6 bojovníkov proti vysokému cholesterolu: Využite ich silu a vaše telo sa vám poďakuje

žena v strednom veku je v obývačke na zemi šalát

K primeranej hladine cholesterolu prispieva aj kyselina listová v listovej zelenine. (Zdroj: Gettyimages.com)

Cholesterol sa obvykle prezentuje ako škodlivá látka, ktorej sa treba vyhýbať. V skutočnosti však má veľký význam. Nachádza sa v každej telesnej bunke a je základnou zložkou mnohých hormónov. Jednoducho organizmus by bez neho nedokázal fungovať. Problém nastáva, pokiaľ je ho v tele príliš veľa.

Prečo môže byť cholesterol nebezpečný?

Podľa odborníkov by jeho hodnota v krvi nemala byť u dospelého človeka viac ako približne 5 mmol/l. Ak je koncentrácia vyššia, narastá riziko vážnych ochorení. Nadbytočný cholesterol totiž má tendenciu ukladať sa na stenách tepien. Narúša ich dokonale hladký povrch a spôsobuje ukladanie krvných zrazenín. Tie zužujú cievy, v dôsledku čoho narastá krvný tlak. Ak sa toto ochorenie nelieči, môže dochádzať k úplnému upchatiu ciev a infarktu. Práve preto je sledovanie a udržiavanie optimálnej hladiny krvného cholesterolu dôležité.

Najlepší bojovníci proti vysokému cholesterolu

Zaujímavosťou je, že iba tretinu cholesterolu prijímame z potravy. Väčšinu si vyrába telo samo. Práve strava je preto dôležitá pri udržiavaní jeho hladiny v krvi. Vyhýbať by ste sa mali nadmernej konzumácii mastných jedál, ktoré obsahujú veľa nasýtených tukov. Do jedálnička je, naopak, vhodné zaradiť látky so schopnosťou udržiavať primeranú hladinu cholesterolu v krvi a tým v tele rovnováhu. Za pozornosť stojí najmä týchto šesť.

Červená fermentovaná ryža

Tento jedinečný druh ryže je veľmi obľúbený v ázijskej kuchyni. Vyrába sa fermentáciou klasickej ryže mikroorganizmami Monascus purpureus. Dostanete ju aj na Slovensku v niektorých špecializovaných predajniach. Obsahuje cenné látky – monakolíny, ktoré podľa výskumov môžu v adekvátnej  dávke pomáhať kontrolovať krvný cholesterol. Tak ako napríklad s bylinkami, ani s červenou ryžou to netreba preháňať, pretože môže mať podobné vedľajšie účinky ako lieky na zníženie hladiny cholesterolu.

Červená ryža
Červená fermentovaná ryža má vplyv na hladinu cholesterolu. (Zdroj: Gettyimages.com)

Dráč indický

S touto rastlinkou sa v slovenskej prírode nestretnete, prirodzene totiž rastie v Himalájach a Nepále. Štúdie odhalili, môže vplývať na hladinu cholesterolu v krvi, a to najmä vďaka cennej látke – berberínu. Najviac účinných zložiek je v kôre rastliny, u nás sa najčastejšie predáva vo forme výživových doplnkov, ale nájdete ho aj ako súčasť čajových zmesí.

Polikozanoly

Tie sa prirodzene vyskytujú najmä vo včeľom vosku, v cukrovej trstine či ryžových otrubách. Ryžové otruby dostanete kúpiť už aj v slovenských obchodoch so zdravou výživou a pripraviť si ich môžete ako kašu alebo nimi zahustiť polievku.

Kyselina listová

Kyselina listová je výnimočná tým, že prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu. Homocysteín v krvi úzko súvisí s cholesterolom, a pokiaľ je jeho hladina zvýšená, spôsobuje riziko vážnych srdcovo-cievnych ochorení. Kyselinu listovú prirodzene nájdete v listovej zelenine a v niektorých druhoch ovocia. Dostupným zdrojom je špenát, brokolica, ružičkový kel, avokádo či pomaranče.

Koenzým Q10

Ide o látku, ktorá je svojou štruktúrou podobná vitamínom. Ľudské telo si ho sčasti vytvára samo, ale musí ho prijímať aj z vonkajších zdrojov. Koenzým Q10 pomáha chrániť bunky pred poškodením a môže byť prínosné užívať ho aj vtedy, ak užívate lieky na zníženie cholesterolu. Koenzým Q10 obsahujú napríklad kukurica, brokolica, sója, orechy, hovädzie mäso, bravčové mäso, sardinky.

Astaxantín

Astaxantín je veľmi silný antioxidant, ktorý sa nachádza aj bežne v prírode. Ide o prírodný karotenoid, ktorý dodáva ružovú farbu. Táto látka zohráva dôležitú úlohu v oxidačno-redukčných reakciách, pôsobí proti zápalom. Jeho zdrojom je napríklad losos alebo krevety.

ArmoLIPID Plus: Všetky účinné zložky v jednej tablete

Hoci látky prispievajúce ku kontrole hladiny cholesterolu v krvi sa dajú prijímať z bežnej stravy, je pomerne náročné ich získať v dostatočnom množstve. Existuje však aj jednoduchšie riešenie, ako ich účinne doplniť – tablety ArmoLIPID Plus.

Ten obsahuje všetky už spomínané zložky – červenú fermentovanú ryžu, výťažky z dráča indického, polikozanoly, kyselinu listovú, koenzým Q10 a oleoresín s vysokým obsahom astaxantínu. Stačí jedna tableta denne, ktorá v kombinácii s vhodnou stravou napomáha kontrolovať cholesterol a triacylglyceroly v plazme. ArmoLIPID Plus je vhodný pre ľudí, u ktorých liečba liekmi na znižovanie cholesterolu nie je lekárom indikovaná. ArmoLIPID Plus sa nemá užívať, ak užívate lieky na zníženie hladiny cholesterolu alebo ak už užívate iné prípravky. Pred používaním prípravku sa odporúča poradiť s lekárom. Výživové doplnky nie sú náhradou pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu.

VIAC O ARMOLIPID PLUS

tablety Armolipid

Advertoriál pripravený v spolupráci s Viatris Slovakia s.r.o.





Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame