5 tipov ako si uľahčiť prácu v záhrade: Jednoduché nápady, ktoré sa vám odvďačia

Záhrada

gettyimages

Aj keď sa hrdo vyhlasujete za záhradkára a užívate si čas, ktorý strávite starostlivosťou o svoj dvor, niektoré úlohy vám môžu začať liezť na nervy. Vďaka týmto piatim tipom ušetríte peniaze aj energiu a budete mať viac času na to, aby ste si s vyloženými nohami vychutnali atmosféru vašej záhrady.

Mulčovanie ako praktická dekorácia

Mnoho záhradníkov považuje nastielanie pôdy len za ozdobu, avšak okrem zatraktívnenia vzhľadu záhrady má viaceré praktické výhody. Udržiava pôdu a korene rastlín v chlade, zachováva vlhkosť, zabraňuje vzniku buriny a kŕmi pôdu. Rastlinám preto bude stačiť menej vody a vy ušetríte čas pri trhaní neželaných burín. Mulčovať môžete tiež pokosenou trávou a žihľavou, ktorá síce nie je až tak estetická, no poskytne rastlinám bohatú výživu a podporí ich rast.


Mohlo by vás zaujímať: Práca v záhrade by mala byť radosť: Doržujte naše zásady a naozaj ňou bude!


Trhanie buriny bez námahy

Pokiaľ túžite po čistej záhrade, v ktorej budú rastliny prosperovať, je dôležité zbaviť ju buriny. Čím mladšiu burinu odstránite, tým lepšie budete regulovať jej výskyt, preto sa vyhnite zbytočnému čakaniu.

Trhajte ju po daždi – pôda bude vlhká a jemná do dostatočnej hĺbky. Neželané rastlinky tak ľahko vytiahnete s celým koreňom. Ďalšou radou je použitie chirurgických rukavíc, ktoré ochránia vaše ruky bez obmedzenia motoriky. Môžete ich zohnať v každej lekárni, určite sa vám budú hodiť aj pri iných domácich prácach.

Prírodné bariéry a vyvýšené záhony

Kontrolovať ohraničenú záhradu je oveľa jednoduchšie. Môžete použiť obyčajné kamene, ktoré sa osvedčili najmä pri záhonoch s kvetmi. Ak sa chcete vyhnúť slimákom, vytvorte okolo záhonu bariéru z obyčajných lesných šišiek.

Vyvýšené záhony oddelia rastliny od okolitej pôdy, vďaka čomu predídete burine, rovnako ako bolestiam chrbta z neustáleho zohýbania sa. Pestovať môžete tiež v kontajneroch a nádobách, ktoré uľahčujú manipuláciu s rastlinami a zber plodov, treba však dbať na dostatočnú veľkosť pripravenej nádoby.


Mohlo by vás zaujímať: Zelená je tráva alebo ako sa starať o trávnik: Aj ten váš môže vyzerať na jednotku


Výhodné rastlinné priateľstvá

Poznáte kombinácie rastlín, ktoré si navzájom pomáhajú a ktoré sa, naopak, nemajú radi? Samozrejmosťou pri výsadbe susedných rastlín sú rovnaké nároky na pôdu a živiny, citlivosť na svetlo a čas výsadby. Vedeli ste však, že ak zasadíte mrkvu vedľa cibule, budú si navzájom odpudzovať škodcov? Reďkovky môžete sadiť so šalátom či uhorkami a jahody so špenátom, určite však vedľa seba nesaďte hrach a cibuľu.

Bylinné výluhy

Bylinkové čaje nie sú dobré iba pre človeka, ocení ich aj vaša záhrada. Pŕhľava je jedným z najúčinnejších prírodných odpudzovačov vošiek a zároveň stimuluje rast. Dvojdňový výluh nastriekajte priamo na miesta postihnuté voškami. Zbavíte sa ich tak bezpečne a bez chémie.

Výluh z prasličky zase bojuje proti hubám a cesnak pomáha pri perenospóre a bakterióze fazule. Ak sa pri práci v záhrade chcete vyhnúť uštipnutiam od komárov, potrite si kožu levanduľou alebo medovkou. Slúžia ako prírodný repelent.


Aké skúsenosti s tabletkami na tlak máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame