Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!

mozog

freedigitalpictures.net

Chcete ochrániť svoj mozog pred degeneráciou a stratou intelektuálnych funkcií vo vyššom veku? Pomôžu vám tieto jednoduché cvičenia!

Najnovšie vedecké poznatky prinášajú dobrú správu pre všetkých, ktorí sa chcú aj vo vysokom veku tešiť z bystrej mysle a dobrej pamäti. Zistili totiž, že náš mozog nemusí s pribúdajúcim vekom automaticky starnúť. Pre zachovanie sviežeho a funkčného mozgu vraj nie je dôležitý počet mozgových buniek (ktorý v priebehu života neustále klesá), ale prepojenie medzi nimi. Tieto prepojenia vznikajú a zahusťujú sa častým a správnym stimulovaním mozgu, na ktoré môžete využiť aj „neurobik“ – jednoduché cvičenia prinášajúce podnety potrebné na „rozhýbanie“ vašich mozgových závitov. Výhodou neurobiku je, že „cvičiť“ môžete prakticky kedykoľvek a kdekoľvek a konkrétne cviky si môžete vymýšľať aj sami. Stačí, keď budú spĺňať tieto tri zásady: činnosť musí vybočovať z rutiny a zabehnutých postupov, zapojíte do nej zmysly, ktoré bežne „zanedbávate“ a vykonávanej činnosti budete venovať svoju plnú pozornosť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dostaňte mozog do formy: Poradíme vám, ako zlepšiť pamäť, náladu aj koncentráciu


Neurobik pre začiatočníkov

  • Trávte čas na nových miestach. Choďte na prechádzku niekam, kde ste ešte neboli a skúste tam trafiť bez navigácie, iba s pomocou mapy.
  • Nakupujte v obchode, do ktorého bežne nechodíte. Aj hľadanie regálu s mliekom cvičí váš mozog.
  • Zavrite oči a skúste sa osprchovať, odomknúť bránu, či trafiť do kuchyne. Alebo na pol hodinu zhasnite svetlá v celom byte a pohybujte sa iba popamäti. Vaše ostatné zmysly sa hneď stanú citlivejšími.
  • Na cestu do práce zvoľte úplne inú trasu. Možno dokonca objavíte skratku.
  • Vymeňte ruky. Činnosti (napr. česanie, jedenie jogurtu, umývanie zubov, písanie sms), ktoré bežne robíte pravou, skúste robiť ľavou a naopak. Vyžaduje si to väčšie sústredenie a je to pre mozog výbornou rozcvičkou.
  • Ovoniavajte veci a snažte sa zapamätať si ich vône, či pachy.
  • Rozložte si veci na pracovnom stole každý deň trochu inak.
  • Skúste rozlíšiť mince bez použitia zraku. Výborná zábavka počas čakania v rade.
  • Vyriešte problém inak ako obvykle. Keď sa ocitnete v situácii, ktorá je vám známa a ktorú väčšinou riešite rovnakým spôsobom (napr. ak v obchode nemajú to, čo hľadáte, idete do supermarketu na vedľajšej ulici), skúste vymyslieť inú možnosť, ako ju zvládnuť (uvarte niečo iné, požičajte si prísadu od susedy, choďte na večeru do reštaurácie, a pod.).
  • Lúštite. Každý týždeň či deň vylúštite rovnaký typ krížovky v novinách? Skvelé. Ešte lepšie by však bolo, keby ste skúšali rôzne tipy tajničiek – už len pochopenie princípu je v niektorých prípadoch ako cvičenie. Zistite konečne, ako sa lúšti sudoku, maľovaná krížovka a tak ďalej. 

Tiež by vás mohlo zaujať: Mozog fascinuje ľudstvo už stáročia: Tieto fakty ste o ňom možno vôbec netušili!


Cvičenia pre snaživejších

Ak chcete neurobik pozdvihnúť na vyššiu úroveň, skúste aj cvičenia, ktoré si vyžadujú väčšie nasadenie a aj viac času a sústredenia. Zaručene však pri nich objavíte čaro vo veciach a činnostiach, ktoré ste si doteraz ani neuvedomovali.

  • Predabujte film – pri pozeraní televízie vypnite zvuk a vymýšľajte vaše vlastné dialógy. Môžete zapojiť aj ďalších členov domácnosti a väčšina televíznych programov sa veľmi rýchlo zmení na komédie. Táto aktivita je zábavná a zároveň stimuluje vašu kreativitu a schopnosť improvizácie.
  • Spomaľte sa. Počas jedného dňa (alebo aspoň na pár hodín) sa pokúste všetky činnosti robiť o polovicu pomalším tempom. Toto cvičenie vyžaduje koncentráciu a umožní vám uvedomovať si všetky veci, ktoré počas dňa robíte automaticky a bez toho, aby ste na ne vôbec pomysleli.
  • Hrabte sa v zemi. Záhradkárčenie, najmä ak sa mu nevenujete pravidelne, je skvelým neurobikom. Spĺňa totiž všetky kritériá dobrého mozgového cvičenia – zapájate doň viacero zmyslov (hmat, čuch, zrak a niekedy aj chuť), vybočujete z rutiny (nikdy to nejde presne „podľa návodu“) a plne sa sústredíte na vykonávanú aktivitu. Takže, ak vám nevadí trochu hliny, môžete si mozgové závity prevetrať aj pestovaním byliniek.
  • Naučte sa znakovú reč alebo aspoň jej základy. Rozprávanie rukami si vyžaduje sústredenie a využitie vašich zmyslov v novej súvislosti.

Ako udržujete v kondícii svoju myseľ vy? Podeľte sa o tipy aj s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: freedigitalpictures.net, freedigitalphotos.net, Viktória
Odporúčame