádzajú napríklad v káve, čaji, nepomáhajú mu ani vláknina, či čokoláda a vo veľkej miere ani mliečne nápoje,
 4. orechy znižujú vstrebávanie – ak si chcete zabezpečiť dostatočné vstrebávanie železa, nejedzte zároveň s takýmto jedlom orechy,
 5. vápnik a železo neužívajte súčasne – navzájom totiž rušia svoj účinok. Užívajte ich preto oddelene, najlepšie jedno ráno a druhé večer,
 6. pravidelne konzumujte potraviny s vysokým obsahom železa – ak chcete byť zdravý, konzumujte pravidelne potraviny s vysokým obsahom železa, najmä ryby a mäso.

Mohlo by vás zaujať: Čo tak vymeniť cukor za melasu? Má menej kalórií a množstvo železa


Najviac železa obsahuje:

 • červené mäso – napr. hovädzie, pečienky, ryby
 • zelené druhy zeleniny, najmä šalát, brokolica, kel, pór, špenát
 • sušené marhule, broskyne, hrozienka
 • celozrnné pečivo
 • strukoviny – červená fazuľa, šošovica, hrach
 • niektoré druhy zeleniny - petržlen, kaleráb
 • vajcia  
 • mak
Zdielať na Facebooku

Diskusia (9)

 • zaneta 15.08.2016, 16:26

  ties mam problem zo zelezom co je naj lepsie poradtemi prosim

 • pravdajetaka 24.06.2015, 12:59

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11422085

 • Tinka 05.01.2015, 21:09

  Moje telo je veľmi predvídateľné. Keď som bola darovať krv prvý krát. Po darovaní som asi 4 mesiace nevedela prestať jesť orechy. Po 2x darovaní mi stále išlo na chuť červené víno. A teraz po treťom darovaní neviem prestať jesť ryby. Moje telo si pýta to čo mu chýba, len obmieňa formu (druh) jedla.

 • AndreA 07.11.2014, 11:39

  Mam zaujem o kupu tohto vyrobku.Som anemicka. ANDY. Dakujem.

 • Petra - MY 12.06.2014, 14:39

  Ja jednoznačne odporúčam Čučoriedkový Narosan od firmy Just. Behom mesiaca sa mi krásne upravilo železo a po dvoch mesiacoch som mala výsledky krvi, akoby som nikdy nebola anemická. Žiadny iný výrobok mi nezabral tak rýchlo a tak účinne. Dokonca ho stále dávam preventívne aj mojej 2,5 ročnej dcérke, ktorá máva nábeh na anémiu po mne. Tento produkt je vhodný aj počas tehotenstva, práve vtedy sa odporúča najviac. Je to prírodný sirup a má veľmi príjemnú chuť. V prípade, že by ma niekto záujem o kúpu tohto výrobku, kontaktujte ma, rada Vám dám viac informácií: just.janackova@gmail.com

 • miro 16.06.2012, 14:40

  Nedávno som dostal ako darca krvi vitamíny,ktoré obsahujú vápnik a železo.

 • kity 15.06.2012, 21:17

  cervene vino mi chuti najviac, biele ani nepijem a ma hlavne vela antioxidantov, resvenvatrol ktory spomaluje starnutie obsahuje ho hlavne cervene vino, tak si treba obcas v malej miere dopriat dajake kvalitne, to nikomu neublizi.

 • Slavka 15.06.2012, 16:55

  V bielom víne je omnoho viac železa ako v červenom víne. Červené víno je dobré proti rakovine, obsahuje vela antioxidantov. A pite kvalitné vína, nie tie za euro z reťazcov.

 • Alzbeta 15.06.2012, 10:29

  Tak ako ta anglicka, ani ja nedam na pohar cerveneho denne dopustit. "Zboznujem" tych, co ma oznacuju za alkoholicku - ked nevedia, nech nesudia.

1

Pridať komentár