Flirtujte aj vo vyššom veku: Zvýšite si sebavedomie a pomôžete zdraviu!

pár

profimedia.sk

Zvyknete opačnému pohlaviu skladať komplimenty, aj keď ste v manželskom zväzku či serióznom vzťahu? Napriek tomu, že v očiach mnohých žiarlivcov flirtovanie patrí medzi ľahšie formy nevery, odborníci zo sveta medicíny aj psychológie majú nepriestrelnú ospravedlnenku. Vďaka vzletnej komunikácii s mierny iskrením vás pracujeme na svojom zdraví. Samozrejme, v pozitívnom zmysle.

Injekcia sebavedomia

Pokiaľ sa nachádzate v dlhodobom partnerstve, po istom čase erotické dusno jednoducho vyprchá. Zvlášť po rokoch manželstva sa rozhovory zvyčajne obmedzujú na všedné témy ohľadne domácnosti, rodinných príslušníkov či práce. Aby ste cítili opäť atraktívni a žiadaní, pritom až tak veľa netreba. Nezáväzné koketovanie vám nielenže neublíži, ale účinne posilní vaše sebavedomie. Tento pocit spolu so smiechom či bozkami totiž pôsobí ako spúšťací mechanizmus hormónov šťastia. Krvný obeh zaplavený endorfínmi má za následok pokles krvného tlaku, zníženie bolesti (napríklad hlavy) a dokonca aj spaľovanie tukov.


Mohlo by vás zaujímať: Nevera tri krát inak: Aj toto môže spraviť s vaším vzťahom


Páni majú navrch

Muži majú v sebe geneticky zakódovaný pud lovca, vďaka čomu sa v prítomnosti žien v ich organizme spustí hotová búrka. Okamžite sa im zvýši hladina testosterónu a kortizolu, ktoré navodzujú príjemné pocity. Dalo by sa preto povedať, že prejavovanie náklonnosti nevinnými poznámkami im je doslova vlastné. V prítomnosti mužov je totiž situácia u heterosexuálov úplne opačná, hladina testosterónu a kortizolu klesá. Psychológ Seth Meyers vo svojej knihe Láska na predpis doktora Setha však flirtovanie vníma ako prirodzené bez rozdielu pohlavia: „Sme len ľudia a naša sexualita je živá bez ohľadu na to, či sme vo vzťahu alebo nie. Aj v prvom prípade je však mierne flirtovanie zdravé a normálne.“

Vzpruha pre pracovný kolektív

Možno sa vám to bude zdať nevhodné, no mnohí odborníci odporúčajú zábavu vo forme dvorenia aj na pracovisku, Majú na to totiž hneď niekoľko dôvodov:

1. Flirtovanie láme ľady. Zvlášť, pokiaľ ste v kolektíve prišelec, koketovanie vám môže pomôcť úspešne prežiť prvý deň na novom poste. Ak vám nový šéf povie, že v atraktívnu a skúsenú asistentku už ani nedúfal, rozhodne sa netvárte kyslo. Berte to ako pozvánku na prekonávanie bariér dvoch úplne cudzích ľudí.

2. Flirtovanie posilňuje pracovný humor. To pomáha, najmä pokiaľ uviaznete v každodennej rutine. Podľa štatistík smiech dokáže zvýšiť pracovný výkon až o 40%. Spolu s flirtovaním dosiahnete rovnaký výsledok ako po 15-ich minútach bicyklovania.

3. Flirtovanie znižuje stres.  Na vysvetlenie vám možno postačí jednoduchý príklad. Ak vám šéf povie, že aj krásne ženy musia uňho pracovať, je to celkom iné, ako keby namrzene utrúsil, že nemáte len tak postávať.

4. Flirtovanie buduje vzťahy. Aj keď na skutočné priateľstvá sú potrebné spoločne strávené roky, počas koketovania sme otvorenejší a prístupnejší. Častokrát si niekoho obľúbime aj vďaka tomu, že poznáme jeho odľahčenú a prívetivú stránku v platonickej forme.


Mohlo by vás zaujímať: Manželská kríza po štyridsiatke: Zvládnite ju spolu s nami!


Dôležité sú predovšetkým správne hranice

Či už ste šťastne zadaní alebo nie, flirtovanie by sa druhej osoby nikdy nemalo dotknúť. To sa týka aj žiarlivého partnera, či pracovného kolektívu. V zamestnaní totiž riskujete obvinenia zo sexuálneho obmedzovania, doma zasa zbytočné hádky a výstupy. Prejavovanie náklonnosti preto udržujte v medziach slušnosti tak, aby bolo príjemné pre obidve strany. O tom, že flirtovanie máme vo všeobecnosti veľmi radi, hovorí aj prieskum Asociácie zdravia a wellness. Takmer polovica opýtaných tvrdila, že sa počas flirtovania cíti mlado a sexi. Až 36,8% dokonca uviedlo, že flirtovanie je pre nich akýsi prírodný doping.

Aký názor na flirtovanie máte vy? Posilní vzťah, alebo vám skôr prekáža? Napíšte do našej diskusie!

Zdroj: profimedia.sk, sxc.hu, Emma
Odporúčame