Rebríček 20 najkrajších hradov a zámkov na svete: Za niektorými nemusíte cestovať ďaleko

zámok

Zámok Neuschwanstein patrí medzi najkrajšie zámky vo svete (Zdroj: GettyImages)

Hrady a zámky už od nepamäti fascinujú návštevníkov nielen svojím majestátnym vzhľadom, ale aj legendami, ktoré im dávajú akýsi magický nádych. Sú však aj zaujímavou výpoveďou histórie miesta, kde sa nachádzajú, či ľudí, ktorí v danej oblasti žili. Poďte sa s nami pozrieť do rôznych kútov sveta na niekoľko najkrajších hradov a zámkov, ktoré nás očarili po všetkých stránkach.

20. Hrad Atalaya

Krajina: Španielsko

Hrad Atalaya, známy aj pod názvom Pies Negros (Čierne nohy), je situovaný nad výbežkom pohoria Sierra de la Villa v severozápadnej časti provincie Alicante na juhu Španielska. Má arabský pôvod a tvoria ho tri poschodia vrátane dvanástich veží a impozantnej pevnosti umiestnenej na juhovýchodnom okraji. V 15. storočí prešiel rekonštrukciou, ktorej súčasťou bolo aj jeho rozšírenie.

Atalaya
Hrad Atalaya (Zdroj: Wikimedia Commons/Superchilum)

19. Zámok Chambord

Krajina: Francúzsko

Nádherný zámok Chambord patrí medzi hlavné turistické atrakcie Francúzska a je najväčším zámkom situovaným v údolí rieky Loira. Pôvodne bol postavený ako lovecký zámoček v rokoch 1519 až 1541 na žiadosť francúzskeho kráľa Františka I. Má dĺžku 128 metrov a tvorí ho 440 miestností, 80 schodísk a 365 komínov. Práve o dvojitom špirálovom schodisku sa už dlhodobo vedú polemiky o tom, či bolo navrhnuté Leonardom da Vincim.

Chambord
Zámok Chambord (Zdroj: Pixabay/KatiaInfographiste)

18. Hrad Lincoln

Krajina: Anglicko

Hrad Lincoln bol postavený koncom 11. storočia na podnet Viliama Dobyvateľa, ktorý získal Anglicko po bitke pri Hastingse v roku 1066. Jeho základy sú situované na mieste staršej rímskej pevnosti a dnes patrí medzi najvýznamnejšie historické pamiatky v regióne. Patrí tiež k významným symbolom anglickej kultúry a právneho systému, keďže je domovom jedného z najdôležitejších historických dokumentov Anglicka – Veľkej listiny (Magna charta libertatum).

hrad Lincoln
Hrad Lincoln (Zdroj: Flickr/Billy Wilson)

17. Zámok Neuschwanstein

Krajina: Nemecko

Zámok Neuschwanstein v Bavorsku bol postavený koncom 19. storočia na podnet kráľa Ľudovíta II., ktorý poveril architektov, aby navrhli niečo, čo by pripomínalo atmosféru opier hudobného skladateľa Richarda Wagnera a stredoveké romantické ideály. Je situovaný v oblasti nad alpskými horami, čím ponúka návštevníkom úchvatné výhľady. Okrem toho, že sa stal predlohou pre hrad v rozprávke Popoluška z dielne Walta Disneyho, objavil sa napríklad aj vo filmoch Chitty Chitty Bang Bang (1968) či Veľký útek (The Great Escape, 1963).

Neuschwanstein
Zámok Neuschwanstein (Zdroj: Pixabay/derwiki)

16. Hrad Himedži

Krajina: Japonsko

Hrad Himedži pochádza zo začiatku 17. storočia a patrí medzi najzachovalejšie pamiatky tohto druhu na území Japonska. Je známy pod prezývkou Hrad bielej volavky, a to nielen pre svoju eleganciu či čistú bielu fasádu, ale aj pre tvar striech, ktoré pripomínajú roztiahnuté krídla vtákov. Očaril aj filmárov, ktorí ho využili napríklad pri natáčaní časti filmu Posledný samuraj (2003). Spoločne s hradmi Macumoto a Kumamoto tvorí skupinu tzv. Troch slávnych hradov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Starostlivosť o elektromobil v zime netreba podceniť: Takto spotrebujete menej energie
Himedži
Hrad Himedži (Zdroj: Pixabay/Nick115)

15. Hrad De Haar

Krajina: Holandsko

Hrad De Haar je jedným z najväčších a najnoblesnejších hradov v Holandsku. Jeho súčasná podoba je výsledkom prác z roku 1892, keď pod taktovkou architekta Cuypersa došlo k jeho premene v rámci projektu neogotickej obnovy. Hrad je prototypom pevnosti s vežami a hradbami, priekopami, bránami a padacími mostmi. Vnútorné miestnosti ohúria bohato zdobenou drevorezbou, ktorá pripomína interiér rímskokatolíckeho kostola. Navyše, v okolí nájdete park s množstvom vodných diel a záhradu, ktorá pripomína jednu z francúzskych záhrad vo Versailles.

De Haar
Hrad De Haar (Zdroj: Pixabay/GFXTemplate)

14. Hrad Castel del Monte

Krajina: Taliansko

Hrad Castel del Monte je architektonickým klenotom Apúlie v juhovýchodnom Taliansku, ktorý dal v 13. storočí postaviť cisár Fridrich II. Je známy svojím unikátnym dizajnom, ktorý vychádza z presnej matematiky s využitím čísla osem. Nielen pôdorys hradu, ale aj osem veží má tvar pravidelných osemuholníkov. Navyše, vo vnútri sa nachádza osem siení, nádvorie uprostred tvorí tiež osem stien a osem gotických oblúkov. Niet divu, že táto skutočnosť je po mnohé storočia predmetom rôznych štúdií a teórií.

Castel del Monte
Hrad Castel del Monte (Zdroj: Pixabay/Jack78)

13. Edinburský hrad

Krajina: Škótsko

Tento stredoveký hrad s bohatou históriou je situovaný na vrchole čadičovej skaly (Hradnej skaly) v centre Edinburghu a je domovom pre mnohé cenné artefakty vrátane najstarších britských korunovačných klenotov. Hoci sa traduje, že prvých obyvateľov privítal už v roku 900 pred Kristom, neexistujú presné záznamy o tom, kedy bol postavený samotný hrad. Je považovaný za najobliehanejšiu pevnosť v Británii, keďže musel počas svojej existencie čeliť najmenej 26 veľkým útokom.

Edinburský hrad, hrad v Ediburghu
Edinburský hrad (Zdroj: Pixabay/the_iop)

12. Hrad Rappottenstein

Krajina: Rakúsko

Hrad Rappottenstein je stredoveký hrad situovaný v údolí rieky Kamp, v severozápadnej časti Dolného Rakúska. Postaviť ho dal Rapoto z rodu Kuenringov, podľa ktorého nesie pomenovanie aj samotný hrad. Najstaršie budovy hradného nádvoria pochádzajú z druhej polovice 12. storočia, pričom predné nádvorie tvorí komplexný obranný systém ôsmich brán a piatich nádvorí. Niet preto divu, že aj keď bol hrad trikrát obliehaný, nikdy nebol dobytý, a preto sa zaraďuje medzi najlepšie zachované hrady v krajine.

Rappottenstein
Hrad Rappottenstein (Zdroj: Pixabay/Leonhard_Niederwimmer)

11. Zámok Chenonceau

Krajina: Francúzsko

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
NAŠIMI OČAMI Kam na víkend? Vyskúšajte jesenný glamping v stane aj výstup na Sitno

Zámok Chenonceau je situovaný neďaleko sútoku riek Cher a Loira, v blízkosti malej francúzskej dedinky Chenonceaux. Prvé písomné zmienky o panstve Chenonceau pochádzajú z 11. storočia, pričom súčasný zámok stojí na mieste pôvodného vodného mlyna od roku 1521. Neskôr došlo k pristaveniu mostných oblúkov, ktoré prepojili zámok s druhým brehom rieky. Okrem svojho špecifického umiestnenia sa môže popýšiť aj nádhernými záhradami plnými farebných kvetov.

Chenonceau
Zámok Chenonceau (Zdroj: Pixabay/FranceIntense)

10. Tower of London

Krajina: Anglicko

Tower of London, hrad s bohatou históriou, sa nachádza na severnom brehu rieky Temža. Bol postavený už v roku 1066 po dobytí Anglicka Normanmi a dnes je jednou z najpoctivejšie strážených pamiatok samotného Londýna. Pôvodne slúžil ako kráľovská rezidencia, väzenie pre nepriateľov kráľa či miesto popráv. V súčasnosti je múzeom a domovom vzácnych kráľovských klenotov vrátane korún predošlých panovníkov. Niekoľko stoviek rokov tu bola dokonca prevádzkovaná zoologická záhrada pre zvieratá, ktoré dostali panovníci do daru.

Tower of London
Tower of London (Zdroj: Pixabay/waldiwkl)

9. Zámok Peleš

Krajina: Rumunsko

Zámok Peleš, nachádzajúci sa v rumunskom pohorí Karpaty neďaleko mestečka Sinaia, sa dočkal svojho slávnostného otvorenia v roku 1883 a tvorí ho takmer 160 miestností. Ako svoje letné sídlo ho dal postaviť prvý rumunský kráľ Karol I. Rumunský, ktorý sa rozhodol pre neogotický štýl. Zámok vyniká krásnymi interiérmi, z ktorých každý je ladený do nejakej osobitnej témy a nepochybne zaujme aj krásnymi anglickými záhradami.

Peleš
Zámok Peleš (Zdroj: Pixabay/gavia26210)

8. Hrad Pena

Krajina: Portugalsko

Hrad Pena z 19. storočia, označovaný aj ako palác, sa týči na hradnom vrchu nad portugalským mestom Sintra. Stojí na mieste zničeného kláštora zasväteného Panne Márii z Peny a vyniká zmesou viacerých architektonických štýlov vrátane gotických, maurských a renesančných detailov. To, že ho určite neprehliadnete, má na svedomí aj jeho žlto-červený vzhľad, vďaka ktorému pôsobí veselším dojmom než mnoho iných hradov a zámkov.

Pena
Hrad Pena (Zdroj: Pexels/Mo Eid)

7. Hrad Chapultepec

Krajina: Mexiko

Hrad Chapultepec, nachádzajúci sa na vrchole kopca Chapultepec v nadmorskej výške 2 325 metrov nad morom. Je jediným hradom v Severnej Amerike, v ktorom sa reálne nachádzali skutoční panovníci. Jeho výstavbu nariadil v roku 1785 vicekráľ Bernardo de Gálvez, aby slúžil ako domov pre hlavného veliteľa španielskej kolónie Nové Španielsko. Dnes tu nájdete Národné historické múzeum, ktoré poskytuje vzdelanie miestnym obyvateľom o kultúre a histórii krajiny.

Chapultepec
Hrad Chapultepec (Zdroj: Wikimedia/Sisgeo)

6. Zámok Kronborg

Krajina: Dánsko

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Vodné plochy na Slovensku: Pre milovníkov vody to bude malina

Opevnený renesančný zámok Kronborg bol postavený v roku 1420 dánskym kráľom Erikom VII. Pomoranským. Aj keď sa pôvodne mal využívať ako kráľovské sídlo, k naplneniu tohto zámeru nikdy nedošlo. Preslávil sa však vďaka spisovateľovi Williamovi Shakespearovi, ktorý prostredie zámku, aj keď pod iným menom – Elsinor, spomenul vo svojej svetoznámej dráme Hamlet. Na počesť tejto skutočnosti sa každoročne na nádvorí zámku konajú letné predstavenia.

Kronborg
Zámok Kronborg (Zdroj: Wikimedia/Richard Mortel)

5. Zámok Amboise

Krajina: Francúzsko

Zámok Amboise, ktorého vznik siaha do 15. storočia, tróni na skale nad francúzskym mestom Amboise a z hľadiska kultúry či histórie je považovaný za najdôležitejší zámok v údolí rieky Loira. Pôvodne slúžil ako rezidencia francúzskych kráľov z rodu Valois či francúzsky domov škótskej kráľovnej Márie Stuartovej. Okrem úchvatnej architektúry má však aj veľmi významné poslanie – stal sa posledným miestom odpočinku umelca Leonarda da Vinciho, ktorý dodnes odpočíva v Kaplnke svätého Huberta.

Amboise
Zámok Amboise (Zdroj: Pixabay/FranceIntense)

4. Hrad Bamburgh

Krajina: Anglicko

Rozľahlý hrad Bamburgh, stojaci na čadičovej skale priamo pri Severnom mori a v blízkosti škótskych hraníc, bol postavený v 11. storočí. Stavba z červeného pieskovca mala slúžiť na ochranu pred útokmi Škótov. Pritom prvé stopy po osídlení hradného kopca pochádzajú už z doby kamennej, bronzovej a železnej. Hrad je zachovalý a pre návštevníkov je prístupných vyše 20 miestností so zaujímavými historickými expozíciami.

Bamburgh
Hrad Bamburgh (Zdroj: Pixabay/ianproc64)

3. Predjamský hrad

Krajina: Slovinsko

Predjamský hrad, situovaný na juhozápade Slovinska v historickej oblasti Vnútorné Kraňsko, sa pýši svojou výnimočnou polohou – tiahne sa cez ústie jaskyne pod prírodným skalným oblúkom na strane strmého útesu. Vďaka tomuto ohromujúcemu prostrediu bol počas svojej výstavby v 13. storočí prakticky nedobytný. Jeho vnútro dodnes ukrýva tajnú chodbu, ktorá umožňovala jednoduchý presun obranných síl. Hrad je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov a patrí do skupiny najväčších jaskynných hradov na svete.

Predjamský hrad
Predjamský hrad (Zdroj: Pexels/Marek P)

2. Zámok Versailles

Krajina: Francúzsko

Obrovský kráľovský palác Versailles je ikonou barokovej architektúry. Jeho záhrady so stovkami tisíc rastlín a impozantnými interiérmi patria medzi najznámejšie na svete. S jeho výstavbou sa začalo v 17. storočí na podnet francúzskeho kráľa Ľudovíta XIII. Pôvodne slúžil ako lovecký zámoček na prenocovanie, či neskôr ako rekreačný priestor pre panovníkov. Svoju súčasnú podobu však dosiahol až v roku 1710 počas vlády Ľudovíta XIV. (kráľa Slnko).

Versailles
Zámok Versailles (Zdroj: Pixabay/charlemagne)

1. Hrad Windsor

Krajina: Anglicko

Hrad Windsor, v anglickom grófstve Berkshire, je známy nielen ako oficiálne sídlo členov britskej monarchie, ale zároveň aj ako najdlhšie obývaný hrad na svete, keďže už od čias Viliama I. Dobyvateľa ho zakaždým využíval vládnuci panovník. So svojou rozlohou vyše 52 m² patrí medzi najväčšie európske hrady a kombinuje prvky opevnenia, paláca a malého mestečka. Je obľúbenou turistickou atrakciou či miestom konania štátnych návštev. A hoci ho v roku 1992 zachvátil ničivý požiar, vďaka rýchlej a komplexnej rekonštrukcii si dnes na ňom nevšimnete žiadne stopy.

Windsor
Hrad Windsor (Zdroj: Wikimedia/Chaxzakak)

Ktorý zo spomenutých hradov alebo zámkov je váš favorit?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielánu.sk
Odporúčame