5 odpovedí o dopĺňaní železa, ktoré vás vždy zaujímali. Videopríbeh ako bonus!

Zdroj: istockphoto.com

Spomínate si na nepríjemné tráviace ťažkosti pri dopĺňaní železa? Kŕče, zapekanie či hnačky neboli ničím výnimočným a užívanie ste prerušili, lebo ste to už nemohli vydržať? Prečo tomu tak bolo a aké iné možnosti máte pri dopĺňaní železa sa dozviete z nasledujúcich odpovedí, ktoré pripravil gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček z III. Internej kliniky LF UK UNB Nemocnice akad. Dérera v Bratislave.

Prečo mám rozlišovať, aké železo obsahuje tableta na dopĺňanie nedostatku železa?

Ak je v tablete organické hémové železo, dokážeme si z nej získať oveľa viac železa ako z tablety s obsahom len anorganického nehémového železa. Prečo? Hémovému železu pomáha príroda. Vďaka prenášačom v našom čreve sa železo ľahšie vstrebáva z natrávenej potravy do krvi. Pre hémové železo máme špeciálne prenášače, tie sú efektívnejšie, preto sú schopné preniesť 5-7 krát viac železa z potravy do krvi ako tie, čo prenášajú nehémové železo.

Nehémové železo teda nevieme využiť?  

Vieme, ale je to ťažšie, pretože jeho biologická dostupnosť je nižšia v porovnaní s hémovým železom. V pestrej strave, ktorá obsahuje hémové aj nehémové železo je to zariadené tak, že organické hémové železo pomáha vstrebávaniu anorganického nehémového železa. Takže aj v prípade tabliet na dopĺňanie železa je ideálne, ak tableta obsahuje kombináciu hémového aj nehémového železa, aby sa plne využili danosti nášho čreva, ktoré máme.

Má zmysel rozlišovať, či nám pri dopĺňaní nedostatku železa z tablety v čreve zostanú zvyšky hémového alebo nehémového železa?

Áno má a zásadný. Nevstrebané organické železo aj naďalej ostáva zabalené v héme – v prirodzenej forme, ktorá nereaguje s okolitým prostredím čreva. Nevstrebané anorganické, nehémové železo je reaktívna substancia a priamo reaguje s okolitým obsahom čreva, pričom podnecuje vytváranie voľných radikálov. Dráždi tráviaci trakt a narúša črevnú mikrobiotu, čo sa prejaví tráviacimi ťažkosťami vo forme bolestí brucha, zápchy, nadúvania, kŕčov či hnačky.

Ovplyvňuje vstrebávanie hémového či nehémového železa nejaké jedlo alebo nápoje?

Nie aj áno. Vstrebávanie hémového železa je ovplyvnené len mierne, kalciom. Mieru vstrebávania nehémového železa znižujú bežné potraviny ako napríklad káva, mlieko, čaj, kakao, vláknina a podobne. Preto takéto železo musíme užiť hodinu pred jedlom.

Kto je najviac ohrozený nedostatkom železa?

V gravidite u ženy stúpa objem krvi a aj rastúci plod má na železo vysoké nároky. Z tohto dôvodu sa potreba železa u tehotných žien rýchlo zvyšuje až na 6-8 násobok  (v treťom trimestri) v porovnaní s netehotnou ženou. Medzi ďalšie ohrozené skupiny patria ženy so silnou a dlhotrvajúcou menštruáciou, tínedžeri, pacienti po operácii so značnou stratou krvi alebo aj pri prísnych extrémnych diétach (vegáni), celiatici, ľudia s pozitívnym nálezom Helicobacter pylori v žalúdku, pacienti so zápalmi či stratami krvi v tráviacej sústave a pod.

S kŕčmi, zápchami a nevoľnosťami mala pri dopĺňaní železa problém aj Cyntia. Inšpirujte sa jej príbehom a získajte späť svoje zásoby železa bez tráviacich ťažkostí. Žiadajte si v lekárni Globifer forte aj bez lekárskeho predpisu.

Zdroj: PR článok
Odporúčame