8 zlozvykov, ktoré spôsobujú predčasné vrásky: Dajte im stopku ešte dnes!

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Sú prirodzenou súčasťou starnutia a nevyhne sa im žiadna z nás. Najkrajšie sú tie zo smiechu, ktoré nám pri každom pohľade do zrkadla pripomínajú okamihy, kedy sme sa skutočne cítili šťastné. No existuje aj iný druh vrások. Vyjdú na povrch vždy, keď sa mračíme, alebo sú dôsledkom rôznych zlozvykov, ktoré možno nevedomky robíte aj vy. Dnes si spolu ukážeme, ktoré to sú a ako sa ich zbaviť.

1. Neustále sedenie pred televíznou obrazovkou

Naše oči si z času na čas potrebujú oddýchnuť. Ak celý deň sedíte pred televízorom alebo pred obrazovkou počítača, budú podráždené a budete sa aj viac mračiť. Výsledkom môže byť čoskoro vytvorenie vrások v okolí očí. Podobný vplyv má aj zanedbávanie nosenia okuliarov. Pokiaľ vám ich očný lekár predpísal, je nevyhnutné, aby ste ich používali. Mračenie v dôsledku zaostrovania škodí nielen samotnému zraku, ale aj pleti.

2. Žutie žuvačiek

Sú vynikajúcim pomocníkom v boji proti nepríjemnému zápachu z úst, no ich používanie by sme mali obmedziť. Ak po nich siahate pričasto, môžete počítať so zvýšenou tvorbou vrások v okolí úst, ktoré častým žutím strácajú svoju elasticitu. Šancu dajte radšej mentolovému spreju do úst alebo osviežujúcemu cukríku, ktorý predsa vycmúľate omnoho rýchlejšie než, požujete žuvačku.

3. Fajčenie

Tento zlozvyk má negatívne dôsledok na celý náš organizmus a jeho škodlivé účinky sa prejavujú najmä na pokožke. Fajčiari trpia zožltnutou a mdlou pokožkou, vrásky sa rovnako prejavia oveľa skôr. Štúdia uskutočnená na dvojčatách ukázala, že súrodenci, ktorí fajčili, mali až o 40 percent tenšiu pokožku. To sa prejavilo zvýšeným výskytom vrások.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás vrásky? Zatočte s nimi správnymi prostriedkami!


4. Pitie cez slamku

Kedysi sme si pitie obľúbených kokteilov či limonád bez slamky ani len nevedeli predstaviť. Tento zvyk je však našťastie už za nami. Mnohé podniky ich buď nahrádzajú ekologickejšími alternatívami, alebo sa ich zbavujú úplne. Aj vy ich pokojne môžete dať zbohom. Ich časté používanie môže mať totiž na svedomí nepekné vrásky v okolí úst.

5. Zanedbanie ochranného faktora

Našu pleť musíme chrániť pred škodlivým UV žiarením. Mnohí ľudia síce používajú opaľovacie krémy, no zabúdajú na ochranu toho najvzácnejšieho, čo máme – vlastného zraku. Slnečné okuliare s ochranným UV faktorom by mala byť nevyhnutná súčasť vašej výbavy. Nestačí ich používať len v lete, výborným pomocníkom môžu byť aj v zime. Ak si nechránime zrak a mračíme sa do ostrého zimného slnka, vrásky na seba nedajú dlho čakať.

6. Málo pozitívnych myšlienok

Životná filozofia má na náš výzor nemalý vplyv. Ľudia, ktorí sa na život dívajú cez optimistickejšiu optiku, sa mračia oveľa zriedkavejšie než veční hundroši. To sa samozrejme odzrkadlí aj na počte vrások. A tie sa objavia najmä v oblasti čela.


Mohlo by vás zaujať: Keď vrásky zdobia aj vašu tvár: Vyhlaďte ich pomocou prírody!


7. Príliš drsné odličovanie

Oblasť očí je obzvlášť citlivá. Správnym mejkapom to nekončí. Pozornosť by sme mali venovať aj odličovaniu, ktoré má byť jemné, no dôsledné. Ak sa totiž odmaľujeme narýchlo, pričom budeme zbytočne silno tlačiť, naša pleť nám to dá pocítiť. Bude podráždená, drsná a zvýši sa aj riziko vzniku vrások.

8. Nedostatok spánku

Aby sme sa vyspali do krásy, mali by sme dbať aj na správnu dĺžku spánku. Vedeli ste, že ženy, ktoré spia menej ako 5 hodín denne, majú približne dvojnásobné množstvo vrások oproti ženám, ktoré si doprajú minimálne 7-hodinový spánok? Tento fakt určite stojí za zváženie. Tak si urobte príjemný večer, starosti hoďte za hlavu a odpočiňte si ako kráľovná.


Ako sa s vráskami snažíte bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame