5 potravín, ktoré udržia mozog v dobrej kondícii: Zlepšujú pamäť aj sústredenie

Losos

unsplash.com

Niet pochýb o tom, že v procese starnutia s nami starne naše telo i mozog. V práci však potrebujeme podávať rovnako dobrý výkon, ako pred rokmi. Pomôcť nám môžu potraviny a látky, ktoré zvyšujú schopnosť sústrediť sa, zlepšujú funkcie mozgu a spomaľujú jeho starnutie.

Ryby

To, že ryby napomáhajú k správnej funkcii srdca je známe už dávno. Vedeli ste však, že pomáhajú udržiavať v dobrej kondícii aj mozog? Ideálne je pripraviť si rybu na obed aspoň trikrát do týždňa. Na Slovensku sa rýb konzumuje menej, čím sa ochudobňujeme o omega-3 mastné nenasýtené kyseliny, nevyhnutné pre zdravý mozog. Sú to vlastne zdravé tuky, ktoré znižujú riziko demencie, mozgovej mŕtvice a navyše zlepšujú pamäť. Nie je však jedno, ako rybu pripravíte. Najlepšia je pečená alebo grilovaná, pretože vysmážaná nemá ani zďaleka toľko výhod.

Náš tip: Ponuka rýb v obchodoch je široká. Odborníci odporúčajú najmä tuniaka, makrely, lososa, slede, sardinky a sardely.


Mohlo by vás zaujímať: Múdrejší vďaka jedlu? Nakŕmte svoj mozog tými správnymi potravinami!


Kofeín

Zázračnú látku, ktorá sa nazýva kofeín, by ste si mali dopriať každé ráno predtým, ako idete do práce. Pomôže vám k sústredeniu, aktivite a bojuje s ospalosťou. Zaberá veľmi rýchlo, takže už do desiatich minút by ste mali cítiť jeho účinok.

Dobrou správou je, že ak neradi pijete kávu, kofeín nájdete aj v mnohých iných výrobkoch. Napríklad v čajoch, energetických nápojoch, tyčinkách, čokoláde… Rovnako je prítomný aj v liekoch, ktoré zlepšujú koncentráciu. Za zmienku stojí aj to, že kofeín skutočne bojuje so starnutím mozgu. Jeho pravidelný príjem znižuje riziko Alzheimerovej choroby.

Náš tip: Nezabúdajte, že menej je niekedy viac a s kofeínom to nepreháňajte. Ak ho preferujete v káve, nemali by ste vypiť viac ako štyri šálky denne.

Cukor

Napriek všetkým negatívám, ktoré cukor má, mu nemožno odoprieť, že pomáha zlepšiť výkonnosť mozgu a bojuje proti únave. Nehľadajte ho však v cukríkoch a keksíkoch, ale radšej v horkej čokoláde alebo v ovocí. Ideálne je lesné, čiže černice, jahody, maliny, brusnice a čučoriedky. Tie zlepšujú pamäť, čučoriedky navyše chránia mozog pred voľnými radikálmi. Figami ani ananásom tiež neurobíte krok vedľa, pretože vám pomáhajú sústrediť sa.

Náš tip: Nezabúdajte, že ovocie sa kvôli vysokému obsahu cukru odporúča jesť len do druhej hodiny poobede.


Mohlo by vás zaujímať: Doprajte si najzdravšie semená: Inšpirujte sa tipmi na ich použitie pri varení


Orechy a semienka

Pridajte do svojho jedálnička hrsť orechov alebo semienok denne. Sú plné dôležitého antioxidantu vitamínu E, ale aj nenasýtených mastných kyselín, bielkovín, vlákniny, fosforu aj draslíka. Okrem toho, že ich ľudia vyhľadávajú pri nadmernom padaní vlasov, dokázateľne pomáhajú zlepšovať aj funkcie mozgu.

Lieskové orechy sú vhodné vďaka tomu, že podporujú činnosť mozgu, zlepšujú schopnosť koncentrovať sa a dávajú stopku bolestiam hlavy. Pistácie spomaľujú proces starnutia a tekvicové semienka vďaka vysokému obsahu zinku zlepšujú pamäť a pomáhajú sústrediť sa.

Náš tip: Pri vlčom hlade nahraďte sladkosti hrsťou orechov alebo semienok.

Celozrnné potraviny

Každý orgán v tele závisí od správneho krvného obehu. Mozog a srdce však ešte o niečo viac. Pri krvných zrazeninách v týchto miestach dochádza k životu nebezpečnému infarktu alebo mŕtvici. Strava, ktorá je obohatená o celozrnné potraviny, prispieva k zníženiu rizika srdcovo-cievnych ochorení a tiež zlého cholesterolu. Tým pádom zabezpečuje aj lepší prietok krvi a fungovanie mozgu. Vďaka celozrnným potravinám sa tak budete vedieť lepšie sústrediť a podať v práci lepší výkon.

Náš tip: Zaraďte celozrnné pečivo, ovsené vločky, pohánku, špaldu a hnedú ryžu do svojho jedálnička.


Ktoré zo spomínaných potravín si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Lenka
Odporúčame