Aby mal váš tréning zmysel pre zdravie aj výzor: Týmto chybám sa vyhnite!

Fitness

thinkstockphotos.com

Fyzický tréning je dôležitý, no neraz si kvôli rýchlemu životnému štýlu jeho účinky sami zmaríme. Nestačí si totiž ísť len zacvičiť. Svaly sú po tréningu unavené a na svoje ďalšie fungovanie potrebujú regeneráciu. Práve preto by sa človek mal vyvarovať niekoľkých chýb.

Zabúdate na strečing a oddychové fázy

Hoci na pravidelný fyzický pohyb často máte veľmi málo času, aj tak by ste si ho mali rozvrhnúť správne. Rozhodne nesmiete zabúdať na oddychovú fázu a strečing po tréningu, pretože sú dôležité pre regeneráciu síl. Bezprostredne po fyzickej aktivite je čas ideálny na zlepšovanie flexibility. Telesná teplota je totiž vtedy vyššia a svaly sú uvoľnené. Vynechanie tejto časti tréningu sa vám môže na druhý deň vrátiť v podobe stuhnutých svalov či svalovej horúčky. Preto vždy zvážte, koľko času môžete venovať priamo tréningu tak, aby vám ostalo pár minút aj na strečing.

Zanedbávate výživu

Jednou z najčastejších chýb, ktorých sa ľudia po tréningu dopúšťajú, je nejedenie. Správna výživa je však pre udržanie dobrého zdravia aj postavy kľúčová. Preto treba doplniť telu základné živiny, ktoré ste pri predchádzajúcej fyzickej aktivite stratili. Bezprostredne po tréningu by ste mali prijať najmä sacharidy, vhodnou voľbou sú napríklad banány. Neskôr siahnite po bielkovinách – tie sú veľmi dôležité pre regeneráciu a rast svalových vlákien. Výdatné jedlo by ste mali skonzumovať ideálne do hodiny po fyzickom tréningu. Neznamená to však, že sa budete bezhlavo prepchávať. Vyhnite sa tukom a siahnite napríklad po rybách, zelenine či vajíčkach.


Mohlo by vás zaujať: Štyri chyby, pre ktoré nechudnete: Ktoré sú to a ako sa im vyhnúť?


Nedostatok tekutín

Telo sa pri akejkoľvek fyzickej námahe ochladzuje potením a to najmä v prípade, že sa vykonáva pri vysokej teplote vzduchu. Preto ak telu nedodáte po tréningu dostatok tekutín, môže to viesť k dehydratácii aj pocitu únavy. Môžete siahnuť aj po vhodnom elektrolytovom nápoji a organizmu tak doplniť vypotené tekutiny a minerály.

Odkladáte sprchu

Neradi využívate sprchu v posilňovni a čakáte s opláchnutím až dovtedy, kým prídete domov? Robíte chybu! Na spotenej koži sa okamžite začínajú rozmnožovať baktérie, kvôli nim sa aj za veľmi krátky čas objavia na pokožke vyrážky. Rovnako ako sprchu by ste nemali odkladať ani vymenenie spoteného oblečenia. Nejde však len o estetickú záležitosť (zápach a vzhľad), ale najmä o zdravotnú stránku. Oblečenie zadržiava vlhkosť a v prípade, že ho máte na sebe dlhšie, môžete si spôsobiť nepríjemné kvasinkové infekcie.


Mohlo by vás zaujať: Trápite sa diétou, cvičíte, a výsledky nikde? Tu je 8 možných dôvodov


Posedenie pri pivku či poháriku

Hoci viacerým dobre padne po náročnom tréningu pivko či pohárik chladeného alkoholického nápoja, určite taký postup nie je správny. Ak si totiž doprajete alkohol, celá vaša snaha bola úplne zbytočná. Alkohol je totiž plný prázdnych kalórií, z ktorých následne priberáte, a zároveň spomaľuje regeneráciu svalových tkanív. Navyše hrozia aj zdravotné problémy v podobe krvných zrazenín. Siahnite radšej po čistej vode.

Zanedbávate nočný spánok

Aby sa telo dokázalo dostatočne zregenerovať, potrebuje výdatný nočný spánok, najmä po akejkoľvek fyzickej námahe. Pre budovanie pevného svalstva je totiž priam nevyhnutný. V prípade jeho nedostatku sa spomaľuje metabolizmus a tým aj odbúravanie nadbytočného tuku. Do postele by ste mali ísť ešte pred polnocou a dopriať si 7-8 hodín spánku. Váš organizmus bude mať potom oveľa viac energie a aj svoju prácu budete vykonávať efektívnejšie. Ak teda máte v pláne stráviť noc na nejakej oslave, cvičenie radšej preložte na iný deň.


Ktoré zo spomínaných chýb robíte aj vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame