13 spôsobov, ako použiť sódu bikarbónu: Zažiarite s ňou vy aj vaša domácnosť

Sóda bikarbóna

thinkstockphotos.com

Sóda bikarbóna nechýba v žiadnej domácnosti. Jej použitie je naozaj univerzálne. Poslúži ako skvelý čistiaci prostriedok, využiteľná je i v domácej kozmetike, či pri niektorých zdravotných ťažkostiach.

 1. Píling na telo

Ak chcete mať krásnu pleť, treba, aby ste kožu pravidelne zbavili odumretých kožných buniek. Na tento účel ideálne poslúži píling zo sódy bikarbóny. Príprava je jednoduchá: zmiešajte sódu s vodou v pomere 1:3 a krúživými pohybmi naneste na pleť, opláchnite a pokožku ošetrite telovým mliekom.

 1. Bodnutie hmyzom

Neviete, čo s neznesiteľným svrbením, ktoré vám spôsobilo bodnutie hmyzom? Naneste na postihnuté miesto pastu pripravenú z vody a sódy bikarbóny. Druhou možnosťou je, naniesť sódu priamo na vlhkú pokožku krúživým pohybom.

 1. Dokonale čisté vlasy

V prípade, že dennodenne používate veľké množstvo stylingových produktov na vlasy, je dôležité sa ich pri umývaní vlasov zbaviť. To docielite aj tým, že do bežne používaného šampónu dáte malé množstvo sódy bikarbóny.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kúpeľňa ako nová: Sóda bikarbóna nesmie pri čistení chýbať ani vám


 1. Zubná pasta a ústna voda

Potrebujete vybieliť zuby, aby ste mali krajší úsmev? Minula sa vám zubná pasta? Potom si ju pripravíte doma tak, že zmiešate jedlú sódu s 3-percentným roztokom peroxidu vodíka na hladkú pastu. Tiež môžete sódu použiť ako ústnu vodu. Rozmiešajte čajovú lyžičku v pohári vody a ústa niekoľkokrát vypláchnite.

 1. Žiarivo biela vaňa, lesknúce sa dlaždice i kuchynské drezy

Sóda bikarbóna je výbornou pomocníčkou pri upratovaní domácnosti. Stojí minimum a nie je zdraviu škodlivá. Stačí ju nasypať na povrch, ktorý chcete vyčistiť, potom dôkladne prejsť handrou a opláchnuť.

 1. Pripálené hrnce a panvice

Pripálenín na hrncoch a panviciach sa zbavíte tak, že do používaného prostriedku na riad pridáte sódu. V prípade veľmi znečistených hrncov nechajte pôsobiť celú noc. Tento trik použite tiež na umývanie príliš mastného kuchynského riadu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zázračná sóda bikarbóna: Pomáha pri trávení aj proti bolesti hrdla!


 1. Čistá a voňajúca mikrovlnná rúra

Občas vyzerá vnútro mikrovlnnej rúry ako po výbuchu. Zvyšky jedla a mastnoty odstránite tak, že na vlhkú špongiu nasypete jedlú sódu a vnútro rúry poriadne vyčistíte. Výborné je, že sa zbavíte nielen špiny, ale aj zápachu.

 1. Zafarbené vnútro šálok od čaju alebo kávy

Milovníci kávy a čaju majú bohaté skúsenosti s odstraňovaním zafarbených častí šálok. Nie vždy to je jednoduché. Ak sa vám nechce šálky donekonečna drhnúť, zmiešajte štvrť šálky jedlej sódy s litrom teplej vody a týmto šálky umyte. V prípade veľmi odolných škvŕn riad namáčajte večer a umyte až ráno.

 1. Kresby na nábytku nielen v detskej izbe

Máte deti, alebo vnúčatá, ktoré majú talent na kreslenie, ale kreslia všade inde len nie na papier? Nechcených kresbičiekb od pasteliek na nábytku i stenách sa zbavíte tak, že na vlhkú špongiu nanesiete sódu a povrch jemne očistíte.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vynikajúca sóda bikarbóna: Zaručí vám čistučkú a voňavú domácnosť


 1. Olejové škvrny v garáži

Škvrny od oleja v garáži alebo na dvore odstránite vskutku jednoduchým spôsobom. Stačí na ne nasypať sódu, nechať chvíľu pôsobiť a miesto vydrhnúť mokrou kefou.

 1. Najrôznejšie pachy v celej domácnosti

Sóda bikarbóna je neutralizačným prostriedkom najrôznejších pachov. Preto sa ju oplatí použiť na odstránenie zápachu v chladničke, či z drevenej kuchynskej dosky. Poradí si aj so zapáchajúcim smetným košom a kuchynským odtokom (1/2 šálky sódy nasypte do odtoku, zalejte teplou vodou a nechajte pôsobiť aspoň hodinu).


Tiež by vás mohlo zaujať: Zabudnite na chemikálie: 10 tipov ako mať čistú domácnosť len s použitím citróna


 1. Prevencia pred upchávaním umývadlových odtokov

Prepchávanie odtokov príjemnou záležitosťou nie je. Ak vás to už nebaví, tak stavte na prevenciu. Stačí, keď raz do týždňa nasypete do odpadu šálku sódy bikarbóny a zalejete horúcou vodou.

 1. Pálenie záhy

Pri pálení záhy, ale aj pri nepríjemných pocitoch po konzumácii ťažkých jedál, vypite pol pohára vody s polovicou lyžičky sódy bikarbóny. Ak tieto zdravotné problémy nepominú, postup znovu opakujte po dvoch hodinách.


Na čo všetko v domácnosti používate sódu bikarbónu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame