10 domácich spôsobov na odstránenie drobných škrabancov: Nábytok bude ako nový

Nábytok

thinkstockphotos.com

Stalo sa to azda už každému. Chvíľka nepozornosti a nábytok si odniesol nepríjemný škrabanec. Tie pôsobia esteticky nevábne, no častokrát nie je nič stratené. Existuje množstvo domácich spôsobov, ako sa dá stopy zakryť. Čo na to potrebujeme? Okrem šikovných rúk aj vhodný odtieň.

Orechy

Ak škrabanec nie je veľký a hlboký, môže nám pomôcť aj obyčajný vlašský orech alebo mandľa. Špeciálne pri svetlom dreve, ktoré nie je lakované. Orechmi intenzívne kreslíme pozdĺžne pri škrabanci, až kým nedosiahneme želaný efekt. Orechy sú natoľko mäkké, že do neho vniknú. Škrabanec tak nebude pôsobiť až tak výrazne.

Kávová usadenina

Ak je nábytok tmavší, využite kávovú usadeninu. Odpad z kávy naneste na vlhkú špongiu, prípadne handričku a krúživým pohybom aplikujte. Zrniečka vyplnia škrabance a tie nebudú natoľko viditeľné. Následne môžete povrch pretrieť prostriedkom na umývanie drevených povrchov, napríklad s obsahom včelieho vosku.

Čajový sáčok

Čierny čaj je potrebné zaliať troškou vody a po troch minútach v ňom namočiť vatovú tyčinku. Tú pritlačte k škrabancom a rýchlo odstráňte prebytočnú vodu kuchynskou utierkou. Opakujte dovtedy, kým farba poškodenej časti nebude rovnaká, ako v prípade zvyšku nábytku.


Mohlo by vás zaujímať: Kávová usadenina nepatrí do odpadkov: Využijete ju ako kozmetiku aj ako hnojivo


Ocot a olivový olej

Zmiešajte ocot a olivový olej v pomere 1:3. Aplikujte na poškodený povrch nábytku bavlnenou handričkou. Ak efekt nie je dostatočný, nechajte preschnúť a postup opakujte.

Šťava z citrónu a olej

Pri plytkom škrabanci pomôže citrónová šťava s olejom a to v pomere jedna ku jednej. V roztoku namočte bavlnenú handričku a aplikujte na škrabanec, až kým prestane byť viditeľný.

Jódová tinktúra

V jódovej tinktúre namočte tenký štetec a potrite ním vnútro škrabanca. Počkajte, kým vyschne. Opakujte, kým nedosiahnete želaný odtieň. Tinktúra funguje prevažne na tmavšie druhy nábytku, ak ju však rozriedite vodou, poslúži aj pri svetlejších odtieňoch.

Ceruzka na obočie

Ako aj v ďalších prípadoch, aj tu stačí aplikovať na poškodené miesto ceruzku na obočie podľa farby nábytku. Dajte si však pozor na miesto, ktoré budete opravovať, keďže farba sa môže ešte dlhú dobu roznášať a zašpiniť veci. Nepoužívajte ju tak na stoly alebo sedaciu časť stoličky.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Čistí nielen zuby: Kde všade vám pomôže obyčajná pasta?


Vosk na obočie

Nástroje na úpravu obočia sa jednoducho oplatí mať doma. Ak nájdete vosk na obočie v odtieni poškodeného nábytku, výborne vám pomôže. Po aplikácii nezabudnite odstrániť zvyšky vosku z okolia škrabanca.

Krém na topánky

Krém na topánky rozotrite na poškodenom mieste pomocou tenkého štetca a následne povrch prejdite bavlnenou handričkou. Dajte si však pozor, tieto pasty bývajú zväčša dosť tmavé, hrozí tak, že škrabanec bude výraznejší, ako jeho okolie.

Olejová farba

V prípade olejovej farby využite čo najtenší štetec. Na ten naneste olejovú farbu o niečo tmavšiu, ako je farba nábytku. Postupujte opatrne, aby ste nepomaľovali aj okolie poškodeného miesta.


Ako bojujete so škrabancami na nábytku vy? Napíšte ostatným čitateľom účinné tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame