Šťavnatá broskyňa: Je ideálna na tvár i do koláča

Broskyňa

sxc.hu

Sladučká a plná šťavy – taká je broskyňa. Pôvodne sa začala pestovať v Číne už pred 4 tisícmi rokmi. Odtiaľ ju rozšírili kupci po hodvábnej ceste do Európy. Do Ameriky sa dostala vďaka vysťahovalcom v 17. storočí. Jej nevlastnou sestrou je nektarinka, ktorá vznikla náhodným skrížením broskyne so slivkou.

Toto ovocie obsahuje vitamíny C a B, betakarotén, vápnik, sodík, fosfor, draslík, železo a aminokyseliny. Je zdrojom kyseliny listovej, ktorá je dôležitá hlavne v tehotenstve pretože napomáha deleniu buniek. Farba broskýň hovorí, že obsahujú veľa antioxidantov. Tie majú v tele významnú ochrannú funkciu a bránia tvorbe voľných radikálov. Broskyne vraj majú upokojujúce účinky. Niacín s horčíkom, selénom a zinkom zlepšujú náladu a odstraňujú pocity strachu a nervozity. Používajú sa ako liek proti kašľu, pomáhajú pri astme a zápche. Broskyne upevňujú väzivové tkanivá a cievy, srdce a krvný obeh.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nebezpečné ovocie: Zabijak vašej diéty?


Broskyne a diéta? Môže byť…

Konzumácia čerstvých broskýň je vhodná aj pri redukcii váhy. Na 100 g čerstvého ovocia majú len 190 kJ. Sú ľahko stráviteľné a pomáhajú ustáľovať hladinu cukru v krvi, čo je pri držaní diéty dôležité. Majú odvodňujúce a ľahko preháňavé účinky. Za kilo broskýň zaplatíte asi 1,5 €. I keď sú náročné na stabilné teploty, vypestovať si ich môžete aj vy. Zber je podľa podnebia od konca mája až do začiatku septembra.

Lahodí chuťovým bunkám i pleti

Pre sviežu vôňu a skvelú chuť sú obľúbené hlavne v potravinárstve. Okrem kompótov sú často využívané ako príchuť minerálok, žuvačiek, čajov a sirupov. Broskyňa sa tiež používa na výrobu alkoholu ako je napríklad Persiko, ktorý obsahuje i kôstky. Výborný je i sladký bulharský likér Praskova.
Pre ich omladzujúci účinok sa používajú i v kozmetike. Lisovaním kôstiek vzniká aromatický olej, ktorý sa pridáva do krémov a parfumov. Z roztlačenej dužiny broskýň sa vyrábajú hlavne pleťové masky. Rýchlu pleťovú masku si môžete spraviť i doma. Broskyňu vykôstkujete, olúpete a na jemno roztlačíte vidličkou. Kašičku nanesiete na vyčistenú pleť a necháte pôsobiť asi 15 minút. Potom tvár umyjete vlažnou vodou. Vaša pleť bude príjemne hydratovaná.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ovocná pochúťka pre všetkých maškrtníkov: Neodoláte ani vy!


Na raňajky i zákusok po obede

Broskyne sa používajú do ovocných pohárov, do zákuskov i na varenie v kombinácii s mäsom. Na raňajky si môžete urobiť jednoduchú a zdravú nátierku. Približne 700 g ľahkého tvarohu vyšľahajte do hladkej peny s 3 lyžicami mlieka a 300 g olúpaných a vykôstkovaných broskýň. Pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy a trošku vanilky. Nátierku premiešajte. Podávajte s pečivom.


Na ochladenie v lete je výborný broskyňový sorbet. Do jedného litra vody dajte 120 g cukru, povarte 5 minút a vychlaďte. Broskyne vykôstkujte, olúpte a rozmixujte. Pridajte šťavu z jedného citrónu a zmiešajte s vychladenou cukrovou vodou. Nalejte do misky a vložte do mrazničky. Počas mrazenia sorbet premiešajte. Po zmrazení môžete podávať. Dobrú chuť!

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Marianna
Odporúčame