Očistite šetrne svoje telo: Domácu detoxikáciu zvládnete aj vy!

Muž

photl.com

Slovo detoxikácia, aj keď znie veľmi odborne, určite poznáte. Ide o proces odstránenia škodlivých látok z tela, ktoré sa v ňom hromadia pôsobením vonkajších vplyvov, ale aj prostredníctvom alkoholu, fajčenia, či z rôznych potravín a prostriedkov používaných v domácnosti. Hoci náš organizmus je vybavený schopnosťou sebauzdravovania, v dnešnej dobe musí odolávať oveľa väčšiemu množstvu škodlivín, ktoré sa snaží vylúčiť močom, stolicou, potom a dýchaním.

Existuje niekoľko spôsobov ako detoxikáciou pomôcť nášmu telu vysporiadať sa s vylúčením toxických látok. Jednou z nich je pôst, ktorý je však mierne drastický a pre ľudí v zrelom veku môže byť aj nebezpečný, alebo zbytočne stresujúci. Iné detoxikačné postupy sa radia k prirodzeným a využívajú prírodné prostriedky, vďaka čomu ich môžete realizovať aj sami doma.

Ktoré toxíny nás ohrozujú najčastejšie?

Naše telo je teda vybavené prirodzenými obrannými mechanizmami, no dnešná doba si vyžaduje cielené povzbudzovanie týchto procesov z dôvodu zvýšeného vplyvu škodlivín z prostredia. Medzi nimi sa čoraz častejšie nachádzajú práve toxíny:

  • lieky
  • drogy
  • niektoré potraviny (intolerancia)
  • toxíny zo životného prostredia – rôzne chemické látky, rádioaktívne látky, ťažké kovy…
  • toxíny súvisiace s poruchami metabolizmu
  • emočné toxíny, ktoré sa vylučujú pri záťažových psychických stavoch (strach, stres, agresivita, životné traumy atď.)

Tiež by vás mohlo zaujať: Spravte niečo pre seba: Prestaňte fajčiť a vyhrajte hodnotné ceny!


Ktoré systémy v ľudskom tele majú detoxikačnú funkciu?

Ako sme už spomínali, človek má od prírody daných niekoľko telesných systémov, ktoré majú za úlohu prirodzene očisťovať organizmus:

  • Lymfatický systém – Filtruje v lymfatických uzlinách tekutinu v tkanivách – lymfu, a zabraňuje tak vniknutiu toxínov do krvi. Ak je tento systém preťažený, prejavuje sa to častými nachladnutím, chrípkami, únavou, celulitídou aj kruhmi pod očami.
  • Koža – Tento najväčší ľudský orgán potom vylučuje toxíny z tela, ktoré nemôžu byť vylúčené inou cestou. Preťaženie tohto detoxikačného systému spôsobuje akné, vyrážky, celulitídu.
  • Pľúca – Pri výdychu sú odpadové látky, ktoré zostali po vstrebaní kyslíka do krvi, odstraňované z tela. Najmä, ak je človek dlhodobo vystavovaný nepriaznivým podmienkam s vysokou koncentráciou výfukových plynov či nikotínu, prejaví sa to nachladnutím, chronickým kašľom, či nepriechodnosťou dutín.
  • Pečeň – veľmi dôležitý orgán, v ktorom je krv prečisťovaná od jedovatých látok. Tie sa v nej stávajú rozpustnými vo vode a sú vylúčené do žlče, ktorá ich prenáša do čriev. Preťaženosť pečene sa prejavuje opuchmi, nutkaním na zvracanie, zlým trávením a žlto potiahnutým jazykom.
  • Črevá – črevá štiepia potravu a dôležité látky vstrebávajú do krvi, toxíny a škodlivé látky naopak vylučujú z tela. Potrava by mala črevami prejsť čo najrýchlejšie, no často sa stáva, že to, čo skonzumujeme už obsahuje priveľké množstvo toxínov – črevá takúto potravu nestihnú tak rýchlo spracovať a toxíny v našom tele zostávajú dlhšie. Preťažené črevá spôsobujú zápchu, vetry a nadúvanie.
  • Ľadviny – tento orgán v prvom rade filtruje krv a vyrába moč, ktorým sú škodliviny odplavované z tela. Riadia takisto hospodárenie tela s vodou a ich zlý stav sa prejaví tmavo zafarbeným či zapáchajúcim močom, jeho malým množstvom, či bolesťami pri močení.

Tiež by vás mohlo zaujať: Joga je cvičenie pre všetkých: Udrží vás vo forme aj po štyridsiatke!


Celý deň iba voda

Ak sa rozhodnete očistiť svoj organizmus, je dobré stanoviť si nejaké obdobie, kedy naozaj budete zodpovedne dodržiavať detoxikačné zásady. V domácom prostredí, pod dohľadom seba samého, ťažko dodržíte tvrdú diétu a podobne, preto sú metódy domácej detoxikácie mierne a pozvoľné. Ideálne obdobie ne tento očistný proces je asi jeden mesiac. Sú aj krátkodobejšie, jednodňové detoxikačné kúry, kedy sa odporúča piť po celý deň iba čistú vodu, prípadne zeleninovú alebo ovocnú šťavu. Je však ťažšie ich zvládnuť. Ak sa necítite na takúto, hoci len krátku hladovku, radšej si rezervujte viacej času a urobte poriadok vo svojom organizme pomaly a postupne.

Pomaly ďalej zájdeš

Pomalšia detoxikácia síce trvá dlhšie, ale je k telu jemnejšia. Ideálne bude, ak uvedené zásady budete dodržiavať aspoň mesiac:

  • Ráno si aspoň krátko zacvičte, najlepšie zopár cvičení z jógy či tai-chi.
  • Najdôležitejším jedlom bude pre vás obed, preto by mal byť čo najvýdatnejší.
  • Nevynechajte ani raňajky. Asi dvakrát za týždeň raňajkujte iba ovocnú šťavu.
  • Jedzte čo najviac čerstvej zeleniny, ovocia, strukovín, obmedzte údeniny a tučné mäso.
  • Pite veľa tekutín – minimálne 3 litre denne. Kombinujte čistú vodu, minerálnu vodu, obzvlášť dôležité sú čaje (zelený, zázvorový, lapacho) a ovocné šťavy.
  • Vynechajte alkohol, obmedzte rafinovaný cukor, a ak je to možné aj cigarety. Prísun zdravého cukru budete mať  v ovocí a zelenine.
  • Pred večerou si zacvičte a večerajte do 18-tej hodiny, potom už nejedzte nič.
  • Spať choďte čo najskôr.

Pri detoxikácii sa zväčša váš stav na začiatku mierne zhorší, no pri takejto pozvoľnej očistnej kúre sa zhoršenie nemusí vôbec prejaviť. Najlepšie je, ak sa s vami rozhodnú detoxikovať aj rodinní príslušníci či priatelia, pretože sa budete mať s kým podeliť o svoje dojmy, a tiež budete motivovaný vytrvať až do konca poctivo dodržiavať jednotlivé zásady. Tak kto sa k vám pridá?

Zdroj: photl.com, photl.com, Andrea
Odporúčame