5 tipov na výlet u nás: Tieto hrady sa oplatí vidieť, neuveríte, čo skrývajú

Lietavský hrad

commons.wikimedia.org/Kateryna Baiduzha

Naša krajina je plná nádherných historických pamiatok. Patria k nim aj hrady, ktorých máme skutočne neúrekom. Množstvo je pripisované historickému vývoju a horskému terénu, ktorý poskytoval ideálne miesta na ich stavbu.

V minulosti slúžili predovšetkým na ochranu obchodných ciest a spravovali kraje. Dnes sú z mnohých iba ruiny. Aj tie ale dýchajú bohatou históriou a ich nezabudnuteľná atmosféra každoročne láka stovky turistov. Slovenské hrady sú známe po celom svete práve vďaka svojej historickej a architektonickej jedinečnosti. Stredoveké hradiská sú roztrúsené po celom území, preto neváhajte a navštívte niektoré z nich. Spoznajte príbehy, ktoré sa k nim viažu a zažite príjemný deň v krásnom prostredí prírody. Určite to neoľutujete.

1. Oravský hrad

Tiež známy ako Oravský zámok, patrí medzi významné pamiatky hradného staviteľstva. Nachádza sa v obci Oravský Podzámok, v okrese Dolný Kubín, nad hladinou rieky Oravy a je skutočnou dominantou regiónu. Postavený bol v 13. storočí na mieste dreveného hrádku a vystriedal množstvo vlastníkov. Stavebné práce na komplexe budov jeho hornej, strednej a dolnej časti pokračovali až do 17. storočia. Dnes sa v priestoroch nachádzajú expozície Oravského múzea P. O. Hviezdoslava – historická, etnografická a prírodovedná. Tie vám priblížia život v minulosti, históriu a duchovnú kultúru ľudí z tohto kraja.

Mohlo by vás zaujať: Skvelý tip na výlet: O týchto slovenských hradoch ste možno ešte nepočuli

2. Hrad Gýmeš

Ide o jeden z rodových hradov Forgáčovcov. Jeho zrúcanina leží na južnom svahu pohoria Tribeč, neďaleko obce Jelenec. Bol postavený v 13. storočí a ako jeden z mála slovenských hradov na ňom stavebné práce prebiehali až do 18. storočia. V tejto dobe sa pôvodne gotický palác premenil na rodovú kryptu s kaplnkou. Dnešná podoba pozostáva z ruín obvodného muriva, hradných budov a opevnení. Neustále prechádza opravami a v posledných rokoch na ňom prebehol aj archeologický výskum.

3. Viniansky hrad

Gotická stavba z 13. storočia sa nachádza v obci Vinné, v okrese Michalovce. Slúžil ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Od roku 2011 tu prebieha rekonštrukcia a je voľne sprístupnený verejnosti. Je súčasťou prírodnej rezervácie Viniansky hradný vrch, ktorá ochraňuje vzácnu faunu a flóru. Jasne viditeľný je nepravidelný pôdorys hradu, ako aj gotická veža s otvormi okien a dvier. Obytné budovy pristavané k východnému opevneniu majú čiastočne zachované renesančné klenby. Pri archeologickom výskume boli v tejto oblasti nájdené dekoračné časti fasády, vzácne mince, hroty šípov a iné pozostatky minulých vlastníkov.

Mohlo by vás zaujať: Romantika za dverami: Spoznajte čaro českých hradov a zámkov túto jeseň aj vy

4. Lietavský hrad

Dominanta Súľovských vrchov neďaleko Žiliny patrí svojou mierou zachovania medzi najkrajšie zrúcaniny v celej strednej Európe. Opustený až na prelome tisícročí, Lietavský hrad je dnes sprístupnený verejnosti a prebiehajú na ňom opravné práce. Patrí k najohrozenejším pamiatkam sveta roku 2010. Avšak vďaka vlastníctvu občianskeho združenia je dodnes riešená jeho ochrana a udržiavanie. V objekte sa nachádza expozícia venovaná archeologickým nálezom a jeho histórií.

5. Hrad Beckov

Zrekonštruovaná zrúcanina sa týči na brale obce Beckov. Na tomto mieste začala výstavba kamenného hradu v 13. storočí. V čase rozmachu moci Matúša Čáka Trenčianskeho patril pod jeho panstvo. Dnes je hrad Beckov historickou pamiatkou sprístupnenou každému. V jeho areáli sa konajú rôzne kultúrne udalosti, ktoré návštevníkom približujú život v minulosti. Medzi zachované časti patria pozostatky palácov, hospodárskych aj obranných budov.

Návštevy ktorých ďalších hradov by ste odporučili vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Stanka, commons.wikimedia.org/Kateryna Baiduzha
Odporúčame