8 krokov proti urologickým infekciám: Vyhnite sa nepríjemným ťažkostiam!

Močové cesty

thinkstockphotos.com

Močové infekcie vedia znepríjemniť dovolenku, ale aj bežný život. Na pozore by sa mali mať hlavne dámy – ich totiž tieto zdravotné ťažkosti ohrozujú najviac. Ako im možno predísť?

Močové infekcie sprevádzajú človeka v priebehu celého života. Ide o druhé najčastejšie infekčné ochorenie, s ktorým sa možno stretnúť. S uroinfekciami sa aspoň raz za život stretne viac ako polovica dievčat a žien, často ide o opakované ťažkosti. Základom, ako sa nepríjemným zápalom vyvarovať, je prevencia. Prinášame preto v spolupráci s Českou urologickou spoločnosťou osmičku užitočných rád.

1. Dodržujte pitný režim

Všeobecne spočíva prevencia v dostatočnom pitnom režime tak, aby človek vymočil 2 litre moču za 24 hod. ,,Koncentrovaný moč dráždi močové cesty, má obvykle kyslé pH, a je tak dobrým médiom pre rozvoj bakteriálnej infekcie, hovorí as. MUDr. Michaela Matoušková z pražského Urocentra a ďalej dodáva: ,,V pitnom režime je základom voda, slabé čaje a minerálky. Sladké limonády sú jednak kaloricky zaťažujúce a často s obsahom nevhodných chemických stabilizátorov a farbív.

2. Nezadržiavajte močový mechúr

Vyprázdňovanie močového mechúra by malo byť pravidelné. Keď musíte na toaletu, choďte. Častým močením napomáhate vyplavovať baktérie a obmedzovať šancu na ich množenie.


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečný ľadový čaj: Môže spôsobovať tvorbu močových kameňov


3. Vyberajte vhodné spodné prádlo

Bielizeň prichádzajúca do tesného kontaktu s intímnymi partiami by mala byť z prírodných, priedušných materiálov. Najvhodnejšia je pre tieto účely bavlna. Ženy by mali tiež myslieť na výber konkrétneho typu spodného prádla. Nohavičky typu tanga nie sú pre dlhšie nosenie vhodné, pretože fungujú ako navlhčený knôt a uľahčujú vycestovanie baktérií z oblasti konečníka k močovej trubici.

4. Správne sa starajte o intímne partie

Hygiena je základ, nesmie sa to s ňou ale príliš preháňať. Ženy by sa mali vyvarovať nadbytočnej hygiene, ktorá vedie k chemickému a mechanickému dráždeniu kože a sliznice genitálií, čo ich následne robí menej odolnými. ,,Zabúdať by sa nemalo ani na striedanie menštruačných či inkontinenčných pomôcok a správne utieranie konečníka, by malo vždy prebiehať smerom vzad (nie cez pošvu). Z toaletných papierov voľte radšej neparfumovaný, rovnako ako u lubrikačných gélov,doplňuje MUDr. Matoušková.


Mohlo by vás zaujímať: Zápal močových ciest sa v zime objavuje častejšie: Ako si s ním účinne poradiť?


5. Dodržujte pravidlá pri pohlavnom styku

Na osobnú hygienu genitálu svojho i partnera by sme nemali zabúdať ani pred a po pohlavnom styku, počas neho totiž dochádza veľmi ľahko k prenosu mnohých rôznych typov baktérií. Vhodné je sa po sexe nielen osprchovať, ale tiež vyprázdniť. Namiesto pesaru potom radšej voľte kondóm.

6. Držte obličky a nohy v teple

Nepríjemné zdravotné problémy sa môžu prejaviť aj bez bakteriálnej nákazy. Typickým príkladom je prechladnutie obličiek. Je preto vhodné vyvarovať sa expozícii chladu a nepodceňovať výber vhodného oblečenia ani v lete, keď je holý chrbát často vystavený väčším nástrahám ako inokedy. Svoje v tom často hrá tiež kombinácia dlhého pobytu v mokrých plavkách, ktorá vytvára ideálne prostredie pre rozvoj infekcie.


Mohlo by vás zaujímať: Potraviny pre mužov: Naservírujte si ich proti rakovine prostaty aj neplodnosti


7. Spestrite si jedálniček

Doplnkovou prevenciou môže byť tiež správny jedálniček, užívanie laktobacilov a probiotík a potravín, ktore ich obsahujú (napr. acidofilné mlieko, bryndza, kyslá kapusta). Vhod prídu tiež brusnice, ktoré zabraňujú priľnutiu baktérií na steny močových ciest. Avšak účinok probiotík aj brusníc sa dostaví pri dostatočnom množstve účinných látok. Z močopudných potravín je osvedčený petržlen, vo veľkom množstve však môže pôsobiť dráždivo. Odporučiť možno tiež liečivé čaje s upokojujúcim protizápalovým efektom – či ide o harmanček, repík lekársky, hluchavku, zlatobyľ či pestrec.

8. Reagujte na príznaky

Pri zápale močových ciest je nevyhnutné začať včas zodpovedajúcu liečbu, pretože jej zanedbávanie môže vyústiť v množstvo závažnejších problémov – okrem úporne sa opakujúcich ťažkostí v poškodenie obličiek či problémy s otehotnením. Ak urologické problémy počas dvoch dní nepoľavia, malo by byť samozrejmosťou vyhľadať lekára. Riziková je skupina seniorov a diabetikov, predovšetkým tehotných žien. Prvý kontakt by mal smerovať k vášmu praktickému lekárovi. Pri opakovaných zápaloch je vhodnejšia odborná pomoc urológa.


Bojovali ste už so zápalom močového ústrojenstva? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Protext, ČTK
Odporúčame