Psie implantáty či pleťové masky: Nie je to už trochu priveľa?

Zviera

sxc.hu

Ľudia a ich zvierací miláčikovia sa často postupom času začnú navzájom podobať. Avšak vlastným vzhľadom posadnutí Američania posúvajú tento dávny vzťah ešte o krok ďalej a poskytujú svojim štvornohým priateľom čokoľvek od kozmetických „tvárových“ zábalov až po implantáty do semenníkov.

V krajine plnej chirurgicky vylepšených pŕs, zubov i kože bolo zrejme len otázkou času, kedy ľudské skrášľovacie metódy začnú uplatňovať aj na psoch a mačkách. Na jednom konci spektra sú potom psy ako maltézsky teriér Hops, ktorý pred časom dostal čučoriedkovú pleťovú masku nasledovanú fénovaním a čistením zubov psou pastou s kuracou príchuťou.

Aj Corlessová z manhattanských Psích kúpeľov hovorí, že toto je bežná procedúra pre malé psíky. „Sú to človekom vyšľachtené rasy a potrebujú starostlivosť,“ dodala. Uprostred masáže podľa nej síce Hops vyvrhol trochu zvratkov, ale inak sa zdalo, že si pozornosť užíva.

Ale ujímajú sa aj extrémnejšie a bolestivejšie zákroky. Podľa newyorskej republikánskej poslankyne Nicole Malliotakisovej zvieratá podstupujú tetovanie, prepichovanie uší, nosa i brady pre náušnice a majitelia im dokonca nechávajú aj spevniť bruchá, či vyhladiť tváre faceliftom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Aký pán taký pes: Labrador prezrádza vašu zásadovosť, teriér nevyrovnanosť


Malliotakisová sama vlastní dve čivavy Peanut a Olympiu a teraz navrhla zákon, ktorý by v štáte New York zakázal kozmetické zákroky na domácich miláčikoch, ktoré sú podľa nej „len druhom týrania zvierat“. „Nikdy by som ani neuvažovala, že by som svojho psa niečomu takému vystavila,“ povedala.

Gregg Miller, zakladateľ spoločnosti nazvanej Neuticles, však tvrdí, že Malliotakisová je „blázon“ a problém jednoducho preháňa. Pre vyjadrenie toho, čo si o poslankyni myslí, Miller použil anglický výraz „nuts“, ktorý sa okrem blázna či cvoka používa aj ako synonymum pre semenníky. A „nuts“ je teda zrejme Millerovo najobľúbenejšie slovo, pretože práve falošné zvieracie semenníky jeho spoločnosť vyrába. Sú vytvorené z rovnakého silikónu ako implantáty, s pomocou ktorých si ženy zväčšujú prsia, a vypĺňajú priestor, ktorý vznikne po kastrácii zvieraťa.

„Implantovali sme ich už viac ako pol miliónu domácich miláčikov v USA a po celom svete – psom, mačkám, koňom, býkom, opiciam, potkanom a dokonca aj vodným byvolom,“ vyhlásil Miller. Ceny siahajú od 119 dolárov (asi 2350 korún) za pár najmenšej veľkosti XS až po 599 dolárov (asi 11.850 korún) za model XXL s pripojenými nadsemenníkmi.

Miller tento nápad dostal v roku 1993, keď chcel svojmu bladhaundovi Buckovi pomôcť prekonať stres po kastrácii. „My to vieme a oni to vedia tiež, že ich už nemajú,“ vyjadril jednoznačne vzťah psov k ich najintímnejším partiám. „S implantátmi Neuticles ale nepoznajú, že niečo zmizlo.“


Tiež by vás mohlo zaujať: Na zvieracích miláčikov dajú Američania miliardy ročne: Koľko míňate vy?


Veterinári a dokonca aj ochrancovia práv zvierat, ako je Malliotakisová, sa väčšinou zhodujú, že falošné semenníky, ktoré sa obvykle vkladajú ihneď pri kastrácii, nie sú týraním.

„Použila som ich u svojich vlastných psov a myslím, že sú úžasné,“ povedala o implantátoch marylandská veterinárka Flavia DelMastrová. Osobne si síce nemyslí, že sa kastrované psy nejako zvlášť starajú o to, čo im chýba, ale je presvedčená, že ťarcha implantátov má najmä u väčších psov kladný vplyv na hojenie po kastrácii.

Ovšem Tazi Phillipsová z kalifornského časopisu a charity GlobalAnimal.org mieni, že „smiešne“ implantáty Neuticles sú súčasťou antropomorfného trendu, ktorý „úplne zdivočel“. Spadá sem podľa nej tiež vkladanie implantátov, aby ovisnuté uši držali vzpriamene, odstraňovanie pazúrov, aby zviera neškriabalo nábytok, a vytrhávanie zubov, aby nehrýzlo. A potom sú tu ľudské „skrášľovacie“ procedúry ako tetovanie, piercing, liposukcia či operácia nosa. „Veľa sa toho deje úmerne tomu, ako sa zvieratá stávajú viac majetkom a menej členom rodiny,“ vyhlásila Phillipsová.

Podľa amerického zväzu produktov pre domácich miláčikov v tomto roku ich majitelia utratia celkovo takmer 53 miliárd dolárov. Najväčšia časť z toho ide na jedlo, ale kategória „zvieracích služieb“, ktorá zahŕňa aj starostlivosť o vzhľad, dosiahne objem 4,11 miliardy dolárov a naďalej vzrastá.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pes, had alebo korytnačka: Čo o vás prezrádza váš domáci miláčik?


Miller pripúšťa, že podniká v podivnom odbore. „Keby ste mi pred dvadsiatimi rokmi povedali, že dnes budem predávať psie guľky, tak by som vám odpovedal, že ste cvok.“ Kritiku ale odmieta. „Ak niekto chce, aby jeho pes mal semenníky a zachoval si tak bohom daný vzhľad, čo je na implantátoch zlého?“

Podľa DelMastrovej by hranica medzi tým, čo je ešte v poriadku a možno aj zábava, a tým, čo už je kruté, mala byť vytýčená tam, kde pre zviera začína bolesť. „Mali by ste myslieť na zvieratá,“ poznamenala. „Ak chcete krúžok v nose, tak si ho dajte do svojho.“

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK/AFP
Odporúčame