7 tipov pri zariaďovaní detskej izby: Spravte z nej vytúžené miesto a ušetrite peniaze

detská izba s nábytkom ikea, pracovný stolík a polica

Detská izba, v ktorej je radosť tráviť čas. (Zdroj: IKEA)

Zariaďovať detskú izbu môže byť zábava, ale taktiež výzva. Ako zariadiť priestor tak, aby sa v ňom deti cítili dobre, spĺňal všetky funkcie, a zároveň sme neprekročili naše finančné možnosti? Poradíme vám, ako na to.

Jeden kus, viac funkcií

Rôzne odkladacie koše na hračky sú fajn, ale praktickejším riešením je investovať do nábytku, ktorý mení svoju funkciu spolu s meniacimi sa záujmami detí. Budete mať neskôr menej starostí s prerábaním izby a zároveň ušetríte peniaze. „Cenová dostupnosť však nie je len o cene, ale hlavne o šikovných riešeniach,“ dodáva dizajnér z IKEA Peter. Jedným z nich je aj úložný systém ELVARLI, ktorý si môžete vyskladať podľa vlastných potrieb. Na začiatok môže slúžiť na vystavenie a uskladnenie hračiek, neskôr na učebnice a po doplnení niekoľkých zásuviek dokonca ako skriňa na oblečenie. V nasledujúcom videu sa dozviete aj množstvo ďalších tipov.

Nábytok, ktorý rastie s deťmi

Ani vám sa nechce meniť nábytok v detskej izbe, pretože viete, že o pár rokov vás to čaká opäť? Skvelým riešením je podľa dizajnéra Petra z IKEA detská izba, ktorá rastie spolu s deťmi a bude slúžiť aj v budúcnosti. „Tak nebude potrebné kupovať nový nábytok ako deti porastú. Rodina tým ušetrí z dlhodobého hľadiska,“ vysvetľuje. Skvelou voľbou je napríklad posteľ BUSUNGE (IKEA, 139 eur), ktorá sa dá ľahko predĺžiť. Kým sú deti ešte malé, majú viac miesta na hranie a o niekoľko rokov sa zväčší a prispôsobí ich aktuálnej výške.

Zväčšovacia posteľ BUSUNGE poslúži deťom naozaj dlho. (IKEA)

Farby okolo nás

Farby nás môžu inšpirovať, upokojovať, či naopak nabudzovať. Pri deťoch to platí dvojnásobne, pretože na vnímanie okolia sú citlivejšie. Pastelovými či tlmenými tónmi nič nepokazíte. Je len na vás a vašom potomkovi či sa rozhodnete pre zelenú, modrú či napríklad béžovú. Naopak, výraznú červenú či oranžovú voľte len pri doplnkoch či malých plochách. Skúste jednu stenu alebo jej časť natrieť inou farbou, ako je zvyšok. Docielite tým vizuálne rozdelenie izby na rôzne zóny, napríklad oddelenie pracovnej časti od časti na spanie. Izbu oživia aj farebné pruhy.

Veselá izbička, v ktorej bude azda každé dieťa rado tráviť čas. (Zdroj: IKEA)

Priestor na počkanie

Väčšina detí miluje spať na poschodovej posteli a ak túžite vytvoriť v izbe viac priestoru, je tou najlepšou voľbou. Poschodová posteľ pritom nemusí byť len výsadou súrodencov. Spanie „vo výšinách“ môžete využiť aj pri navrhovaní izby len pre jedno dieťa. Pod posteľou tak vznikne miesto na hranie, kútik na čítanie alebo priestor pre písací a pracovný stolík. Určite ju oceníte, najmä ak má váš potomok izbičku malých rozmerov. Náš tip je posteľný rám VITVAL (IKEA, 229 eur).

Dvojposchodová posteľ VITVAL ponúka priestor  na spanie, prácu aj zábavu. (Zdroj: IKEA)

To správne svetlo

Ak váš potomok nevie spať v úplnej tme, investujte do nočného osvetlenia. Dieťa upokojí a po zaspaní ho môžete zhasnúť. Malo by ísť samozrejme o tlmené a jemné svetlo. Vyberajte zariadenia, ktoré sa napájajú do elektrickej siete. Nestane sa vám, že sa obľúbenému svietiacemu psíkovi vybijú baterky práve večer pri zaspávaní. Použiť môžete tiež svetelnú reťaz, ktorá dodá izbe čarovný tón a je obľúbená aj medzi tínedžermi. Tí budú navyše potrebovať aj smerové svetlo a stolovú lampu na svoje domáce úlohy.

Nočná lampa ÄNGARNA urobí radosť malému milovníkovi dinosaurov. (IKEA, 14,99 eur)

Riešenia na stenu

Čistá stena priam vyzýva malých kreatívcov na prejavenie svojich umeleckých ambícií. Ak aj vaše deti majú sklony písať po stenách, vyskúšajte kresliacu tapetu. Nalepíte ju na stenu a deti po nej môžu kresliť zmývateľnými fixkami. Ak sa uspokoja s výstavkou svojich diel,  nainštalujte na stenu panel, na ktorom si ich môžu vystavovať a meniť podľa nálady. Panel SKADIS (IKEA, 14,99 eur) má povrch vhodný aj na lepenie a znovuodliepanie nálepiek. Keď budú deti staršie, poslúži ako úložný priestor na odkladanie drobností alebo školských potrieb.

Všestranný panel SKADIS uspokojí všetky vekové kategórie. (Zdroj: IKEA)

Spravte zo zariaďovania spoločný zážitok

Pri navrhovaní novej izbičky treba v každom prípade myslieť hlavne na vaše dieťa, jeho záujmy či obľúbené hračky a činnosti. Zo zariaďovania môžete spraviť vaše spoločné dobrodružstvo. Nechajte ho, nech si vyberie farbu steny či nočnú lampičku. Spolu si môžete pozrieť nápady na internete a nájsť tie naj práve pre vás. Určite si vyberiete z riešení v IKEA, ktoré sú praktické, cenovo dostupné a zároveň štýlové. Stačí sa len správne rozhodnúť a vybrané produkty budú slúžiť svojmu účelu celé roky.

POZRITE SI ĎALŠIE ZAUJÍMAVÉ RIEŠENIA IKEA

Advertoriál pripravený s spolupráci s IKEA.

Zdroj: Plní Elánu/Advertoriál
Odporúčame