8 mýtov o spánku: Zistite, sko to s ním naozaj je – možno budete prekvapení!

Spánok

thinkstockphotos.com

Kvalitný spánok je základom pre príjemný deň. Aj preto sa mu vyskúmníci neustále venujú a snažia sa dokázať či vyvrátiť tvrdenia, ktoré s ním súvisia. Ktoré sú tie najčastejšie mýty a je na nich niečo pravdy?

Lieky na spanie zaručia kvalitný spánok

Štúdie preukázali, že lieky na spanie predĺžia celkovú dobu spánku priemerne len o 25 minút. Síce dokážu navodiť spánok rýchlejšie, ale ich otupujúci účinok zvyšuje pravdepodobnosť, že si nebudete pamätať, že ste sa v noci prebudili – a teda budete mať pocit, že ste spali lepšie. Dlhodobé užívanie práškov na spanie môže negatívne ovplyvniť celkový zdravotný stav.

Pohárik na dobrú noc 

Alkohol síce pomáha vkĺznuť do spánku rýchlejšie, ale má zároveň značný negatívny dopad na množstvo a kvalitu spánku. V prvej polovici noci alkohol prinesie hlboký spánok, ale potlačí fázu REM, kedy sa snívajú sny. Akonáhle alkohol vyprchá, je naopak spánok ľahší a prchavejší s častejším prebúdzaním.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na tabletky na spanie: Takto ohrozujú vaše zdravie


Dospávať budem cez víkend

Dve tretiny populácie chodia cez víkend do postele neskôr a spia dlhšie. Tým si ale koledujú o spoločenskú verziu pásmovej choroby, ktorú zažívajú cestovatelia pri prelete cez dve a viac časových pásiem. Zmena spánkového vzorca naruší bežné zvyšovanie a klesanie telesnej teploty, čo spomalí príchod spánku. A výsledkom je v nedeľu večer nespavosť, po ktorej ste v pondelok ráno nevyspatí a unavení.

Všetci potrebujeme spať 8 hodín 

Pravdou je, že potreba spánku sa u rôznych ľudí líši. Deti potrebujú viac spánku ako dospelí a niektorí ľudia sú prirodzene kratší spáči ako iní. Odporúčaná doba spánku pre dospelých je sedem hodín a viac, ale ak táto doba presiahne deväť hodín, je to rovnako zlé, ako nedostatok spánku.


Mohlo by vás zaujímať: Máte problém večer zaspať? S týmito potravinami to pôjde ako po masle! 


Tínedžeri vyspávajú, lebo sú leniví 

Prestaňte ryť do svojich potomkov! Existujú vedecké dôkazy, že prirodzené spánkové rytmy pubescentov spomaľujú hormonálne zmeny, ktorými ich telo prechádza. Preto je ich prirodzenou spánkovou tendenciou ísť do postele neskôr a tiež neskôr vstávať. Okrem toho potrebujú asi deväť hodín spánku za noc. Školy, ktoré ráno posunuli začiatok výučby, zaznamenali lepšie výkony študentov aj zníženie dennej ospalosti a pospávania v laviciach.

Dobrý oddych nesmie byť prerušovaný

Pred vynálezom žiarovky spali naši predkovia v dvoch štvorhodinových blokoch, medzi ktorými sa na hodinu alebo dve budili a v jednom osemhodinovom, neprerušovanom bloku možno pripísať na vrub modernému životu. V rámci nedávnej štúdie sa osem dobrovoľníkov uchýlilo do prostredia, kde mesiac zažívali 14 hodín denne bez svetla. Po niekoľkých dňoch sa ich spánkový vzorec vrátil späť k historickým dvom prerušeným spánkovým fázam.


Mohlo by vás zaujímať: Nemôžete spávať? Pozrite sa na 5 osvedčených trikov, ktoré vám zaručene pomôžu


Konzumácia syra neskoro večer spôsobuje zlé sny

Niektorým druhom potravín je pripisovaná zodpovednosť za nočné mory, ale podľa jednej štúdie môže byť vina skôr na strane našich emočných postojov voči jedlu. Ľudia konzumujúci zdravú stravu s dlhšími intervalmi medzi jedlami mávajú príjemnejšie a živšie sny, zatiaľ čo tí s nekontrolovanými či citovo podfarbenými stravovacími vzorcami mávajú častejšie znepokojujúce a desivé sny.

Počítanie ovečiek pomáha zaspať 

S touto prastarou radou však vedci rozhodne nesúhlasia. Tím psychológov z Oxfordskej univerzity vykonal štúdiu, v ktorej 50 dobrovoľníkov trpiacich nespavosťou rozdelil do troch skupín. Prvá skupina pred spaním počítala ovečky, druhá si predstavovala niečo príjemné – napríklad scénu z dovolenky – a tretia si mohla vybrať, ako sa pokúsi zaspať. Skupina, ktorá si pred spaním udržala šťastnú myšlienku, zaspala o 20 minút skôr ako zvyčajne, zatiaľ čo skupine počítajúcej ovečky to trvalo o 40 minút dlhšie ako zvyčajne.


Koľko hodín spánku si denne doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK,The Sun
Odporúčame