Zázračný liek na vypadávanie vlasov…existuje?

Muž

Tran?ov

Na trhu sú desaťtisíce prípravkov a návodov na zastavenie vypadávania vlasov a navrátenie stratenej pokrývky hlavy. Ale fungujú aspoň niektoré z nich?

Hustota vlasov a rozmery prirodzenia sú už od nepamäti asi tými najpálčivejšími problémami mužskej časti populácie. No kým nejaký ten nedostatok v druhom bode sa dá ukryť do nohavíc a v kritickej chvíli dohnať správnou technikou, holú hlavu bohužiaľ len tak ľahko neschováte. Vidina hustej štice preto núti mužov sadať na lep “zaručeným“ a „overeným“ prostriedkom na udržanie si rednúceho porastu na hlave. Zisťovali sme, či je niektorý z nich skutočne účinný.

Čo vám povie lekár?

Ak sa s vypadávaním vlasov obrátite na dermatológa, najskôr sa pokúsi zistiť príčinu vášho problému – dôvodom padania vlasov totiž nemusí byť iba genetika a hormóny. Ak sa mu však nepodarí príčinu presne stanoviť, odporučí vám liečbu vitamínmi, minerálmi a aminokyselinami, ktoré sa môžu do pokožky aplikovať aj injekčne, lokálne látky zlepšujúce prekrvenie pokožky alebo na blokovanie vplyvu mužského pohlavného hormónu. No pokiaľ máte na vypadávanie vlasov predispozíciu, zrejme vám nič z toho nepomô


Mohlo by vás zaujať: Šediny na našej hlave: Čo sa za nimi skrýva?


Ako to vidíte vy?

Aj pre Martina, čerstvého absolventa vysokej školy, bol fakt, že sa mu pokrývka hlavy stráca pred očami, tvrdou ranou pre jeho sebavedomie. „Nenávidel som akýkoľvek pohľad do zrkadla či fotografiu, kde som videl, ako plešatiem,“ priznáva. Spočiatku sa snažil hľadať informácie o možnosti riešenia na internete, v lekárni, či u známych. Vyskúšal všetko od žihľavového šampónu, cez vitamíny až po rôzne tinktúry, no bezvýsledne. „Jediný efekt bol, že som mal potom lepkavé a mastné vlasy a z niektorých prípravkov mi dokonca bolo zle od žalúdka,“ spomína na svoje „testovacie“ obdobie.

Genetika nepustí

Martin navštívil aj viacerých lekárov, ktorí však iba vylúčili možnú hormonálnu poruchu a oznámili mu, že je zdravý muž s genetickou predispozíciou na vypadávanie vlasov. „Vtedy som objavil prípravok s obsahom látky minoxidil (Pozn. red.: Minoxidil je látka zlepšujúca prekrvenie, ktorá sa v podobe roztoku používa pri liečbe vypadávania vlasov) a myslím si, že tento najlepšie a dlhodobo zaúčinkoval – zastavil ďalšie vypadávanie a dokonca mi začali rásť aj nové vlasy.“ A hoci tvrdí, že by tento prípravok, ako jediný, odporučil mužom s rovnakým problémom, on sám sa nakoniec rozhodol pre iné riešenie – transplantáciu.


Mohlo by vás zaujať: Štyri pravidlá pre dlhšiu mladosť: Poznáte ich?


Žiletka alebo transplantácia

Ak nezaberú vitamíny, bylinky ani lieky, ostávajú už len dve možné riešenia – žiletka alebo transplantácia vlasov. Pokiaľ vám predstava operácie nenaháňa hrôzu a môžete investovať väčší balík peňazí, obráťte sa na chirurgické ambulancie, ktoré ponúkajú niekoľko overených metód.

Možností je viac

Najbežnejší zákrok spočíva v tom, že chirurg najskôr vyreže z temena hlavy pásik kože, z ktorého vyberie jednotlivé vlasové cibuľky a tie následne aplikuje na problematické miesta. Modernejším spôsobom je aplikácia vlas po vlase, tá však tiež predpokladá „vyrezanie“ zdravého vlasového základu a po zákroku ostane na temene hlavy jazva. Tretia a zároveň najnovšia možnosť poteší každého odporcu skalpelov. Vlasy sa totiž po jednom vyberajú špeciálnym perom s ihličkou, bez použitia skalpela, vyrezávania a šitia. Tá síce prináša najprirodzenejší výsledok, je však drahšia a zákrok je časovo náročný – môže trvať aj 4-5 hodín. Efekt vám však pri správnej starostlivosti vydrží celé roky.


Mohlo by vás zaujať: Zahrejte sa a relaxujte: Poznáte pravidlá správneho saunovania?


Čakanie sa vyplatilo

Jedným z mužov, ktorý sa nakoniec rozmodli pre poslednú spomínanú metódu je aj Martin. Zákrok podstúpil až dvakrát a na výsledok si musel nejaký ten mesiac počkať, no tvrdí, že sa to oplatilo. „Musím povedať, že som veľmi spokojný.Bál som sa bolesti, ale bolo to úplne v pohode. Výsledok je prirodzený a vôbec nie je poznať, že mám transplantované vlasy.Veľmi mi to pomohlo, najmä čo sa sebavedomia týka,“ priznáva mladý muž, ktorý dnes už s pohľadom do zrkadla rozhodne problém nemá.

Vedeli ste?

• vyše 40% mužov vo veku 18 – 50 rokov má stredný až ťažký typ plešivosti?
• vyše 80% mužov pociťuje stratu vlasov ako stratu vlastnej identity a zníženie atraktivity?
• Caesar si nechal senátom schváliť výnimku, aby mohol svoj vavrínový veniec nosiť denne, pretože tak aspoň spredu úspešne maskoval holú hlavu?

Zdroj: Tran?ov, Tranкov, Miska
Odporúčame