9 osvedčených tipov na pranie bieleho: Veci budú žiariť celé týždne

Pranie bieleho

Pranie bieleho (Zdroj: GettyImages)

Určite to poznáte: Vaše obľúbené biele tričko po niekoľkých praniach prestáva byť biele a naberá sivý odtieň. Alebo sa vám na košeli objavili pod pazuchami nepekné škvrny od potu či dezodorantu a vy už tušíte, že sa s ňou budete musieť rozlúčiť. Chce to len poznať pár tipov a trikov, ktoré vám starostlivosť o bielu bielizeň uľahčia.

Biele perte samostatne

Základné pravidlo, ktoré sa oplatí dodržať. A to aj vtedy, ak nemá oblečenie výraznú farebnosť a máme pocit, že sa určite nič nestane. Takže platí: biele zvlášť, farebné zvlášť.

Zakúpte si špeciálny prací prostriedok

Hoci je dnes na trhu množstvo univerzálnych pracích prostriedkov, ktoré sľubujú, že si rovnako dobre poradia s oboma typmi bielizne, oplatí sa radšej investovať do špeciálneho prostriedku na biele. Ten totiž obsahuje aj rôzne ošetrujúce a stabilizačné látky, vďaka ktorým biela naozaj zostane bielou po dlhšiu dobu.

S avivážou opatrne

Niekto si bez aviváže pranie ani nedokáže predstaviť. V tomto prípade je ale lepšie sa jej vzdať. Pravidelným pridávaním prostriedku totiž môže dôjsť k zmene farebnosti bielizne a biela môže zosivieť alebo zožltnúť.


Mohlo by vás zaujať: Pre biele obliečky aj proti plesniam: Hypermangán je lacný a robí hotové zázraky


Perte na maximálnej teplote

Pokúste sa prať na maximálne možnej teplote, ktorá je pre daný materiál vhodná. Zvyčajne perieme na štyridsiatke, no táto teplota nemusí byť dostatočná na to, aby sa postarala o skutočnú belosť. Niekedy sa oplatí aj zariskovať – väčšina etikiet na oblečení síce ukazuje ako vhodnú teplotu prania spomínanú štyridsiatku, no množstvo materiálov znesie aj 60 stupňov.

Práčku napĺňajte správne

Neverili by ste, no aj množstvo bielizne v práčke môže rozhodovať o tom, či bude vaše oblečenie žiarivé. To, že má práčka maximálnu kapacitu napríklad 8 kilogramov ešte neznamená, že ju musíte naplniť takým množstvom. Zatiaľ čo bavlnu môžete prať až do maximálnej kapacity, pri vlne alebo jemnej bielizni je vhodné naplniť bubon len do polovice. Ak ho preplníte, oblečenie v ňom nebude môcť cirkulovať a nedostane sa k nej dostatočné množstvo vody ani pracieho prostriedku.


Mohlo by vás zaujať: Boj so škvrnami podľa rád starých materí: Ktorá z nich sa osvedčila vám?


Pamätajte na pravidelné čistenie

Ak je v práčke vodný kameň či iné nečistoty, môže to spôsobiť sivé odtiene. Preto je dobré ju pravidelne čistiť. Občas môžete nechať prejsť cyklus na 90 ºC s prázdnym bubnom, len s pridaním špeciálneho prostriedku, ktorý sa dá kúpiť v drogériách. Ako náhradu môžete použiť aj kryštalickú kyselinu citrónovú.

Babské rady nad zlato

Peroxid vodíka – táto chemická látka nemá vplyv na kvalitu vecí, ak ju použijeme v správnom pomere. Je efektívnym a lacným prostriedok na navrátenie pôvodnej belosti, a to vďaka aktívnemu kyslíku, ktorý uvoľňuje. Pozor však, peroxid musí byť trojpercentný a jednu čajovú lyžičku treba zriediť v dvoch litroch teplej vody. Vzniknutú zmes dôkladne zamiešajte a namočte do nej veci, ktoré potrebujete vybieliť. Nechajte ich tam po dobu 20 minút, každých 5 minút však oblečenie premiešajte, aby bolo vybielené rovnomerne. Nakoniec ho prepláchnite v čistej vode.
Osvedčeným prostriedkom na bielenie je aj prášok do pečiva či jedlá sóda. Stačí ich nasypať k prášku na pranie. Sóda pôsobí proti škvrnám a má tiež bieliaci účinok.
Okrem sódy sa odporúča aj ocot. Ten nielen bieli, ale pôsobí aj ako dezinfekcia a náhrada aviváže, takže bielizeň bude skutočne čistá a navyše aj mäkká.

Zdroj: Mirka, plnielanu.sk
Odporúčame