10 tipov, ako zatočiť s bolesťami hlavy: Zvládnete to aj bez liekov!

Žena

thinkstockphotos.com

Ak vás náhle prepadne nečakaná bolesť hlavy, nemusíte okamžite siahať po tabletkách. Existuje mnoho prírodných metód, ako privodiť úľavu bez toho, aby si si zbytočne zaťažovali telo chémiou.Domáce lieky dokážu pomôcť rovnako ako tie z lekárne a to bez vedľajších efektov. Presvedčte sa, že niekedy na potlačenie bolesti hlavy stačí naozaj málo.

Ak vás náhle prepadne nečakaná bolesť hlavy, nemusíte okamžite siahať po tabletkách. Existuje mnoho prírodných metód, ako privodiť úľavu bez toho, aby si si zbytočne zaťažovali telo chémiou.Domáce lieky dokážu pomôcť rovnako ako tie z lekárne a to bez vedľajších efektov. Presvedčte sa, že niekedy na potlačenie bolesti hlavy stačí naozaj málo.

1. Voda

Bolesť hlavy je jedným z prvých príznakov dehydratácie organizmu. Preto dodržiavajte už mnohokrát opakovanú zásadu zdravého životného štýlu a každý deň vypite aspoň 2 litre tekutín. Keď cítite prichádzajúcu migrénu, vypite niekoľko pohárov čistej vody a budete sa cítiť lepšie.

2. Horčík

Nedostatok horčíka môže takisto byť príčinou bolestí hlavy. Tento minerál je veľmi dôležitý pre váš nervový systém, pôsobí upokojujúco a pomáha pri liečení stresu a depresií. Horčík môžete kúpiť v lekárni, prirodzene sa bohato vyskytuje napríklad v orechoch, banánoch, ryži, celozrnných výrobkoch, strukovinách, syroch, brokolici alebo kapuste.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás bolesti hlavy? Odstráňte možné príčiny ešte dnes!


3. Zázvor

Najlepšie je pripraviť si čaj z čerstvého koreňa zázvoru – nastrúhajte ho, zalejte vriacou vodou a nechajte 5-10 minút lúhovať. Skvelo chutí ochutený medom a citrónom. Zázvor má protizápalové účinky a už v starej čínskej medicíne sa predpisoval pri nachladnutí. Preto je veľmi efektívny vtedy, keď vás bolí hlava kvôli chrípke alebo upchatým dutinám.

4. Vŕbová kôra

Jeden z najstarších známych prostriedkov proti bolesti je práve vŕbová kôra. Môžete si z nej takisto pripraviť čaj alebo tinktúru. Vŕbová kôra je zdrojom kyseliny salicylovej, ktorá má utišujúce účinky, zmierňuje horúčku a bolesť hlavy, kĺbov alebo zubov. Oproti syntetickým liekom má naviac tú výhodu, že obsahuje vitamíny, minerály, antioxidanty a ďalšie pomocné látky.

5. Studené obklady

Ľadové obklady prinášajú rýchlu úľavu od bolestí hlavy. Nemusíte použiť len uterák, ale aj plastové vrecúška naplnené ľadom. Ak vám vadí kvapkajúca voda, namočenú špongiu vložte do uzatvárateľného plastového vrecka a dajte zamraziť. Po priložení na čelo alebo spánky pocítite okamžitú úľavu. Chlad zužuje cievy a upokojuje zápal a taktiež uvoľňuje tlak v hlave, čím sa zmierni bolesť.


Mohlo by vás zaujať: Keď hlava neznesiteľne bolí a bolí: Na vine môže byť krčná chrbtica


6. Kapsaicín

Látka obsiahnutá v chilli papričkách sa hodí nielen do pikantných jedál. Kapsaicín, ktorého výťažok sa dá kúpiť v lekárni, sa vmasíruje priamo do pokožky na mieste, kde cítite bolesť. Podporuje krvný obeh a tiež pozitívne vplýva na nervové receptory. Okrem hlavy je ale dobrý aj pri bolestiach chrbta a reumatických bolestiach.

7. Mentol

U nás známe a obľúbené prípravky Alpa a Francovka, ktoré obsahujú mentol, sa dajú využiť nielen na masáž, ale aj pri bolesti hlavy. Stačí ich jemne votrieť do pokožky na spánkoch a bolesť ustúpi.

8. Harmanček

Čaj z harmančeka je stále výborným spôsobom boja proti prechladnutiu a nádche, no aj proti bolestiam hlavy. Ide o rokmi overenú metódu, ktorú poznali aj naše staré mamy. Harmanček však nie je jediná bylinka, ktorá pomáha – dobre poslúži aj čaj z mäty, túžobníka, šalvie, repíka alebo medovky.


Mohlo by vás zaujať: Poraďte si s bolesťou aj bez liekov: Pomôže vám zázvor, klinčeky či kurkuma


9. Deväťsil lekársky

Ďalšia bylinka s nezastupiteľným miestom v niekdajších lekárničkách. Z tejto rastlinky sa užíva iba koreň, preto je jednoduchšie kúpiť si ho priamo v lekárni. Čaj z deväťsilu uvoľňuje kŕče a zmierňuje zápaly, skvelo sa osvedčil tiež pri horúčkach. Pravidelným pitím tohto čaju môžete prechádzať migrénam.

10. Kurkumín

V karí korení a kurkume sa nachádza látka zvaná kurkumín, ktorá má protizápalové účinky. Používa sa najmä v tradičnej indickej medicíne, najmä preto, že zmierňuje bolesť, znižuje cholesterol a pomáha pri tráviacich problémoch. Určite preto neváhajte zaradiť tieto koreniny do vašej stravy.


Čo pri bolestiach hlavy najviac pomohlo vám? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame