10 tipov ako zužitkovať olivový olej v domácnosti: Na nábytok aj pri manikúre

Olivový olej

thinkstockphotos.com

Olivový olej možno dnes nájsť takmer v každej kuchyni. Využiť ho možno nielen pri varení, ale aj inde v domácnosti. Zistite, kde všade sa vám môže hodiť a aké problémy dokáže vyriešiť.

Na väčšinu spomínaných receptov je ideálny lacnejší druh olivového oleja, netreba míňať peniaze na extra panenský.

1. Vyleští drevený nábytok

Stačí vám deci lacného olivového oleja, lyžica octu a lyžica esenciálneho oleja pri príjemnejšiu vôňu. Kvapka tohto prípravku a nábytok bude žiariť ako nový.

2. Uvoľní zaseknutý zips

Ak sa vám zips zasekne a nie a nie ním pohnúť, vyskúšajte prejsť v jeho okolí vatovou tyčinkou namočenou v oleji. Počínajte si opatrne, aby ste si oblečenie nezamastili a nevznikla tak škvrna. Niekedy môže pomôcť, keď triete zips z vnútornej strany oblečenia.

3. Vyleští nerezové umývadlo či topánky

Ak ste sa pustili do upratovania a váš drez sa vám zdá akosi málo žiarivý, môžete ho vyleštiť handričkou s troškou oleja. Vďaka nemu tiež kvapky vody rýchlejšie poputujú do odpadu a budú sa menej usádzať. Dobre si poradí aj s leštením vašich topánok.


Tiež by vás mohlo zaujať: Olivový olej je malý zázrak: Naučte sa rozoznať ten najkvalitnejší!


4. Stlmí škrípanie

Dverí, kľučiek, koliesok na nákupnom vozíku… Nepríjemné vŕzgavé zvuky môžu ísť človeku poriadne na nervy. Pritom utíšiť ich je neraz otázka chvíľočky – a nepotrebujete ani veľké vybavenie. Stačí kvapka oleja na to správne miesto. Pomôcť v nanášaní vám môže napríklad strará injekčná striekačka.

5. V záhrade

Ak patríte k vášnivým záhradkárom a milovníkom poriadku zároveň, nastriekajte lacný olivový olej na vaše náčinie, alebo ho ním pretrite handričkou. Zem a špina sa na ňom budú usadzovať menej a pre vás bude jednoduchšie udržať ho čisté podľa vašich predstáv.

6 Vyčistí vlasy po maľovaní

Ak ste práve maľovali, zrejme sa aj vo vašich vlasoch či na tvári nájdu kvapky zaschnutej farby. Očistiť ich skúste olivovým olejom. Nechajte ho chvíľu pôsobiť, potom by mal ísť dole jednoduchšie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Olivové oleje v našich obchodoch: Od top kvality majú poriadne ďaleko


7. Skrášli vás

Olivový olej je výživný nielen ako potravina, ale aj ako kozmetický prípravok. V prípade potreby zastúpi telové mlieko aj balzam na rozštiepené končeky vlasov – stačí ho na ne naniesť a nechať nejaký čas pôsobiť. Okrem toho poslúži ako ingrediencia do mnohých pleťových masiek, ale využiť ho môžete aj ako odstraňovač mejkapu – v tomto prípade však platí menej je viac. Kvapku oleja naneste na vatový tampón a jemne odstráňte zvyšky mejkapu.

8. Hodí sa pri manikúre

Olivový olej výborne poslúži na zmäkčenie kožičky okolo nechtov pred jej zatlačením. Nechty vďaka nemu aj krásne vyleštíte. Ak však chcete nanášať lak, musíte mastnotu odstrániť – dlho by vám inak na nich nevydržal.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tajomstvo olivového oleja: Prospieva telu zvnútra aj zvonku


9. Vyhladí pokožku

Vyživujúci domáci peeling získate zmiešaním olivového oleja a kryštáľového cukru alebo morskej soli. Krúživými pohybmi jemne masírujte pokožku touto zmesou, potom zmyte teplou vodou.

10. Pri holení

Ak ste práve zistili, že sa vám minula pena na holenie, môžete vyskúšať olivový olej, ktorý by ju mal zastúpiť. Prirodzene je opatrnosť na mieste, pretože žiletka bude na ňom reagovať trochu inak ako napríklad na pene. Pre hladkú pokožku po oholení do nej votrite ešte trochu oleja.


Na čo všetko využívate v domácnosti olivový olej vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame