5 tipov pre skoré ranné vstávanie: Chce to zvyk, ale je jednoduchšie, ako sa zdá

Ranné vstávanie

gettyimages

Skoré ranné vstávanie je základom úspešného, produktívneho dňa. Sú ľudia, ktorí naňho nedajú dopustiť a sú najviac aktívni práve pár minút po budíku. Naopak, veľká časť sa cíti ráno unavene, ustato a predovšetkým nekoncentrovane. Čo teda robiť v prípade, ak nie ste práve ranné vtáča?

Vstávanie pred východom slnka je zvykom snáď všetkých úspešných ľudí. Ak v tom jednoducho nie ste dobrí, opakovane odkladáte zvonenie budíka alebo sa už ani nesnažíte vstať v určitý čas, predstava skorého vstávania pravdepodobne nie je lákavá. Môže mať ale veľa benefitov, vďaka ktorým si tento zvyk možno budete po pár týždňoch iba pochvaľovať.

1. Zistite, prečo chcete vstávať skoro

Poznať dôvod, prečo chcete vstávať skoro, je najdôležitejším krokom k úspechu. Ak presne viete, čo vás k zmene životného štýlu vedie, budete motivovaní uskutočniť ju.

Musíte vstávať skoro kvôli práci? Potrebujete sa postarať o domáce zvieratá, alebo si chcete v pokoji vychutnať šálku kávy pri sledovaní obľúbeného televízneho programu skôr, než vás zasypú povinnosti? Ujasnite si, aké výhody má ranné vstávanie práve pre vás.


Mohlo by vás zaujímať: Čas vstávania ovplyvňuje zdravie aj postavu: Sú na tom ranné vtáčatá ozaj lepšie?


2. Buďte aktívni a spite dostatočne dlho

Skoré vstávanie neznamená krátky spánok. Príprava na svieže ráno začína už deň pred tým, strávte ho preto tak, aby ste minuli svoju neposednú energiu a mali chuť na skoré zaspávanie. Dostatok športu, menej stresu a vyhýbanie sa ponocovaniu bude viesť ku kvalitnému spánku.

3. Majte svoju rannú rutinu

Bez čoho si svoje ráno nevie predstaviť? Myslite na niečo, čo vás vytiahne z postele aj v skorú rannú hodinu. Môže to byť šálka čaju alebo kávy, ranné spravodajstvo, šport alebo návšteva obchodu. Ranná rutina, ktorá je pre vás príjemná, zmierni nechuť k skorému vstávaniu.


Mohlo by vás zaujímať: Pre dlhší a úspešnejší deň: Naučte sa vstávať skôr a s dobrou náladou


4. Vydržte prvé týždne

Každému istú dobu trvá zvyknúť si na ranné vstávanie a prvé dni či týždne nebudú príjemné. Ak ale zo svojej snahy nepoľavíte, časom sa pre vás táto vec stane úplnou prirodzenosťou. Nútenie sa do vstávania bude čoraz menším problémom a napokon prestavíte svoje telo tak, že nebudete potrebovať ani budík.

5. Nedospávajte počas víkendov

Ak vám povinnosti počas týždňa nedovolia zostať v posteli do deviatej, víkend je malým vykúpením. Časté zmeny v čase vstávania ale spôsobia, že si nikdy nezvyknete. Využite víkend a tichú rannú domácnosť na čítanie knihy, prípravu raňajok alebo krátku prechádzku. Konzistencia je v tomto prípade kľúčová, nenarúšajte ju preto ani vo voľné dni.


Kedy zvyknete vstávať vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame