Zbaľte sa na dovolenku rýchlo a prakticky: Čo patrí do kufra a čo radšej nie?

kufor

photl.com

Celý rok sa tešíme na dovolenku, no keď to konečne príde, horúčkovitou prípravou strávime takmer celý deň. Má balenie kufrov rovnaký scenár aj u vás? V tom prípade sa nechajte inšpirovať tipmi, čo v rámci leňošenia pri mori naozaj využijete a čo pokojne môžete nechať doma. Poradíme vám, ako sa zbaliť do lietadla a ktoré drobnosti sa vám môžu zísť pri cestnej doprave.

Zoznam nie je na zahodenie

Ak sa na dovolenku chystáte aj s najmladšími členmi rodiny, prípadne balíte veci aj pre svoju polovičku, je vhodné vytvoriť si zoznam vecí, ktoré vám v batožine nesmú chýbať. Táto pomôcka sa hodí aj pri odchode z hotela – jednoducho si podľa nej skontrolujete, či ste niečo nezabudli v skrini alebo v kúpeľni. Neoceniteľným pomocníkom dokáže byť aj v prípade krádeže alebo straty batožiny vinou leteckej spoločnosti. Takáto udalosť síce nikoho nepoteší, vďaka zoznamu sa vám budú „papierovačky“ ohľadne poistnej udalosti ľahšie vypĺňať.

Doklady majte vždy pri sebe

Ak sa pohybujeme v neznámom prostredí, na osobné veci dohliadame so zvýšenou ostražitosťou. To platí najmä o kabelke, v ktorej zvykneme mať to najdôležitejšie:

  • platný doklad totožnosti (občiansky preukaz, pas) a vodičský preukaz
  • platobné karty
  • hotovosť (eurá) aj domácu menu (ak cestujeme mimo EÚ)
  • prefotená zmluva s cestovnou kanceláriou
  • cestovné doklady (letenky, lístky,…)
  • doklad o poistení – liečebných nákladov, kompletné cestovné poistenie
  • doklad o očkovaní, víza – ak sú potrebné na vstup do krajiny

Mohlo by vás zaujímať: Prežite dlhý let v zdraví a dobrej nálade: Poradíme vám, ako na to!


Vrstvenie je dôležité

Pri ukladaní vecí do kufra ukladajte to najťažšie ako prvé. Na spodok teda uložte topánky, cestovnú žehličku či fén, prípadne osobitne zbalenú kozmetiku. Priestor využijete na maximum tak, že vzniknuté škáry a medzery vyplníte – opaskom, ponožkami, šatkou, zrolovanými tričkami (tak navyše predídete ich pokrčeniu). Celú vrstvu prekryte plážovou osuškou. Ak máte zaplatený pobyt all inclusive a uteráky neberiete, použite väčšie tričká. Ďalej ukladajte jednotlivé oblečenie od šortiek cez košele a blúzky, až po nohavice a sukne. Navrch poukladajte mäkké veci ako, napríklad, ľahký svetrík.

Tip: Obávate sa pokrčenia maxišiat alebo dlhých nohavíc? Uložte ich ako druhú vrstvu a nechajte vyčnievať z kufra. Keď na ne naukladáte všetko ostatné, zvyšok šiat preložte nazad do kufra ako poslednú vrstvu.

Maličkosti, ktoré sa môžu zísť

Bez kvalitných slnečných okuliarov a opaľovacieho krému s vysokým ochranným faktorom by sme na pláž ani len nemali pomýšľať. Spolu s plavkami totiž tvoria neoddeliteľnú súčasť výbavy na dovolenku. Okrem nich sa vám však môžu zísť aj ďalšie predmety – zvlášť, pokiaľ cestujete do neďalekého Chorvátska či Bulharska a ako dopravu ste si zvolili kolesá (autobus, osobné auto). V tomto prípade totiž na veľkosť batožiny nemusíte brať až taký ohľad, ako pri ceste lietadlom:

  • vreckový nožík s vývrtkou a otváračom na konzervy
  • toaletný papier (najmä ak si nie ste celkom istí kvlaitou ubytovania)
  • vreckovky
  • šnúru na bielizeň, zopár štipcov, trochu prášku na pranie
  • dáždnik
  • igelitové tašky – na odpadky, použitú bielizeň, mokré plavky a podobne
  • výplň voľného času – spoločenskú hru, knihu,…
  • repelent

Mohlo by vás zaujímať: Vyberte si váš vlastný 8. div sveta: Tieto miesta očaria aj vás!


Čo nepatrí na palubu?

Väčšina letiskových spoločností má pomerne prísne bezpečnostné kritériá na príručnú batožinu. Z toho dôvodu si radšej vopred preštudujte pokyny. V zásade však platí, že na palubu nesmiete priniesť:

  • Tekutiny, gély, lieky s BALENÍM väčším ako 100 ml – ak si aj so sebou beriete takéto zmenšené cestovné balenia, všetko musíte vyložiť a zabaliť do priehľadného igelitového vrecka s uzáverom. Výnimku majú rodičia s maličkými deťmi, pre ktoré môžete vziať mlieko, prípadne čaj či inú tekutinu v množstve primeranom letu. Nech vás však neprekvapí, ak vás pri kontrole vyzvú, aby ste tekutinu ochutnali.
  • Ostré predmety – nože, nožničky, pilníky a iné súčasti manikúry, šperky s hrotmi, žiletky a podobne. Všetko ostré je kvôli bezpečnosti v lietadle zakázané.
  • Nadrozmerná batožina – väčšina prepravcov má pravidlá pre príručnú batožinu nastavenú na nosnosť 5 alebo 10 kíl. O presnej váhe a rozmeroch sa však pre istotu vopred spýtajte v konkrétnej spoločnosti.

Čo s elektronikou?

Mobilný telefón, fotoaparát, kameru, nabíjačku, baterky, MP3 prehrávač – to všetko majte vždy pri sebe. Ideálne je umiestnenie do príručnej batožiny, ktorú máte stále na očiach a nehrozí vám poškodenie pri prepravovaní veľkej batožiny (hádzanie kuframi).

Zdroj: photl.com, photl.com, Johnny
Odporúčame