6 úžasných výhod športu, o ktorých ste (ne)tušili: Doslova vás donútia vstať z gauča

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Všetci poznáme tie chvíle, keď sa nám chce len ležať a leňošiť. Často zostávame znechutení a nervozitu, ktorá sa v nás hromadí rýchlosťou blesku, si neraz ventilujeme práve na okolí. Ak máte všetkého dosť, oblečte sa a vyberte sa na poriadne dlhú prechádzku. Alebo ak vám to zdravie a kondička dovolí, obujte si športové tenisky a prebehnite sa. Dôležité je prinútiť sa rozhýbať. Pretože šport v sebe ukrýva množstvo výhod, ktoré stoja za to, aby sme prekonali vlastnú lenivosť.

1. Lieči telo aj dušu

Jednou z primárnych úloh športu je zlepšenie nášho zdravotného stavu. Mnohí ľudia začnú s pohybom práve preto, že pociťujú rôzne fyzické ťažkosti. Taktiež môže znížiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, mozgovej mŕtvice, diabetu II. typu či dokonca rakoviny. Pravidelná fyzická aktivita však pomáha nielen nášmu telu, ale aj psychike. Jesenné a zimné počasie vás možno až tak neláka, no aj krátka prechádzka na čerstvom vzduchu spôsobí, že sa budeme cítiť predsa len lepšie.

2. Krajšie telo, lepšie sebavedomie

Desiatky kíl navyše len málokomu pridajú na sebavedomí. Áno, je dôležité vedieť prijať telo, v ktorom žijeme, no ak vám nadváha či obezita skutočne začne komplikovať život, je načase to zmeniť. Aby sme sa cítili fit a dosiahli želanú zmenu, nemusíte vo posilňovni tráviť celé hodiny. Miesto toho si vyberte športovú aktivitu, ktorá vás vždy lákala. Môže to byť kurz spoločenského tanca, prechádzky lesom, bicyklovanie alebo jazda na koni. Uvidíte, že ním získate nielen pevnejšiu a pružnejšiu postavu, ale sa vám navráti aj stratené sebavedomie.


Mohlo by vás zaujať: Šport si môžete dopriať aj v zime: Máme pre vás 3 zásady, ako si ho užiť naplno


3. Zdroj energie

Cítite, že už dlhšiu dobu nemáte energiu? Tak sa asi márne nalievate kávou. Paradoxne, práve pohyb vám môže dobiť vybité baterky, najlepšie je začať hneď zrána. Vychutnajte si šport a pokúste sa ho nevnímať ako nutné zlo, ale ako pomôcku, vďaka ktorej sa môžete tešiť z aktívneho života.

4. Imunita ako skala

„V zdravom tele zdravý duch.“ A potvrdzuje to aj veda. Vedci z Pennsylvania State University porovnávali imunitu žien, ktoré rozdelili do troch skupín. Dobrovoľníčky v prvej skupine pravidelne cvičili na bežeckom páse 30 minút denne, ženy z druhej skupiny cvičili aeróbne cviky viac ako 30 minút denne, zatiaľ čo ženy z poslednej, tretej skupiny vôbec necvičili. Závery ukázali, že ženy, ktoré pravidelne cvičili, mali vyššiu hladinu imunoglobulínov, a teda aj lepšiu imunitu. Naopak ženy, ktoré necvičili vôbec, mali vyššiu hladinu stresového hormónu kortizolu.


Mohlo by vás zaujať: Aký šport si vybrať po 50-ke? Tieto vás udržia vo fyzickej i psychickej kondícii


5. Menšie riziko úrazu

Podľa National Institute on Aging, každoročne spadne jedna z troch osôb nad 65 rokov. Ako vieme, pády vo vyššom veku môžu spôsobovať komplikované zlomeniny, ktoré sú spôsobené najmä osteoporózou. Aktívny pohyb dokáže znížiť nielen riziko pádu, ale aj vznik rôznych komplikácií s ním spojených. Cvičením spevníme svalstvo, posilnia sa kosti a šľachy, stávame sa flexibilnejšími, vďaka čomu môžeme predísť úrazom.

6. Spánok ako v bavlnke

Poznáte ten príjemný druh únavy, ktorý sa dostaví po fyzickej práci či športovej aktivite? Tak práve to vám pomôže skutočne vyspať sa do ružova. Vyčistíte hlavu, odosobníte sa od bežných problémov a dokážete si lepšie vytvoriť a udržať nadhľad. Dokazuje to aj štúdia, ktorá sa zaoberala analýzou spánkového rytmu u ľudí nad 55 rokov trpiacich nespavosťou. Už po 16-tich týždňoch pravidelného cvičenia sa u nich výrazne zlepšila kvalita aj dĺžka spánku.


Aké druhy športu máte najviac v obľube vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame