5 mafiánskych filmov, ktoré musíte vidieť: Toto sú oni!

Krstný otec

Archív

Máte pocit, že váš život je nudný, nezaujímavý a obyčajný? Pozrite sa na niektorý zo spomenutých filmov a možno budete za svoj pokojný život vďačný. Žáner mafiánskych filmov je charakteristický mnohými vzostupmi, no aj pádmi, častokrát až na úplné dno. V mafii zlatá stredná cesta totiž neexistuje. Buď ste na úplnom vrchole, alebo mŕtvy. Samozrejme kvalitných filmov s touto tematikou je viacej, vyberáme z nich päť, ktoré nás niečím zaujali a mohli by aj vás.

Zjazvená tvár

„V tejto krajine si musíš najskôr zarobiť. Keď si zarobíš, budeš mať moc. A keď budeš mať moc, dostaneš aj ženy.“

Na piatu priečku zaraďujeme skutočne krvavú a brutálnu gangsterku. O tom svedčí aj fakt, že počas filmu uvidíte zomierať až 42 ľudí. O to mrazivejšia je zaujímavosť, že všetky násilné činy vo filme sú rekonštrukciou skutočných zločinov. Poďme ale k samotnému filmu. Ten pochádza z roku 1983 a pôvodne mal byť remake pôvodného rovnomenného filmu z roku 1932. Kvôli nedostatočnému rozpočtu sa však filmári vybrali vlastnou cestou. A rozhodne urobili dobre.

Príbeh sleduje osud kubánskeho politického väzňa Tonyho Montanu, ktorý sa dostane na Floridu a začne žiť svoj americký sen. Ten je však plný násilia, vrážd a predovšetkým drog. Tony, stvárnený legendárnym Al Pacinom, sa stáva postupom času najväčším drogovým magnátom. Aká bude jeho cesta sa už dozviete sami. Zaujímavosťou je, že scenárista Oliver Stone pracoval na filme v období, keď sa sám dostával z kokaínovej závislosti. Napriek tomu, že film má už pár rokov za sebou, možno nevedomky o ňom vedia aj vaše deti či vnúčatá. Inšpirovala sa ním jedna z najväčších herných spoločností Rockstar Games. V jej hernej sérií Grand Theft Auto nájdete množstvo odkazov práve na tento filmový kúsok.

Scarface, 1983, réžia: Brian De Palma, hrajú: Al Pacino, Michelle Pfeiffer


Tiež by vás mohlo zaujať: Desatoro pre milovníkov kinematografie: Tieto filmy musíte vidieť!


Kasíno

„Možno ak ti prestrčím hlavu cez tú dieru, už nebudeš zmätený.“

V tomto prípade nejde o úplne čistokrvnú mafiánku, napriek tomu sa jedná o jeden z najlepších filmov vôbec. Nazriete do sveta bohatých kasín, hazardných hier, peňazí a krásnych žien. To všetko má ale potichu pod kontrolou mafia. Film je teda zaujímavou exkurziou do fungovania systému mafie v tej „čistejšej“ oblasti. Nazvime ju istým spôsobom podnikania. Jedinečný Martin Scorsese s režisérskou taktovkou v ruke opäť namiešal neodolateľný kokteil všetkých kinematografických chutí. Dielo na pomedzí mafiánskeho filmu a osobnej drámy sleduje predovšetkým tri hlavné postavy. Vedúci kasína je stvárnený samotným Robertom De Nirom, bez ktorého by film prišiel o veľkú dávku svojej atmosféry. Ten je na svoj post dosadený mafiou a ako bývalý hazardný hráč vie, ako najviac zarobiť. Ochranu a dozor mu zabezpečuje jeho priateľ, mafián Nicky Santoro. Aj tu však platí staré známe, za všetkým hľadaj ženu. Tá na scénu vstúpi v podaní Sharon Stone, ktorá ako profesionálna podvodníčka poriadne zamieša vzťahmi všetkých naokolo. Ako to celé dopadne sa však nechajte prekvapiť. Na záver spomenieme bizarnú zaujímavosť. Film nie je nič pre ľudí, ktorí neznášajú vulgarizmy. Slovíčko „fuck“ tu zaznie totiž neuveriteľných 422 krát.

Casino, 1995, réžia: Martin Scorsese, hrajú: Robert De Niro, Sharon Stone, Joe Pesci

Nepodplatiteľní

„Vyrastal som v drsnej štvrti. Tam sa hovorievalo: S vľúdnym slovom a pištoľou zájdeš ďalej, ako len s vľúdnym slovom. A tým som sa aj riadil.“

Zlaté obdobie starej dobrej mafie. O ňom hovorí práve tento film. V 20 – tych a 30 – tych rokoch minulého storočia bol hlavným zdrojom príjmov mafie alkohol. Výroba, predaj, distribúcia. Vstúpil do platnosti zákon, ktorý však toto všetko zakazoval. Nepodplatiteľní je filmom o vzájomnom boji politiky s mafiou. Je neobvyklé, že ikona herectva, akou je už spomenutý Robert De Niro má v tomto filme len veľmi málo priestoru. Stvárňuje však azda najznámejšieho mafiána – Al Caponeho a každá sekunda jeho výstupov stojí za to. Zobral svoju rolu naozaj vážne. Napriek tomu, že kostymérom bol samotný Giorgio Armani, De Niro vyhľadal krajčíra, ktorý šil pre Al Caponeho a dal si u neho zhotoviť svoje oblečenie. Vyniknú ale aj Kevin Costner či Sean Connery. Tento film vám umožní nahliadnuť do zákulisia čiernych obchodov a boja s mafiou.

The Untouchables, 1987, réžia: Brian De Palma, hrajú: Kevin Costner, Sean Connery, Robert De Niro


Tiež by vás mohlo zaujať: Ady Hajdu o filme Eštebák: Mali by ho premietať v školách!


Mafiáni

„Byť gangsterom pre mňa znamenalo viac ako byť prezidentom.“

Režisérsko – herecké duo Scorsese – De Niro môže znamenať len jedno. Jednu z najlepších gangsteriek všetkých čias. Epický film o zrade, priateľstve a predovšetkým moci peňazí. Mladý Henry predstavuje klasického začínajúceho podvodníčka. Vykonáva drobné prácičky pre miestnych mafiánov. Po opletačkách so zákonom si však vybuduje dôveru u kmotra Cicera. Zoznámi sa s Jimmym v De Nirovom podaní a stanú sa partnermi, vykonávajú lúpeže a iné, pre správnych mafiánov príznačné činnosti. Tak začína jeho postupná cesta nahor. Viac prezrádzať nebudeme, všetky zvraty si najlepšie vychutnáte sami. O filme je zbytočné sa rozpisovať. Rezervujte si dve a pol hodiny vášho času a určite nebudete ľutovať.

Goodfellas, 1990, réžia: Martin Scorsese, hrajú: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci

Krstný otec

„Dám mu ponuku, ktorá sa nedá odmietnuť.“

Legendárny výrok, legendárny film. Aby sme boli presnejší, legendárna trilógia. Francis Copola, to je meno ktorému vďačíme za filmové stvárnenie tohto skvostu. Ak ste čítali Puzovu knihu a máte obavy, že film podlezie vysoko nastavenú latku, buďte bez obáv. Zimomriavky a atmosféru knižnej predlohy sa skvostne podarilo preniesť aj na filmové plátno. Dej hovorí o vývoji jednej z najznámejších mafiánskych rodín, o Corleonovcoch. Mnoho postáv, dejových zvratov a fantastické herecké výkony, nič viac o deji vedieť nemusíte, vidieť tento film je totiž takmer povinnosťou. Zaujímavé je, že počas trilógie stvárnili postavu Dona Corleoneho dvaja herci: Marlon Brando a Robert De Niro. Obaja boli dokonca za svoje úlohy nominovaní na Oscara. Na záver snáď jediné. Možnosť vidieť tento film, to je ponuka, ktorá sa neodmieta.

Godfather I-III, 1972 – 1990, réžia: Francis Ford Coppola, Hrajú: Marlon Brando, Al Pacino, Robert De Niro, 

Samozrejme, neuviedli sme všetky kvalitné mafiánske filmy. Spomenieme ešte napríklad Príbeh z Bronxu, Analyzuj, Krycie meno Donnie Brasco či Vtedy v Amerike. Sledovaním ani jedného z nich neurobíte chybu. Pohodlne sa usaďte, zhasnite svetlá, nalejte si pohár dobrej whisky, zapáľte cigaru a spolu s nami sa vydajte spoznávať odvrátenú stranu zákona.

 

Zdroj: Archív, youtube.com, youtube.com, David
Odporúčame