6 najčastejších zlozvykov, ktorými (ne)vedome škodíme nechtom: Robíte ich aj vy?

Žena

gettyimages

Krásne a udržiavané ruky sú vizitkou žien, ale aj mužov. Často sú tým prvým, čo si všimneme pri zoznámení.

Oveľa príjemnejšie sa pozerá na krátke a zdravé, než na dlhé a neupravené nechty, z ktorých sa odlupuje lak. Ich zdraviu a vitalite často škodíme my sami. Toto sú tie najčastejšie prehrešky, ktorých sa dopúšťame:

1. Nedovolíme im dýchať

Nech vám reklamy sľubujú čokoľvek, nie vždy sa im oplatí veriť. Aj ten najlepší lak treba raz za čas odstrániť. Mnohé ženy si však napriek tomu stále nanášajú novú a novú vrstvu. Nechty nemajú potrebný čas na regeneráciu, čo sa môže prejaviť ich nadmerným lámaním, štiepením či zmenou pigmentácie. Najmä na nohách si lak nechávame aj celé týždne, a to zvlášť v letnom období. Myslite na to, že zanedbaná starostlivosť o nohy môže vyústiť až do plesňových ochorení.

2. Starý lak odlupujeme

Ak sa začne olupovať vrchná vrstva laku, treba ju dať dole čo najskôr. Medzi časté zlozvyky však patrí aj manuálne olupovanie. Pri ňom si však zlupujeme nielen lak, ale aj vrchnú vrstvu nechtov, čo môže mať za následok ich oslabenie. Odporúčame, aby ste si ho takto nikdy neodstraňovali. Skúste si nájsť pri večernej hygiene o pár minút viac času a odstráňte ho šetrne.

Mohlo by vás zaujímať: Silné a zdravé nechty: Vďaka správnej starostlivosti ich môžete mať aj vy

3. Používame ich ako nástroj

Neraz si z dlhých nechtov urobíme pracovný nástroj, ktorý má v domácnosti univerzálne použitie. Odstraňujeme nimi zaschnuté nečistoty, pomáhame si pri otváraní obálok, plechoviek či jogurtov. To však nechtom skutočne škodí. Ak niečo potrebujete otvoriť, siahnite radšej po nožniciach alebo noži.

4. Skracujeme len málo

Každá milovníčka pestovaných nechtov by sa ich mala z času na čas vzdať. Už len z hygienického hľadiska sa ich oplatí skrátiť a dopriať im odpočinok. Skrýva sa za nimi množstvo drobných nečistôt, ktoré môžu spôsobiť rôzne zápaly. Tvrdohlavý postoj sa preto môže odzrkadliť na vitalite nechtov a napokon o ich dĺžku aj tak prídeme. Bude to však o čosi bolestivejšie, ako keby sme ich odstránili vedome.

5. Máme nedostatok železa v strave

Nezdravé jedlo, priveľa kofeínu a sladkosti nám nedodajú dostatok živín. Stav a kvalita nechtov nie je len vecou krásy. Odráža aj to, v akom stave je naše zdravie. Konzumujte dostatok omega 3-mastných kyselín, brokolice či orechov. Sú bohaté na železo, ktorého nedostatok sa raz-dva prejaví vo forme lámajúcich nechtov.

Mohlo by vás zaujímať: Stav nechtov vypovedá o vašom zdraví: Kedy hlásia problémy?

6. Pri upratovaní zabúdame na rukavice

Aj vy umývate špinavý riad či podlahu bez rukavíc? Ak áno, mali by ste to čím skôr napraviť. Nenadarmo sa na množstve čistiacich prostriedkov vyskytuje informácia, ktorá odporúča použitie ochranných prostriedkov. Pri umývaní bez ochrany sa nám vysušujú ruky a znižuje sa aj trvanlivosť laku. Aspoň jeden pár by teda nemal chýbať v žiadnej domácnosti.

Rýchle tipy na záver

Ak aj vy túžite po zdravých a pestovaných nechtoch, skúste sa inšpirovať týmito tipmi. Vďaka nim sa už čoskoro budete môcť pochváliť krásnou manikúrou, ktorá bude jednoducho neprehliadnuteľná:

  • Používajte odlakovač bez acetónu.
  • Pravidelne ruky hydratujte výživným krémom.
  • Ak je to nutné, ostrihajte si ich. Prospeje im to rovnako ako aj vlasom.
  • Používajte sklenený pilník, ktorý je šetrnejší.
  • Vyskúšajte vyživovacie oleje a rôzne zábaly.

Ako často si striháte nechty na rukách a nohách? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Michaela, gettyimages
Odporúčame