7 korení, ktoré oživia jedlá a prospejú telu: Majú miesto aj vo vašej kuchyni?

Koreniny

plnielanu.sk

Voňavé trhy plné rôznorodých aróm a chutí sú typické pre orientálne krajiny. Hoci možnosť navštíviť takéto miesto na Slovensku je mizivá, stále si môžete podobnú atmosféru skúsiť vytvoriť doma. Nechajte sa inšpirovať exotickými koreniami a vyžeňte fádnosť z vašej kuchyne.

Koriander podporí chuť do jedla

Rastlinka koriandru pripomínajúca petržlen vie v kuchyni poslúžiť hneď dvoma spôsobmi: vňaťou i plodmi. Sladkastá jemne pikantná chuť s náznakom pomaranča a škorice je charakteristická pre toto nezvyčajné korenie, ktoré používame už vyše tritisíc rokov. Môžete ním dochutiť polievky, šaláty, nakladané huby, pečivo i omáčky. Mletý je tiež súčasťou cukroviniek a tvorí aj zložku kari korenia. Silica, ktorú koriander obsahuje zvyšuje chuť do jedla a podporuje trávenie.

Kurkuma funguje ako spaľovač tukov

Korenisto a sviežo voňajúca kurkuma s jemným náznakom ďumbiera a pomaranča pochádza z Indie a možno aj preto dostala prezývku indický šafran. Jemne zomletá hľuza s korenisto štipľavou až pižmovou príchuťou sa okrem kuchyne v niektorých častiach sveta využíva na farbenie odevov a niekedy aj na ochranu pred zlými duchmi. Hodí sa na dochutenie hydiny, zeleniny, ryže, v indickej a ázijskej kuchyni zastáva veľmi dôležité miestoa je nenahraditeľnou zložkou kari korenia . Kurkuma je silný antioxidant, prírodné antiseptikum, pôsobí dobre na kĺby a pečeň, je veľmi efektívna pri liečbe kožných ochorení a spaľovaní tukov.


Mohlo by vás zaujímať: Exotický nádych vo vašej kuchyni: Muškátový orech aj proti nespavosti či nadúvaniu


Muškátový oriešok

Muškátový oriešok je v našej slovenskej kuchyni síce málo využívaný, ale jeho osviežujúcu výraznú vôňu a aromatickú ostro sladkú chuť by bolo škoda podceňovať. Muškátový orech ako ho poznáme my sa získava z jadra dužinatých plodov rastúcich na stromoch, ktoré pôvodne rástli na ostrovoch v Indonézii. Výborne sa hodí na dochutenie mäsa i zeleniny, ktorým dodáva exotický podtón, najviac sa však využíva pri pečení koláčov a medovníkov. V malých množstvách je liečivý a posilňuje nervy, zlepšuje náladu, podporuje chuť do jedla, trávenie a pôsobí proti plynatosti a reume. No pre obsah halucinogénov sa neodporúča konzumovať vo väčšom množstve, kedy môže vyvolať stavy úzkosti.

Šafran nad zlato

Kráľom korenia je šafran, ktorý pochádza z Malej Ázie a jeho kvality ľudia poznali už odpradávna. Korenina sa získava z rastliny ozdobenej bledofialovým voňavým kvetom, ktorej blizny sa zbierajú ručne. Práve kvôli vysokým nákladom na pestovanie sa korenie považuje za veľmi vzácnu prísadu v kuchyni. Cena za gram pravého šafranu sa pohybuje od štyroch do ôsmich eur. Výrazne horkú vysoko aromatickú chuť a intenzívnu vôňu si napriek tomu vychutnáva množstvo národov sveta aj v súčasnosti, ktorých príslušníci ním obzvláštňujú ryby, ryžu, dezerty, ale aj omáčky a polievky. Okrem gastronomického pôžitku pôsobí blahodarne aj na zdravie. Má relaxačné, ale aj povzbudzujúce účinky, osvedčil sa v liečbe depresie, podporí vaše srdce, prekrvenie vnútorných orgánov, zmierni menštruačné bolesti. V našich končinách nájdete blízkeho príbuzného vzácnej rastlinky – šafran jarný, ale ten slúži, žiaľ, len na okrasu.


Mohlo by vás zaujímať: Výrazná chuť a aróma šafranu: Drahé korenie si môžete vypestovať aj doma


Tymián pomôže proti nadúvaniu

Voňavý tymián pochádza z oblasti stredozemného mora a jeho výhody využívali už v antickom Grécku či Egypte. Korenistá chuť tejto bylinky sa udomácnila najmä vo francúzskej kuchyni a tvorí neodmysliteľnú súčasť provensalskej zmesi. Dochutiť si ním môžete maslo, olej, ocot, syr, med a hodí sa k hovädziemu, teľaciemu i jahňaciemu mäsu.Tymián má antibakteriálne a antiparazitné účinky a je schopným bojovníkom s hubovými ochoreniami a vírusmi. Zlepšuje zažívanie a pomáha proti plynatosti, no môže byť nebezpečný pre tehotné ženy a ľudí s poruchami srdca.

Lepšia imunita vďaka wasabi

Wasabi je koreň japonskej rastliny Eutremawasabi, ale taktiež ho poznáme ako japonský chren. Na trhu ho môžeme nájsť v podobe pasty alebo prášku. Vo svete sa preslávilo najmä svojou ostrou prenikavou chuťou. Koreň je veľmi vzácny, a preto sa často nahrádza zmesou obyčajného chrenu, horčičného semena a prírodného farbiva. Pochúťka sa v japonskej kuchyni používa najmä ako príloha, bez ktorej sa takmer žiadny milovník sushi a sashimi nezaobíde, ale nakladaný koreň našiel uplatnenie aj ako prísada do omáčok a dresingov. Wasabi pôsobí ako antioxidant, posilňuje imunitný systém, má antibakteriálne účinky a viaceré štúdie dokazujú, že je vhodnou prevenciou infarktu, mozgovej príhody a rakoviny.


Mohlo by vás zaujímať: Proti chrípke a nachladnutiu pomôže príroda: Využite silu týchto korenín!


Zelené korenie – prírodné afrodiziakum

Zelené korenie má svoj domov v Indii a pochádza zo stále zelenej rastliny piepra. Bobuľky, ktoré sa nakladajú do octu, soli alebo melú tesne pred použitím, sú jedným zo základných prísad pravých gurmánov a vďaka svojej aróme dokážu aj jednoduché jedlo pozdvihnúť na novú chuťovú úroveň. Tento univerzálny typ korenia je využívaný pri príprave polievok, šalátov, omáčok, ale aj mäsa. Zelené korenie je známe aj svojimi stimulačnými účinkami a funguje ako prírodné afrodiziakum. Okrem toho pomáha pri problémoch s nízkym krvným tlakom a podporuje krvný obeh. Vo väčšom množstve však môže vášmu tlaku uškodiť.


Ktoré zo spomínaných korenín najčastejšie používate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: plnielanu.sk, photl.com, Ľudmila
Odporúčame