Využite bio odpad na maximum: Kvalitné hnojivo vám dodá kompostovisko!

kompostovisko

sxc.hu

Život v paneláku sa zvyčajne obmedzuje na jeden smetný kôš, do ktorého putuje väčšina kuchynského odpadu. Situácia v rodinnom dome so záhradou je však celkom iná. Zvyšky surovín a potravín môžete využiť na top prírodné hnojivo šetrné k vašej peňaženke aj pôde s rastlinami. Preto neváhajte a kompostovisko si založte čím skôr. Zistite, na čo všetko ho môžete využiť a ako si poradiť s jeho konštrukciou.

Prekonajte zábrany

Kompost sa v našich predstavách obyčajne spája s nevábnou kopou, z ktorej na navyše šíri nepríjemný zápach či priam neznesiteľný smrad. Je síce pravdou, že kompostovisko vašu záhradu príliš neskrášli, to by vás však rozhodne nemalo odradiť. Ak na jeho osadenie použijete prírodné materiály (napríklad drevené dosky), určite nebude biť do očí. Dôležité je však aj jeho umiestnenie. Nevystavujte ho na obdiv uprostred záhrady, ale v jej rohu, do ktorého budete mať jednoduchý prístup a nebudete merať dlhú vzdialenosť.


Mohlo by vás zaujímať: Šetrenie priamo z neba: Viete, ako zachytávať a využívať zrážkovú vodu?


Spoznajte jedinečné výhody kompostu

Jeho vytváranie nezaberie veľa času, pretože táto hmota funguje ako dobre zohraný organizmus, ktorý sa o všetko postará sám. Odmení sa vám pritom množstvom benefitov:

  • ušetrí vám finančné prostriedky za odstránenie odpadu (Vedeli ste, že biologicky spracovateľné suroviny tvoria 30-40% komunálneho odpadu? Keď navyše pripočítate konáre, lístie, trávu a burinu zo záhrady, ročne ušetríte aj niekoľko zberných nádob.)
  • ušetrí vám peniaze za drahé hnojivá
  • ozdraví vašu pôdu – dodá jej potrebné živiny, prevzdušní ju a zadrží vodu, prípadne zvýši vodopriepustnosť (podľa potreby)
  • vyzretý kompost nezapácha

Mohlo by vás zaujímať: Na dokonalý trávnik treba poriadnu kosačku: Vyberte si tú správnu!


Ako to funguje?

Hoci si mnohí záhradkári myslia, že pri kompostovaní prebieha hnilobný proces, skutočnosť je celkom iná. Ide o riadený rozklad za pomoci mikroorganizmov pri vysokých teplotách (až okolo 80°C). Táto fáza trvá jeden až tri týždne, pričom dochádza k nielen rýchlemu stúpaniu teploty, ale aj k rozmnožovaniu baktérií. V nasledovnej etape teplota aj hromada klesá, uvoľňuje sa amoniak. V záverečnej fáze dochádza k tvorbe humusu, prítomné sú aj drobné živočíchy a dážďovky.

Čo doňho hádzať a čo nie?

Na vykŕmenie svojho kompostu môžete použiť všetko, čo priamo súvisí s prírodou. Z kuchyne môžete použiť zvyšky očistenej zeleniny a ovocia, čaj, kávové usadeniny. Záhrada ponúka pokosenú trávu, lístie, odpílené konáre, odpad pri pletí rastlín, odkvitnuté kvety. Pridať však môžete aj klasický hnoj, mačacie či psie exkrementy zmiešané s vodou či rozložiteľné servítky. Pozor však dávajte na mäso, mliečne výrobky a kosti – toto všetko do kompostu nepatrí. Absolútnym tabu sú plasty, kovy, sklo, chemikálie, ale aj rastliny napadnuté škodcami.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete ponamáhať telu a prečistiť hlavu? Vyskúšajte pár dní života na vidieku!


Ako na to?

Kompostovisko môžete mať murované (nie však jeho dno), z kovových stĺpikov a pletiva, z vlnitého plexiskla či plechu. Základom je, aby bolo dostatočne spevnené, ale aby nebol zamedzený priamy kontakt so zeminou. Príliš vhodné nie je ani umiestnenie na priamom slnku, kedy kompostu hrozí vysychanie.

Jedným z najdôležitejších faktorov je dostatočná vzdušnosť a možnosť odtekania prebytočnej vody. Preto ako prvú vrstvu voľte radšej podrvené konáre a hrubší materiál. Ak sa vám kompost bude zdať po čase príliš vlhký, môžete doň pridať piliny alebo slamu. V opačnom prípade (v čase sucha) pokojne prilejte vodu. Jednotlivé zložky striedajte alebo aspoň poriadne premiešajte.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame