10 tipov, ako vyhrať nad žlčovými kameňmi: Podarí sa to aj vám!

Žena

thinkstockphotos.com

Začali vás trápiť žlčové kamene? Ak sa chcete vyhnúť problémom s cholesterolovými kamienkami v žlčníku, poradíme vám niekoľko jednoduchých trikov ako s nimi úspešne bojovať a predísť nepríjemnej operácii.

Len 20 % ľudí so žlčovými kameňmi trápia bolesti

Príznaky prítomnosti kamienkov v žlčníku sú nenápadné a niektorí o ich prítomnosti nemusia ani tušiť. Žlčové kamene vznikajú, keď žlč v tele tuhne a vytvára drobné kryštáliky. 80 % pacientov, ktorí majú žlčové kamene nemusia mať žiadne zjavné ťažkosti. Keď sa začne objavovať bolesť a žlčníková kolika, môže už byť neskoro. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť infekcia, ktorú sprevádza zvracanie a horúčky. Ďalšími príznakmi môže byť aj častejšie grganie či nadúvanie. Orhozené sú najmä ženy – Svoje podozrenie si overte u lekára. 

Žlčové kamene sa odstraňujú chirurgickým zákrokom

Pri neakútnej forme sa podávajú lieky, ktoré kamienky rozpúšťajú. Pri akútnych formách prichádza na rad zväčša operácia žlčníka, ktorá kamene odstráni, ale nemusí zabrániť tvorbe ďalších. Po zákroku, pri ktorom okrem kameňov odstránia aj žlčník vás čakajú mesiace diétneho stravovanie. Po vrátení sa k pôvodnej životospráve, sa ale môžu vrátiť aj kamene. Až správna voľba jedálneho lístka pomáha obmedziť ich vznik a tak sa vyhnúť ďalším problémom.


Mohlo by vás zaujať: Počúvajte svoje telo: Čo o vašom zdraví prezrádza záhadná bolesť?


Jednoduché tipy ako bojovať so žlčníkom:

  1. Pri žlčníkovom záchvate nejedzte pevnú stravu a niekoľko dní po záchvate držte prísnu diétu. Vhodné sú ovocné šťavy z jabĺk a hrušiek, pyré z banánov, strúhaná cvikla, varený hrášok, tekvica alebo ryža. Počas záchvatu sa vyhýbajte ťažkým a korenistým jedlám.
  2. Raňajky sú základom každého dňa. Ranné jedlo pomôže vyprázdniť žlčník a zabráni tomu, aby sa žlč cez deň koncentrovala. Počas celého dňa dodržujte pitný režim.
  3. Konzumujte potraviny bohaté na antioxidanty ako vitamín C a D, esenciálne mastné kyseliny a lecitín. Tieto látky vám pomôžu znížiť hladinu cholesterolu a udržať tak žlčník dlhšie zdravý.  Nájdete ich v čučoriedkach, brusniciach, sóji, pšeničných otrubách alebo v rastlinných olejoch zo semienok.
  4. Pravidelný pohyb pomáha predchádzať tvorbe nepríjemných kamienkov.
  5. Riziko vzniku žlčníkových kameňov sa zvyšuje nesprávnou životosprávou. Vyhýbajte sa ťažkým jedlám a do stravy pridajte suroviny bohaté na vlákninu a kapustovú zeleninu.
  6. Pri problémoch so žlčníkom sa odporúča konzumácia 1 lyžice zastudena lisovaného olivového oleja ráno nalačno. Olivový olej stimuluje prívod žlče do tráviaceho systému. Vyššia dávka sa odporúča, ak chcete kameň rozpustiť a odstrániť z tela. V tomto prípade je vhodné použiť ako rozpúšťadlo citrónovú šťavu.
  7. Podporte tvorbu žlče a každé ráno vypite na lačno pohár horúcej vody s citrónovou šťavou.
  8. Čaje dokážu upokojiť žlčník. Musíte si len správne vybrať. Vďaka diuretickým účinkom je pri podráždení žlčníka, kameňoch a piesku vhodné pitie čaju z rebríčka. Stačí si nazbierať čerstvú bylinu a pripravíte si účinný liek na detoxikáciu organizmu. Uľaviť pri žlčníkovom záchvate dokáže púpavový čaj a na prečistenie a odstránenie kameňa je vhodná mäta prieporná.
  9. Pri záchvate nič nejedzte a pite len čistú vodu, prípadne čaj. Počas záchvatu niektorý konzumujú pivo, ale ak už ho vyskúšate určite si vyberte nealkoholické. Alkohol vám pri záchvate nepomôže.
  10. Na zvýšenie tvorby žlče sa používajú choleretiká. Medzi zložky týchto liečív sa zaraduje aj kurkuma. Ak sa chcete vyhnúť liekom užite denne pol lyžičky kurkumy.

Mohlo by vás zaujať: Praslička roľná nie je len burina: Pomôže proti močovým kameňom aj bolestiam krížov


V prípade, že kamene máte, ale nespôsobujú vám žiadne ťažkosti nemusíte hneď podstúpiť operáciu. V spolupráci s lekárom vyskúšajte proti kameňom bojovať zmenou životosprávy alebo farmaceutickou liečbou. A nezabudnite, že žlčníkové záchvaty vyvoláva nielen nevhodné stravovanie ale aj stres. Vyhnite sa nadmernému stresu a pomôžete svojmu zdraviu.


Mali ste problémy so žlčovými kameňmi? Ako ste sa s týmto problémom popasovali? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Anka
Odporúčame