5 mýtov o zdraví, ktoré musíte odhaliť ešte dnes: Týmto poverám už neverte

Vajcia

unsplash.com

Existuje mnoho mýtov o zdraví, ktoré sa tradujú už desaťročia a ktorým slepo veríme bez toho, aby sme si ich overili. Jeden z nich napríklad hovorí, že by sme mali denne vypiť osem pohárov vody. Výskumy však hovoria niečo úplne iné. Stačí sa napiť vždy, keď sme smädní a jesť veľa polievok, ovocia a zeleniny, ktoré udržiavajú naše telo hydratované. Žiadne počítanie pohárov nie je potrebné.

Mýtus č. 1: Vajíčka ohrozujú srdce

Mnoho starších ľudí vajíčka obchádza. Dôvodom je mýtus, ktorý hovorí, že vajíčka obsahujú príliš veľa cholesterolu a môžu tak spôsobiť kardiovaskulárne ochorenia. Pravda je však úplne inde. Žĺtka síce obsahujú isté množstvo cholesterolu, avšak jedno alebo dve vajíčka denne nemôžu spôsobiť žiadne ochorenie.

Práve naopak, vajíčka sú bohaté na živiny a omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú pre organizmus veľmi potrebné. Pokojne si teda na raňajky doprajte omeletu alebo praženicu.


Mohlo by vás zaujímať: Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?


Mýtus č. 2: Ak vám je zima, ochoriete

Babičky nám v mladosti hovorili, nech nestojíme na zime, ale ideme sa dnu zohriať, aby sme neochoreli. Je však vedecky dokázané, že ľudia, ktorí trávia viac času na čerstvom vzduchu pri teplote tesne nad bodom mrazu, majú lepšiu imunitu.

Naopak, chorobu spôsobuje dlhé prebývanie v uzavretých a nevetraných priestoroch, v ktorých sa množia baktérie a vírusy. Ak vám je zima alebo stojíte dlho v zime, neochoriete automaticky. Ide o mýtus.

Mýtus č. 3: Každý deň treba brať multivitamín

Už dlhé roky sa traduje mýtus, že v našej strave nie je toľko vitamínov, koľko naše telo potrebuje a mali by sme ich dopĺňať multivitamínovými tabletkami. Viacerí odborníci však s týmto názorom nesúhlasia. Podľa nich žiadne tabletky nenahradia stravu, ktorá je plná ovocia, zeleniny, rastlinných olejov, orechov a celozrnných potravín. Namiesto výživových doplnkov teda stavte na rozmanitú stravu.


Mohlo by vás zaujímať: 4 mýty o menopauze, o ktorých by ste mali vedieť pravdu


Mýtus č. 4: Pukanie prstov spôsobuje artritídu

Pukanie prstov je zlozvyk, ktorý vykonáva veľké množstvo ľudí. A pre rovnaké množstvo je ten zvuk mimoriadne nepríjemný. Aj preto sa zvykne hovoriť, že pukanie spôsobuje artritídu. Ide však len o strašenie, pretože pukanie prstov nespôsobuje nič vážne. Zvuk totiž nevzniká trením kĺbov, ale len prasknutím bubliny. To isté platí, ak vám pukajú kolená vždy, keď si kvoknete. Nejde o nič vážne.

Mýtus č. 5: Ak budete raňajkovať, schudnete

Ďalšia informácia, ktorá je značne prekrútená, znie, že vďaka pravidelnému raňajkovaniu schudnete. Raňajky však priamo s chudnutím nesúvisia. Ak sa však ráno dobre najete, je pravdepodobné, že vás cez deň nepostihne vlčí hlad. Tým pádom sa na obed a večer nebudete prejedať.

Mimochodom, podľa nedávnej štúdie, ktorá sa uskutočnila na Cornell University v Spojených štátoch, môžu údajne ľahšie schudnúť práve tí ľudia, ktorí neraňajkujú. Dôvod je jednoduchý. Denne príjmu približne o 400 kalórií menej.


Poznáte ešte nejaké ďalšie mýty a povery týkajúce sa zdravia? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Lenka
Odporúčame