10 rád pre rozvedených so záväzkami: Spravte pekné sviatky sebe aj deťom

Hádka

isifa

Pomôžeme vám zvládnuť Vianoce s deťmi a bývalým partnerom bez hádok, stresu, sĺz a podľa možnosti čo najviac šťastne a veselo.

1. Pripravte si plán

Je jedno či ide o vaše prvé alebo desiate „porozvodové”  Vianoce. Pokým sú v hre deti, je dôležité dopredu detailne naplánovať, kde budú deti v ktorý deň, kedy si ich príde vyzdvihnúť druhý rodič, či pôjdu navštíviť starých rodičov, kto sa o ne postará počas prázdnin, atď. Plánovať začnite aspoň mesiac-dva dopredu, aby bolo dosť času dohodnúť sa so všetkými členmi rodiny. Vy aj vaše deti sa tak budete cítiť istejšie a predídete zbytočným sklamaniam a nedorozumeniam.

2. Komunikujte

Áno, pre prípravu spoločného vianočného harmonogramu bude rozhodne potrebné, aby ste sa dohodli aj s ex-partnerom. Ak preňho či pre ňu stále nemáte dobrého slova, myslite na to,  že krátky telefonát vám môže ušetriť hodiny stresu a naháňačiek v tom najnevhodnejšom čase. Že ten telefonát trval hodinu? Tak v tom prípade si nabudúce napíšte na papier body, ktoré chcete prebrať a sktriktne sa ich držte.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prvé rande po rozvode: Zvládnite ho na jednotku!


3. Zapojte deti do rozhodovania

Máte plán, všetko je dohodnuté…no deti štrajkujú. Nechcú ísť ráno k babičke, na obed k vám a večer zase k druhej starkej. Ak sa chcete vyhnúť protestom a hádkam, zapojte aj deti do prípravy ich sviatočného programu. V prípade, že sú už v teenagerskom veku, riskujete, že sa možno rozhodnú nestráviť s vami celý “pridelený” čas a namiesto toho radšej pôjdu von s kamarátmi alebo k obľúbenej tete. Ale aj tak by ste im mali dať možnosť výberu. Zákazmi  a príkazmi totiž vianočnú atmosféru určite nedosiahnete. Uvidíte, že keď im umožníte prevziať do určitej miery kontrolu, budú spokojnejšie deti a v konečnom dôsledku aj vy.

4. Počúvajte

Pre deti sú Vianoce bez jedného z rodičov vždy do určitej miery smutné. Množstvo rodičov si to však neuvedomuje alebo pred týmto smútkom zatvára oči a snaží sa tváriť, že je všetko v poriadku. Lepšie však je porozprávať sa s deťmi o ich pocitoch a dať im najavo, že chápete čím prechádzajú a že je to normálne. Už len vaša blízkosť a ochota počúvať môžu deťom pomôcť vyrovnať sa s negatívnymi emóciami.


Tiež by vás mohlo zaujať: Rande s bývalou ženou: Ako ho nepokaziť a žiť šťastne až naveky!


5. Spravte to pre deti

Po prvýkrát trávite Štedrý deň bez detí a máte pocit sklamania, hnevu a najradšej by ste odleteli niekam, kde vás nebude nikto otravovať? Alebo by ste celé sviatky najradšej zrušili? Premôžte sa kvôli deťom, pre ktoré sú Vianoce veľmi dôležité. Rovnako ako vedieť, že aj rodič, s ktorým práve nie sú, prežíva šťastné sviatky, má doma stromček a čaká na Ježiška, ktorý určite prinesie nejaké darčeky aj k nemu domov – aj keď až na druhý deň, pretože 24. to už nestihol.

6. Menej darčekov a viac lásky

Mrzí vás, že nemáte dosť peňazí na to, aby ste deťom kúpili všetko, po čom túžia a dali im tak najavo, ako vám na nich záleží? Vedzte, že ani sto darčekov im nevynahradí lásku oboch rodičov, preto sa počas Vianoc namiesto zháňania okázalých darov sústreďte skôr na to, aby ste deťom venovali dostatok času a pozornosti. Snažte sa im vynahradiť čas, ktorý na ne možno nemáte počas roka a robte čo najviac činností spoločne. Pocit, že sú milované, sa deťom do srdca zapíše viac, ako najnovšia Playstation, ktorá už o pol roka bude zapadať prachom v kúte.


Tiež by vás mohlo zaujať: Má váš nový partner deti? Radšej sa pripravte na problémy!


7. Prestaňte súťažiť

Pretekať sa vašim bývalým v tom, kto deťom kúpi lepšie darčeky alebo s nimi strávi viac času, je tá najhoršia lekcia, akú môžete deťom na Vianoce dať. Ak v nich budete podporovať pocit, že si musia medzi vami a vašim ex vybrať toho “lepšieho” rodiča, iba prhĺbite ich smútok z toho, že na Vianoce nie ste všetci spolu. Takže namiesto súťaženia v nezmyselných disciplínach skúste deťom vysvetliť (názorne, nie len teoreticky) skutočný význam Vianoc. Buďte tým najlepším rodičom a bývalým partnerom, akým viete byť, aj keď by to znamenalo tisíckrát si kusnúť do jazyka. Deti vám za to budú vďačné.                                                                                           

8. Vytvorte si nové tradície

Obávate sa, čo sa stane s vianočnými rituálmi, ktoré ste mali ako rodina ešte pred rozvodom? V niektorých môžete pokračovať, iné vynechajte…a úplne najlepšie bude, ak si vytvoríte aj pár nových. Chodili ste vždy spoločne do lesa na imelo? Odteraz budete plniť kŕmitka pre vtáky. Alebo ozdobovať perníčky, či tráviť Štedrý deň na dedine so starými rodičmi. Asi bude trvať dva-tri roky, kým sa z novej aktivity stane tradície, ale nakoniec deťom utkvie v pamäti a možno ju raz zavedú aj vo svojej vlastnej rodine. 


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravdivý príbeh: Lásku nám prekazila jeho žiarlivá dcéra


9. Prekusnite nezhody

Deti vnímajú vzťahy medzi rodičmi veľmi citlivo a verte, že ich najväčším želaním bude (minimálne do puberty), aby sa ich rodičia k sebe opäť vrátili. Hoci im toto želanie zrejme nemôžete splniť, môžete sa pokúsiť aspoň o to, aby váš vzťah nebol “na nože”. Minimálne počas sviatkov by ste si k sebe mali nájsť cestu, prekusnúť nezhody a správať sa s k sebe s rešpektom. Vašim deťom to dodá nádej, že ich rodičia budú aspoň kamaráti a že ich rodina aj napriek rozvodu stále drží spolu.

10. Oslávte Vianoce spoločne

Uvažovali ste aj nad tým, že by možno bolo jednoduchšie stráviť Vianoce spoločne s vašim bývalým partnerom? Vedzte, že na tej myšlienke nie je nič zvláštne. Aj keď niekoho by taký nápad možno mohol pobúriť, v skutočnosti znamená, že sú vaše deti pre vás dôležitejšie ako partnerské problémy. A navyše, tento vianočný scenár vôbec nie je taký ojedinelý, ako by sa mohlo zdať. Takže ak sa na to cítite a myslíte, že by druhý rodič súhlasil, choďte do toho a pobúrte okolie vašou vianočnou idylkou!


Ako zvyknete tráviť Vianoce vy? Mali ste problém dohodnúť sa s bývalým partnerom/partnerkou? Podeľte sa o svoje skúsenosti a názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: isifa, isifa, Viktória
Odporúčame