5 liečebných kúpeľov, ktoré si môžete pripraviť i u vás doma: Inšpirujte sa

Vaňa

pixabay.com

Voda je jeden z najdôležitejších životných prvkov. Povzbudzuje a upokojuje, čistí a rozpúšťa, hreje a chladí, utišuje a lieči. Je skvelé ponoriť svoje unavené telo do liečivých prameňov. Väčšina z nás si však nemôže dovoliť navštevovať kúpeľné miesta často. Ako dobre, že môžeme liečivé vodné procedúry absolvovať aj u nás doma. Aby sme telu vrátili silu alebo upokojili dušu po náročnom dni, postačí nám naša kúpeľňa.

Prevencia aj liečba

Liečivá moc čírej tekutiny bola známa oveľa skôr, ako vznikla náuka o modernej liečbe vodou. Ľudia oddávna používali studené i horúce pramene. Cestovali veľkú diaľku, len aby sa mohli vo vode kúpať alebo ju piť ako liek. Rokmi overená skúsenosť aj vedecké metódy moderného lekárstva potvrdzujú používanie vody ako prevencie i liečby.


Mohlo by vás zaujímať: Netradičné kúpele: Ponorte svoje telo do piva, vína či šampanského!


Ozdravuje telo i dušu

Na ľudský organizmus má voda očistný a regeneračný účinok, cez póry vylučuje toxíny. Nikdy nezistíme, koľkým ľuďom upokojila podráždené nervy a posilnila chorobou oslabené telo. Ozdravné vodné procedúry harmonizujú telo aj dušu, prospievajú zdraviu i kráse.

Ich propagátorom bol najmä nemecký kňaz Sebastián Kneipp. Vytvoril ozdravný program, ktorého základom je vodoliečba. Naša kúpeľňa sa síce nevyrovná krásnemu prostrediu kúpeľov, no užitočne nám poslúži, aby sme využili prospešné účinky vody na náš organizmus.

1. Osviežujúci kúpeľ pre pokojné srdce

Studený kúpeľ rúk je skvelý upokojujúci prostriedok srdca a krvného obehu. Zlepšuje alebo celkom odstráni pocit pichania pri srdci, zvieravé pocity úzkosti a búšenia srdca, ktoré sa dnes objavujú často. Po veľkej fyzickej či psychickej námahe studený kúpeľ rýchlo osvieži a upokojí.

Pripravíte si ho v malej sedacej vani alebo umývadle, do ktorého napustíte studenú vodu s teplotou do 15 ºC. Ruky ponorte až po nadlaktie na 10 až 15 sekúnd alebo až kým pocítite intenzívny pocit chladu či tepla. Kúpeľ neopakujte skôr ako po 2 hodinách. Vykonávajte ho len vtedy, ak netrpíte vážnym organickým poškodením, ktoré musí liečiť lekár.


Mohlo by vás zaujímať: Proti mykóze aj únave či nádche: Dožičte si kúpele nôh na rôzne spôsoby


2. Utišujúci kúpeľ pre silné srdce

Teplý kúpeľ je výborný nástroj, ktorý odľahčuje srdcu a cievnemu systému a zväčšuje výkonnosť. Rozširuje vencové cievy, tíši srdcové kŕče a bolesť. Zdraví ľudia zaznamenajú po kúpeli mierny pokles krvného tlaku. Pacientom so zvýšeným krvným tlakom môže zlepšiť ich stav, pretože po kúpeli zisťujú jeho výrazné zníženie.

Teplotu kúpeľa však treba zvyšovať pomaly z 34 ºC až 36 ºC na 42 až 45 ºC. Teplý kúpeľ sa s obľubou používa po ťažkom dni. Pomáha odbúrať stres a uvoľniť sa. Ideálne je robiť ho pred spaním, pretože priaznivo vplýva na zaspávanie.

3. Povzbudzujúci kúpeľ nôh

Všetky studené kúpele vrátane kúpeľa nôh povzbudzujú krvný obeh. Stačí len vyskúšať. Počas teplého dňa po dlhšej pešej túre sa posaďte a ponorte nohy do vedra so studenou vodou na 15 sekúnd až 2 minúty. Kúpeľ ukončite, keď cítite príjemné teplo alebo príjemný chlad. Po kúpeli ich neutierajte, ale sa ešte krátko poprechádzajte, kým celkom neuschnú. Budete prekvapení, ako dobre sa budete cítiť.

Zvlášť užitočný je pri tvoriacich sa kŕčových žilách a zápche. Neodporúča sa pri bolestiach močového mechúra, pri sklone ku kŕčom a nedostatočnom prekrvení, napríklad studených končatinách.


Mohlo by vás zaujímať: Zbavte sa nepríjemného potenia nôh: Pomôžu domáce kúpele i zmena obuvi


4. Prekrvujúci kúpeľ nôh

Na studené nohy je ideálny horúci kúpeľ. Pripravte si vodu teplú 38 až 40 ºC a ponorte do nej nohy na 10 až 15 minút. Pre vyššiu účinnosť môžete pridať do vody morskú soľ, kamilkový odvar, prípadne horčičnú múku. Po skončení len krátko opláchnite studenou vodou, dajte si teplé ponožky a choďte do postele.

V spojení so striedavými kúpeľmi, cvičením nôh a masážou sa kúpeľ aplikuje aj pri reume, plochých nohách a iných chybách a slabostiach nôh. Horúci kúpeľ nôh sa odporúča aj pri zápale obličiek, močového mechúra, panvových orgánov, ale aj pri zápaloch pažeráka, hrtana, uší či priedušiek. Vyhnúť by sa mu mali najmä ľudia so srdcovými ochoreniami.

5. Sedací kúpeľ pre lepší spánok

V staroveku i v stredoveku mali túto vodnú procedúru vo veľkej obľube. Všetci sa zhodli na tom, že nespavosti sa možno účinne zbaviť studenými sedacími kúpeľmi. S rôznymi obmenami sa zachovali dodnes.

Sedaciu vaňu či lavór naplňte do polovice alebo dvoch tretín vodou, ktorá má teplotu 15 až 20 ºC. Od pása dolu sa vyzlečte a sadnite si do vody. Mala by siahať k pupku a do polovice stehien. Doba kúpeľa je 6 až 60 sekúnd.

Pripravte si ho vždy večer pred spaním. Kúpeľ upokojuje a zlepšuje spánok a podporuje trávenie. Ak máte so spánkom veľké problémy, pomôže vám aj v noci. Neutierajte sa však dosucha. Pokiaľ necítite príjemné teplo po návrate do postele, dajte si na podbrušie termofor.


Aké domáce kúpele preferujete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Vlaďa
Odporúčame