Po rozvode naďalej v spoločnej domácnosti: Nový trend dnešnej doby?

Dom

sxc.hu

Niektorí si zaberú gauč alebo spia v izbe pre hostí. Iní ďalej zdieľajú spoločné lôžko, hoci v mrazivom ovzduší. Rozvody sú v dnešnej dobe bežné, ale stále viac párov aj po skončení manželstva ďalej žije pod rovnakou strechou – prinajmenšom dočasne.

Neradostná ekonomika, vysoké ceny nehnuteľností a strach z poklesu na spoločenskom rebríčku robia z rozvodu finančné bremeno, ktoré je čím ďalej tým ťažšie uniesť. A aj keď nútené spolužitie rozvedených párov je stále skôr výnimkou, pre vyššie spomínané dôvody sa môe stať čoraz bežnejším.

,,Ve dvou se to lépe táhne“

Tento nový trend prichádza z USA, kde sa mu hovorí „žiť dohromady oddelene“, a postihuje prevažne chudobnejších ľudí. Umožňuje ušetriť peniaze a zachovať väzby medzi rodičmi a deťmi,“ vysvetlil sociológ Claude Martin z francúzskeho Národného centra pre vedecký výskum. Strach z finančných následkov rozvodu je pritom zjavný aj vo Francúzsku. „To, čo nasleduje po odluke, je pre mnoho párov príliš nákladné. Preto ďalej zostávajú spolu. Jednoducho nemôžu nájsť nový dom alebo nechcú deliť to, čo nadobudli spoločne,“ vysvetlil Martin.


Mohlo by vás zaujať: Šťastný život po rozvode


Rozvod je pridrahý, zostaňme spolu

Parížsky notár Benoît Delesalle každý deň sleduje rozvádzajúce sa páry, ktorým práve došlo, ako veľa ich bude ich rozchod stáť. „Pred pár dňami som tu mal pár, ktorý bol uprostred krízy. Chceli sa poradiť, ako sa vyrovnať v prípade rozchodu. Keď odchádzali, hovorili, že si to ešte všetko premyslia a ohľadom rozvodu zrejme zmenia názor,“ povedal. „Keď sú do procesu zapojené aj deti, rodičia chcú nájsť dva byty blízko seba, aby deti nestratili kontakt s jedným z nich. Potom je život ešte komplikovanejší, najmä v ak nedisponujú príliš vysokým rozpočtom,“ dodal Bernard Cadeau zo siete realitných agentúr Orpi.

A čo na Slovensku?

Aj na Slovensku neraz práve obavy z finančných následkov držia páry pokope. Hoci manželstvo už roky nefunguje, k rozvodovému právnikovi sa ľuďom neraz nechce. Kladú si otázku: ,,A čo by sa tým zmenilo?“ Hľadanie nového bývania, finančné vysporiadanie, nehovoriac o situácii, keď sú v hre maloleté deti od myšlienky na rozvod spoľahlivo odrádzajú. Mnoho párov sa naň jednoducho „vykašle“. Aj preto možno trend spoločného bývania po rozvode u nás nie je až natoľko silný. Príkladom by mohla byť aj česká porotkyňa Česko Slovenskej Superstar Gábina Osvaldová, ktorá zostala s manželom Ondřejom Soukupom v spoločnom byte hoci obaja majú iných partnerov. Zdá sa, že naše národy sú o niečo pragmatickejšie a keď nevedia, čo po rozvode, tak sa ani nerozvádzajú.


Mohlo by vás zaujať: Prvé rande po rozvode: Zvládnite ho na jednotku!


Môže to fungovať – dočasne

,,S manželom sme po rozvode pár mesiacov spolu bývali. On spal v bývalej detskej izbe, ja v spálni. Pravdupovediac som sa nevedela dočkať, kedy už budem v byte sama, aj keď vydržať sa to dalo. Ale bývať spolu dlhšie? To nie. Veď to by som sa nemusela ani rozvádzať,“ hovorí Mária z Bratislavy. Ďalšia vec, ktorá ovplyvňuje situáciu je fakt, že sa pár často rozvádza preto, že jeden z partnerov má milenca či milenku – takže v podstate má kam odísť a problém spoločného bývania s svojím či svojou ex riešiť nemusí.

Ako vnímate bývanie v jednej domácnosti bez lásky vy? Je to podľa vás len tá jednoduchšia (ale nie najlepšia) cesta, alebo ide o pragmatické a výhodné riešenie pre všetkých zúčastnených? Vyjadrite sa v našej diskusii!

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK/Dora
Odporúčame