5 tipov na predvianočné upratovanie: Začnite čím skôr, zvládnete to jednoduchšie

Upratovanie

gettyimages

Máloktorá zo žien ho robí rada, no napriek tomu ho vnímame ako nevyhnutnosť. Reč je o predvianočnom upratovaní. Žiaden strach, aj gruntovať sa dá rýchlo a efektívne. Prezradíme vám päť tipov, ako na to.

Upratovanie pred Vianocami patrí jednoznačne k najmenej obľúbeným činnostiam. Všetci ale chceme privítať sviatky v čistom a voňavom príbytku, ktorý bude dýchať pohodou a domácou atmosférou. A možno v kútiku duše aj tíško dúfame, že to naši blízki ocenia. Ako sa pri upratovaní čo najmenej zapotiť, ušetriť čo najviac času, a zvládnuť to všetko s gráciou?

Plán je základ

Päťročnice máme síce už dávno za sebou, plánovanie však stále zostáva alfou a omegou každej činnosti. Ujasnite si hneď na začiatku, čo všetko chcete urobiť. Či vám stačí len o čosi väčšie upratovanie, než robievate bežne, alebo idete komplexne prejsť každý skrytý roh vašej domácnosti. Najlepšie to urobíte tak, keď si sadnete, spíšete svoje predstavy, otvoríte kalendár, a pekne si ich rozvrhnete na jednotlivé dni či víkendy. A potom stačí už len odškrtávať.


Mohlo by vás zaujímať: Začnite plánovať teraz a prežite Vianoce bez stresu!


Začnite v predstihu

Ak nemáte na upratovanie dostatok času, je zbytočné piplať sa s drobnosťami a potom pred Vianocami vyplakávať, že máte byt hore nohami a vlastne ste nič nestihli. Do základného upratovania by ste sa mali pustiť aspoň dva týždne pred sviatkami. Nebudete tak v strese a stihnete si vychutnať aj čaro adventu. Nikde ale nie je napísané, že práve teraz musíte zvládnuť veľké upratovanie.

Postupujte logicky

Systém, systém, systém. Bez neho to jednoducho nepôjde. Ak postupujete pri upratovaní logicky, činnosti na seba nadväzujú a práca ide rýchlejšie. A logika velí jasne: od okien ku dverám, zhora nadol. Zdá sa vám toto pravidlo povedomé? Samozrejme, veď sa ním riadili už naše babičky!

Cieľom je, aby ste si nečistotu a prach neroznášali na už upratané miesta. Tak teda, umyte okná, operte záclony, poutierajte police. Nezabudnite ani na povrch vysokých skriniek, lampy a lustre.

Všetko, čo sa dá, odložte na svoje miesto do skríň, škatúľ a ostatných úložných priestorov. Staré časopisy roztrieďte, nepotrebné vyhoďte. Na triedenie oblečenia sa teraz ale vykašlite. Zbytočne by vám zabralo veľa drahocenného času a namiesto uprataného bytu by ste sa potkýnali o vrecia so šatstvom, ktoré vám je ľúto vyhodiť. Na garderóbu si nechajte prvé mesiace nového roka – večery budú ešte dlhé a aj psychológovia radia, začať nové zbavením sa starého.   


Mohlo by vás zaujímať: Čo robiť, keď vám Vianoce prerastú cez hlavu? Máme niekoľko nápadov


Pomoc je vítaná     

Máte pocit, že je toho na vás priveľa? Zapojte do upratovania svojich blízkych! Môžu pomôcť aj drobnosťou a vám sa uľaví. Kým manžel vynesie odpadky, vy si aspoň v pokoji vypijete kávu. Ak mu domáce práce nerobia problémy, môžete si to rozdeliť fifty-fifty. Pomôcť vám samozrejme môžu aj vaše deti, prípadne vnúčatá. S menšími môžete upratovanie poňať ako hru, väčším dajte na výber, v čom chcú byť užitočné.

Spoľahnite sa na profesionálov

Mnohé ženy upratovanie berú ako svoju povinnosť, prípadne majú pocit, že to najlepšie zvládnu samé. Veď presne vedia, kde majú veci svoje miesto, a ostatní by sa im len zbytočne plietli pod nohy. Ak je domácnosť len vaše kráľovstvo, v poriadku. No nezabudnite, že nervy máte len jedny a sviatky by ste si mali užiť, nie sa kvôli nim zodrať.

Dnes je už úplne bežné, že aspoň časť upratovania zveríme profesionálom. Čo tak napríklad nechať si okná umyť upratovacej firme, a ušetrený čas venovať upratovaniu niečoho iného? Alebo sa zatiaľ pokojne môžete vybrať na vianočné trhy a konečne si dopriať voňavý vianočný punč.

Náš tip: Niekedy môžeme byť pripravené najlepšie, ako vieme, aj tak nás čosi zaskočí. Nečakaná návšteva práve vtedy, keď sme sa pustili do luxovania, termíny v práci, kvôli ktorým prichádzame domov až večer. Vtedy je najlepšie prejsť na krízový scenár: upratať naozaj len to najnevyhnutnejšie, a všetko ostatné presunúť na obdobie po sviatkoch. Nezabudnite: prichádzajú predsa Vianoce, a nie kontrola z hygieny!


Ako sa k predvianočnému upratovaniu staviate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

 

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame