7 tajomstiev dlhovekosti: Požite si čo najdlhšie v psychickej a fyzickej pohode

Beh

thinkstockphotos.com

Nepotrebujete žiadny zázračný elixír na to, aby ste starobu prežili v zdraví a duševnej pohode.

Odnepamäti sa ľudia zamýšľajú nad tým, aké sú tajomstvá dlhovekosti. Tí, ktorí sa dožili vysokého veku, ich neraz prezradili. V skutočnosti o žiadne tajomstvá nešlo. Medzi ich radami sa objavoval optimizmus, zdravá strava, pravidelný pohyb či dostatočný spánok. Okrem genetiky, ktorú ovplyvniť nemožno, zohráva teda podstatnú rolu hlavne celkový prístup k životu a životný štýl. Na čo nezabúdať?

1. Budujte a udržiavajte kontakty s pozitívnymi ľuďmi

Nejeden prieskum ukázal, že tí, ktorí žijú v harmonickej rodine a majú veľa priateľov, dožívajú sa vyššieho veku. Pravdou je, že na vzťahoch treba pracovať a nie vždy to je jednoduché. Čo však urobiť môžete, je vylúčiť zo svojho života ľudí, ktorí vás oberajú o energiu a naopak, venovať svoj čas tým, ktorí si to zaslúžia. Všetko, čo do týchto vzťahov vložíte, vráti sa vám aj s úrokmi.  


Mohlo by vás zaujať: Orechy pre dlhší život aj proti depresiám: Ktoré druhy sú pre vás najlepšie?


2. Pohyb je jedným zo základných pilierov dlhovekosti

Nedostatok pohybu spôsobuje nadváhu, obezitu i mnoho vážnejších ochorení. Pri pohybe sa človek odreaguje, zabudne na stres a starosti. Nehovoriac o ďalších prínosoch cvičenia, ako posilnenie kardiovaskulárneho systému, zlepšenie imunity, zvýšenie hustoty kostí, posilnenie svalstva atď. Dôležité je, aby ste sa venovali pohybu, ktorý vás baví. Tiež sa treba hýbať pravidelne a minimálne 30 minút denne. Prospešné sú prechádzky na čerstvom vzduchu, džoging, beh, kolektívne športy, plávanie atď.

3. S optimistickým prístupom sa žije ľahšie a dlhšie

Možno i vy ste sa neraz v živote presvedčili, že telo a psychika sú prepojené. V nejednom prípade je príčinou fyzických ťažkostí práve negatívne zmýšľanie. Ak ste sa ako optimisti nenarodili, nie je to tragédia. Môžete na sebe pracovať a pomalými a postupnými krokmi dôjsť k pozitívnejšiemu mysleniu. V kritických chvíľach si spomeňte na staré známe, že keď nejde o život, nejde o nič.

4. Podstatné je aj to, čo je na tanieri

Zdravie a aj dĺžku života v nemalej miere ovplyvňujú i stravovacie zvyklosti. Dôležité je, aby v strave boli zastúpené všetky dôležité látky v primeranom množstve. V jedálnych lístkoch ľudí, ktorí sa dožili vysokého veku, sa objavovalo veľa čerstvého ovocia a zeleniny, rýb, panenských olejov, celých zŕn, orechov. Naopak, nezdravé potraviny si dopriali občas a s mierou. Okrem zloženia jedálnička je dôležitá pravidelnosť a primerané porcie.


Mohlo by vás zaujať: Buďte fit až do vysokého veku: Naservírujte si tieto zázračné potraviny!


5. Vyhnite sa kilám navyše

Od celkového životného štýlu sa odvíja aj hmotnosť človeka. Ďalším z predpokladov dožitia sa vysokého veku je primeraná hmotnosť. Neviete, ako na tom ste? Využite tabuľky na výpočet BMI alebo si zmerajte obvod pása. Ak je obvod pása u žien viac ako 80 cm a u mužov viac ako 94 cm, narastá riziko vzniku civilizačných ochorení.

6. Pite tekutiny

Podľa odporúčaní by mal človek prijať denne minimálne dva litre vody. Ak tak robíte, pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku v zdraví a vitalite, sa zväčšuje. Voda je pre človeka dôležitá, pretože sa podieľa na množstve dôležitých procesov v ľudskom tele. Navyše je kľúčová pri odvode škodlivín. Práve tie sú pôvodcom mnohých zdravotných problémov.

7. Pravidelná kontrola hladiny cholesterolu a krvného tlaku

Vysoký krvný tlak a hladina cholesterolu sú hlavnými príčinami vzniku civilizačných ochorení, ktoré sú na popredných priečkach v rebríčkoch úmrtnosti. Ich úroveň závisí hlavne od životného štýlu. Dôležité je teda pravidelne absolvovať preventívne prehliadky u lekára a vysokému tlaku i cholesterolu vhodným spôsobom predchádzať.


Ktoré zo spomínaných vecí sa snažíte dodržiavať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame