7 vecí, ktoré by sme mali čistiť každý deň: Na čo radšej nezabúdať?

Riad

thinkstockphotos.com

Tým, že si každý deň nájdete čas na očistenie niektorých predmetov v domácnosti sa zbavíte baktérií a nečistoty. Ako bonus sa vyhnete ,,veľkému upratovaniu“, pretože bude stačiť už len niečo doleštiť či utrieť prachovkou. Tým pádom vám zostane čas na vaše koníčky, rodinu či priateľov.

Nie vždy sa nám chce upratovať. Niektoré miesta v našej domácnosti si však zaslúžia zvýšenú pozornosť. Po pár minútovom upratovaní budete sa budete cítiť lepšie vo voňavom a čistom prostredí.

1. Špinavé riady

Vyzerajú zle a neraz aj páchnu. Ak máte naponálhlo a zatiaľ vám chýba umývačka riadu, namočte taniere, hrnčeky, príbor a ostatné aspoň do horúcej vody. Predídete tak zaschnutým zvyškom jedla, ktoré sa ťažko umývajú.

2. Drez

Ak si myslíte, že stačí, keď v ňom umyjete riady alebo si prepláchnete ruky, ste na omyle. V skutočnosti sa špina a baktérie prilepia na steny a dno drezu. Použite preto prípravok vhodný na umývanie každý deň, poriadne vydrhnite a nechajte niekoľko minúť postáť (aspoň 5 minút). Následne prepláchnite studenou vodou a hotovo!


Mohlo by vás zaujímať: Neviete vyčistiť špinu v kúpeľni či kuchyni? Skúste tieto overené rady!


3. Umývadlo v kúpeľni

Podobne ako pri dreze. Zaschnutá zubná pasta či čiastočky púdru určite nie je niečo, čo by vás pri ďalšej návšteve kúpeľne potešilo. Preto udržujte umývadlo čisté. Niekedy ho stačí len pretrieť navlhčehou hubkou. Stopy môže však zanechávať aj pomaly odtekajúca voda. V tom prípade sa treba najskôr zamerať na odtok. Vlasy, ktoré sa vnútri zachytili odstráňte pomocou špajle, ktorú vsuniete dnu a budete ňou točiť. V rámci preventívneho čistenia tiež vysypte do odstoku asi dve lyžice sódy bikarbóny a zalejte dostatočným množstvom teplej vody. Pri čistení umývadla môžeme vyskúšať podobnú ,,babskú“ radu a použiť sódu bikarbónu alebo ocot, ktorými umyjeme umývadlo a následne prepláchneme letnou vodou.

4. Zrkadlá

V kúpeľni ho občas ofŕkame zubnou pastou či penou na holenie. Pri zrkadlách na skrini zas občas stačí náhodný dotyk rukou. Nemusíte drhnúť všetky zrkadlá každý deň, postarajte sa však aspoň o škvrny. S nečistotami si dobre poradí ocot. Ak vám prekáža jeho pach, skúste napríklad šťavu z citróna. Do rozprašovača vlejte cca 3 polievkové lyžice šťavy z citróna, zmiešajte s 150 – 200 ml vody a váš domáci čistič je hotový. Uvidíte, že vás pohľad do čistého zrkadla bude viac tešiť.

5. Kuchynská linka

Omrvinky, zaschnutý kečup, omáčka… Čistenie kuchynskej linky by ste nemali podceňovať – najmä ak patríte medzi vášnivých kuchárov. Baktérie zo surového mäsa či vajec alebo špinavej zeleniny by sa totiž mohli prenášať na tepelne neupravované pokrmy, a to určite nechcete. Aj preto by ste mali mať vždy po ruke rozprašovač a utierku z mikrovlákna. Tento druh utierky je výborný v tom, že čistí a leští zároveň. Je mäkká, čiže sa s ňou ľahko zaobchádza a nezanecháva za sebou drobné čiastočky. Po použití ju dôkladne prepláchnite a nechajte vyschnúť. Nahromadená špina a prach by sa inak mohla rozniesť pri ďalšom upratovaní.


Mohlo by vás zaujímať: Dobrý tip do domácnosti: Náhradný kľúč si vyrobíte aj z plastovej fľašky


6. Špongie

V špongiách sa nachádzajú rôzne druhy škaredých baktérií a choroboplodných zárodkov. Túto teóriu potvrdzuje aj mikrobiológ Prof. Charles P. Gerba z Arizonskej univerzity. Tvrdí, že špongie sú ,,najlepším“ miestom pre rozmnožovanie sa baktérií. Vedci uvádzajú, že jedna z metód ako bojovať proti baktériám a očistiť špongiu je dať ju na dve minúty do mikrovlnnej rúry. Týmto spôsobom sa vraj inaktivuje vyše 99% patogénov. Ďalším možným riešením je zakúpiť penové hubky, ktoré sú hygienickejšie než tie vyrobené z celulózy.

7. Utierky na riad

Veľa ľudí ich využíva na utieranie rúk alebo čistenie stola či kuchynskej linky. Následne ich použijú na utieranie riadu. Ak aj vy používate utierky podobne, uistite sa, že ich vymieňate každý večer. Perte ich v čo najteplejšej vode s dostatočným množstvom čistiaceho prostriedku.


Ktoré veci doma čistíte najčastejšie vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti a tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame