7 éterických olejov pre ženy v klimaktériu: Zmiernite ťažkosti prírodnou cestou

Žena

thinkstockphotos.com

Aromaterapia pomôže zmierniť príznaky klimaktéria, ako napríklad návaly tepla, zmeny nálad, poruchy koncentrácie, nárast hmotnosti, únavu či nespavosť.

Esenciálne oleje môžu byť vhodnou doplnkovou metódou pri riešení psychických i fyzických ťažkostí, ktoré sú spojené s obdobím klimaktéria. Viete, ktoré silice vám prinesú úľavu?

1. Harmančekovou silicou proti nespavosti a vnútornému napätiu

Éterický olej z harmančeka možno zaradiť do kategórie sladkých bylinkových vôní. Má upokojujúce účinky na nervovú sústavu a celkovo uvoľňuje organizmus. Ak nemôžete večer zaspať, polhodinu pred spánkom vdychujte príjemnú kamilkovú vôňu. Okrem toho má priaznivé účinky na pleť.

  • V relaxačnom kúpeli prospeje aj pokožke

Do vody v teplote približne 37 stupňov pridajte 4-6 kvapiek harmančekovej silice. Môžete pridať mandľový alebo olivový olej, poprípade mlieko či med.


Mohlo by vás zaujať: Proti depresii aj na upokojenie: Tieto esenciálne oleje vám zaručia lepšiu náladu


2. Éterický olej z ruže ako prírodné antidepresívum a afrodiziakum

Tento olej s nádhernou vôňou pomôže pri depresívnych stavoch, nespavosti, pocitoch smútku. Využíva sa i ako afrodiziakum. Blahodarne účinky má aj na pleť, ktorá stráca v klimaktériu svoju pevnosť a pružnosť. Niekoľko kvapiek zmiešajte s krémom a naneste na pokožku. Môžete ho kombinovať s upokojujúcou levanduľou alebo povzbudzujúcim pomarančom.

3. Šalvia bojuje proti poteniu

Ak máte problémy s návalmi tepla, nadmerným potením, búšením srdca alebo bolesťou hlavy, vyskúšajte šalviový esenciálny olej. Pomôže aj pri mastných vlasoch a podporuje trávenie. Nemožno mu uprieť ani pozitívne účinky na psychiku.

  • Zlepšuje účinok masážnych olejov

Pomocníčkou v klimaktériu je aj masáž, ktorá uvoľňuje stuhnuté svaly a zároveň priaznivo pôsobí na vnútorné rozpoloženie. Pri pridaní niekoľkých kvapiek šalviovej silice do masážneho oleja sa jej pozitívne účinky znásobia. Zmierni nervové napätie i nespavosť.


Mohlo by vás zaujať: Potenie sa v menopauze: Zbavíte sa ho aj pomocou byliniek


4. Medovkou proti migréne a závratom

Príjemná citrónová vôňa má schopnosť eliminovať nepríjemnú migrénu a závraty, ktoré sa počas klimaktéria vyskytujú pomerne často. Ďalej pomáha pri podráždení a pocitoch smútku. Medovku použite aj vtedy, ak nemôžete zaspať alebo potrebujete zlepšiť koncentráciu.

  • Účinkuje aj pri kúpeli nôh

Kúpele nôh sa odporúčajú ako náhrada kúpeľa celého tela. Ak nemáte čas, je to dobrá a účinná alternatíva. Do vody pridajte približne 4 kvapky silice z medovky. Dĺžka kúpeľa by mala byť aspoň 20 minút.

5. Cédrový esenciálny olej očisťuje

Ak sú v tele nahromadené toxické látky, dochádza nielen k vzniku zdravotných problémov, ale aj nadváhy a obezity. Silica z cédra má schopnosť organizmus prečistiť, pretože má diuretické účinky. Okrem toho blahodarne pôsobí na psychiku.

  • Je výborný aj pri saunovaní

Sauna je jedným zo spôsobov, ako zbaviť telo škodlivých látok a posilniť imunitný systém. Cédrový olej v množstve cca 5 kvapiek nakvapkajte priamo na lávové kamene alebo do nádoby s horúcou vodou.


Mohlo by vás zaujať: Kríza stredného veku: Aké sú jej príznaky a ako si s ňou poradiť?


6. Grapefruit pomáha pri odbúravaní tukov i bolesti kĺbov

Citrusové vône sú výborné na povzbudenie organizmu a zahnanie negatívnych emócií. Grapefruitová silica dodáva energiu pri pocitoch preťaženia, podporuje činnosť metabolizmu a funguje aj ako čistič krvi. Využíva sa aj pri celulitíde a bolestiach kĺbov.

7. Anízovou silicou proti plynatosti a poruchám trávenia

Aníz je známy svojimi pozitívnymi účinkami na trávenie. Zmierňuje nadúvanie a aj nepríjemné kŕče. Pri používaní tohto oleja treba dodržiavať dávkovanie, pretože vo väčších množstvách vyvoláva nežiaduce účinky ako poruchy nervového systému i podráždenie pokožky.


Aké skúsenosti s éterickými olejmi máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame