10 užitočných rád, ako doma pestovať bylinky: Inšpirujte sa a tešte sa z úrody

Kvetináč

gettyimages

Túžite mať doma čerstvé, voňavé bylinky, no vaše pestovateľské pokusy zakaždým zlyhali? Zrejme ste nedodržali podmienky, ktoré si bylinky pre svoj rast vyžadujú, alebo boli na vine pomery, v akých boli držané pred kúpou. Pestovanie byliniek nie je náročné a zvládnete ho aj na parapete za oknom. Berte ho však ako súčasť životného štýlu, nie ako boj.

Kúpené bylinky v kvetináči

Rastlinám sa zvykne najviac dariť, ak sú zasadené priamo do zeme. Len niektorí z nás však majú záhradu a pestovť tak môžu iba v domácich podmienkach. Preto po zakúpení bylinky doma čo najskôr vyberte z umelohmotného balenia. Presaďte ich do kvetináča aj s drenážnou vrstvou a nasypte do nich zeminu bohatú na humus.

Pokiaľ nemáte sadeničky od spoľahlivého pestovateľa, nemôžete vedieť, v akých podmienkach boli rastliny pestované. Ak chcete byť úspešní, pustite sa do pestovania rovno zo semienok. Postupujte pritom podľa našich rád.

Vypestujte si vlastné           

Väčšinu byliniek si môžete sami zasiať z vypestovaných semienok. Trvá to trochu dlhšie, ale je to jednoduché a lacnejšie, než kupovať už vyrastené. Navyše si môžete vypestovať zaujímavé, netradičné bylinky: citrónovú bazalku, pomarančový tymian, čokoládovú mätu, indický ženšen či mexický estragón.

Semienka treba najskôr predpestovať v malých kvetináčoch. Substrát veľmi neutláčajte, aby v ňom ostalo čo najviac vzduchových medzier. Semienka rovnomerne rozsypte po povrchu a zasypte asi centimetrovou vrstvou zeminy. Povrch prekryte fóliou, aby ste ho nemuseli stále rosiť a dajte na teplé miesto. Keď semienka vyklíčia a korene začnú vychádzať cez drenážny otvor, fóliu odstráňte a presaďte do trvácneho kvetináča.


Mohlo by vás zaujímať: Bylinková záhrada u vás doma: Čo pestovať a akých zásad sa držať?


Pôda v kvetináčoch             

Zemina musí byť bohatá na živiny. Ideálne je zmiešať ju s kompostom, napríklad zo záhradného odpadu. Vhodné je začať s malou drenážnou vrstvou štrku, až potom pridať zeminu. Niektoré bylinky – trvalky – sa musia presádzať pravidelne.

Vody tak akurát  

Bylinky potrebujú dostatok vody, no nadmerné polievanie ich môže zničiť. Lepšie je nechať bylinky suchšie ako neustále preliate. Kvetináče by mali mať v spodnej časti otvor, cez ktorý odtečie nadbytočná voda. Inak korene rastlín zhnijú. Na polievanie používajte vlažnú vodu. Studená voda je pre ne ako ľadová sprcha.

Dážď im prospieva

Vonku umiestnite nádobu na zber dažďovej vody. V nej obsiahnutá síra pôsobí ako hnojivo a ocenia ju aj citlivejšie rastliny. Je pre ne vhodnejšia ako sterilná prevarená voda. Ak má pršať, rastliny nepolievajte! Vyneste von kvetináče a dážď zmyje z rastlín všetky nečistoty.


Mohlo by vás zaujímať: Čerstvé bylinky u vás doma: Skrášlia okno či balkón a dodajú skvelú chuť


Slnko áno, teplo nie             

V lete miestnosť, kde pestujete rastliny, vyvetrajte viackrát denne. Rastlinám neškodí slnko, ale teplo. Alebo ich cez leto presuňte na iné okno, kde nebudú vystavené priamemu slnečnému svetlu. K oknu dávajte odolnejšie bylinky – tymian, rozmarín alebo bobkový list, ktoré poskytujú tieň menej odolným bylinkám, ako sú aníz, kôpor či bazalka.

Zabezpečte im výživu          

Voda a svetlo nestačia na to, aby ste mali zdravé rastliny. Vhodné je polievať ich tekutým hnojivom z morských rias či inými organickými hnojivami. Doma si môžete vyrobiť výťažok z pŕhľavy: asi kilo žihľavy zalejte 10 litrami dažďovej alebo obyčajnej vody. Nechajte 48 hodín stáť vonku, občas premiešajte. Potom výťažok zrieďte vodou v pomere 1:10 a používajte ako tekuté hnojivo na rastliny.

Venujte im pozornosť         

Ak sa budete o bylinky dobre starať, zostanú zdravé a svieže. Väčšinu problémov vyriešite, ak zasiahnete včas. Ak bylinky začnú vyzerať unavene, polejte ich tekutým hnojivom. Odstráňte zvädnuté a zhnité listy. Problémy neriešte chemickými pesticídmi, keďže bylinky budete jesť. Na vošky použite nerozriedený výťažok z pŕhľavy alebo nízkotučné mlieko. Dajte ho do rozprašovača a rastlinu nastriekajte na priamom slnečnom svetle. Mlieko skysne, čo vošky odoženie.


Mohlo by vás zaujímať: Urobte si záhradku na balkóne: Jednoduchý návod ako na to


Orezať alebo ostrihať?       

Ak sa bylinky začnú rozrastať, poriadne ich ostrihajte. Onedlho sa vám odmenia množstvom nových výhonkov. Čím viac ich pozberáte, tým viac nových výhonkov vyrastie. Keď zakvitnú, odrežte im kvety a použite ich pri varení. Pokiaľ ich neodstránite, rastlina začne míňať energiu na tvorbu semien a zostane jej málo pre seba.

Úroda aj ďalší rok?            

Bylinky ako pažítka, francúzsky estragón, španielsky aníz, šťaveľ, ligurček, mäta, medovka, šalvia, majorán, levanduľa, oregano, bobkový list a rozmarín sú trvalky. Automaticky vyženú výhonky aj budúci rok. Iné bylinky, ako je bazalka, kôpor, aníz či koriander, sú jednoročné rastliny. Vydržia len jednu sezónu a treba ich každoročne zasiať znova.

Vyrobte si kvetináč

Nemusia byť len z hliny či plastu. Ak máte záhradku, môžete si ich vyrobiť zo škatúľ na vajíčka alebo z roliek z toaletného papiera. Ručne vyrobené kvetináče s rastlinami uložte do zeme, kde sa neskôr zmenia na kompost.


Aké bylinky si doma pestujete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame