7 zlozvykov, pre ktoré starnete rýchlejšie: Zbavte sa ich čo najskôr!

Žena

thinkstockphotos.com

Starnete rýchlejšie, než by ste chceli? Ak sa vám nepáči, čo vidíte v zrkadle, možno by ste mali prehodnotiť svoju dennú rutinu. To, aké jedlá jete a dokonca aj to, ako spíte, pridáva vašej tvári nechcené roky. Zbavte sa týchto zlozvykov a spomaľte proces starnutia.

1. Robíte viac vecí naraz

Nekonečný rad povinností, ktorý sa nikdy neskracuje a stres, ktorý vám spôsobuje, si na vašom tele vyberá svoju daň. Možno si myslíte, že zvládnete stihnúť viac v kratšom čase, no jediným výsledkom je stres. Viaceré štúdie ukazujú, že chronické spúšťače stresu uvoľňujú voľné radikály, čo sú látky, ktoré poškodzujú bunky a sú zodpovedné za predčasné starnutie. Namiesto zhonu sa preto sústreďte na jednu vec a prejdite na ďalšiu činnosť až keď ju dokončíte.

2. Vždy si doprajete dezert

Okrem nadbytočných kilogramov, ktoré takto získate, si tiež pridávate vrásky. Molekuly cukru sa totiž spájajú s proteínovým vláknami v každej bunke. Tento proces sa nazýva glykácia a môže zapríčiňovať tmavé kruhy pod očami, zmenenú farbu pleti a zvýšený počet vrások a opadnutej pleti. Ak si chcete zachovať mladícky žiarivú tvár, povedzte cukru nie.

3. Dlho pozeráte televíziu

Verte, že dlhé vysedávanie pred televízorom vášmu zdraviu nijako neprospieva. Potvrdzuje to štúdia zverejnená v magazíne British Journal of Sports Medicine. Zúčastnilo sa jej viac ako desať tisíc Austrálčanov a  dokazuje, že ľudia pozerajúci televíziu v priemere 6 hodín denne, žili až o päť rokov kratšie, než tí, ktorí ju nesledovali. Na príčine je najmä nedostatok pohybu spôsobený neustálym vysedávaním. Preto by ste si mali každú pol hodinu urobiť pauzu a poprechádzať sa, či už sledujete televízor, alebo sedíte za pracovným stolom.


Mohlo by vás zaujať: Pigmentové škvrny na vašej pokožke: Zbavte sa pečiatky vyššieho veku


4. Šúchate si oči

Prvá vec, ktorú mnoho ľudí spraví po prebudení ako prvú je, že si pretrú oči. To isté robíte, aj keď ste unavení. Pokožka v okolí očí je ale citlivá na dotyk a pravidelné šúchanie spôsobuje tvorbu vrások a popraskané cievky. Namiesto dráždivého trenia si na unavené oči priložte vychladnuté vrecúška z vylúhovaného zeleného čaju, ktorý ich upokojí.

5. Používate opaľovací krém iba na dovolenke

Každodenný pohyb na slnku je síce zdravý, no len po dobu 20 minút. Dlhší čas môže byť pre vašu kožu rovnako zničujúci ako celodenné vylihovanie na pláži, samozrejme ak nepoužijete ochranný krém. Jedným z hlavných príčin predčasného starnutia pleti je vystavovanie sa ultrafialovému žiareniu, ktoré je prítomné aj vtedy, keď je zamračené alebo prší. Na krém s ochranným faktorom by ste nemali zabúdať pri akomkoľvek počasí.


Mohlo by vás zaujať: Zrelá pleť si vyžaduje osobitú starostlivosť: Poslúžia vám aj tieto krémy


6. Máte doma príliš teplo

Vonku je zima, prší či sneží a sychravé počasie vás láka nastaviť radiátory na vyšší stupeň. Vyššia teplota však vysaje z miestnosti všetku vlhkosť, čo má negatívny dopad na vašu pleť, ktorá je vysušená a podráždená. Ideálna vlhkosť v miestnosti by sa mala pohybovať niekde medzi 40 až 60 %. Ak sa vám nechce kupovať zvhlčovač vzduchu, jednoducho prehoďte cez radiátor mokrý uterák, alebo vedľa neho položte nádobu s vodou, ktorá sa bude pomaly odparovať.

7. Hlavne pre dámy – nepoužívate očný krém

Aj tá najnákladnejšia starostlivosť o pleť by mala obsahovať aj očný krém, aby ste udržali vrásky na uzde. Koža okolo očí je tenšia než na zvyšku tváre a preto starne rýchlejšie. Keď ju budete pravidelne hydratovať, uberiete si roky. Najúčinnejšie očné krémy sú tie, ktoré obsahujú retin A, formu vitamínu A. Ďalšie dôležité faktory sú antioxidanty, kyselina hyaluronová a vitamín C. Tie podporujú tvorbu kolagénu a elastínu, ktoré spevnia kožu a zredukujú vrásky.


Ktoré zo spomínaných zlozvykov sa týkajú aj vás? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame