Aby sa vaša dovolenka neskončila už na letisku: Čo skontrolovať pred odletom?

Letisko

thinkstockphotos.com

Balenie oblečenia, liekov, hračiek a množstva ďalších potrebných vecí človeka neraz pohltí. A to až natoľko, že zabudne na naozaj podstatné veci, napríklad, či má dostatočné dlhú platnosť pasu. Každý rok sa tak aj na bratislavskom letisku nájdu ľudia, ktorí na dovolenku vobec neodletia. Na čo si treba dať naozaj pozor?

Letné obdobie býva tým najvyťaženejším na letiskách, keďže k pravidelným linkám pribúdajú aj nepravidelné dovolenkové chartrové lety. Letisko Milana R. Štefánika v Bratislave napríklad očakáva počas letnej sezóny približne 2000 odletov a príletov chartrových liniek s dovolenkármi. Podľa hovorkyne letiska Veroniky Ševčíkovej sa však dovolenka pre niektorých cestujúcich skončí ešte pred samotným odletom. Aké sú najčastejšie chyby, ktoré turisti robia?

Platný pas je základ 

Patrí medzi ne napríklad príchod na letisko s neplatným pasom. ,,Neraz sa stane, že cestujúci zistí až pri vybavení na check-in pulte, že jeho pas už stratil platnosť. V tom prípade cestujúcemu nie je umožnený odlet. Prichádza tak o zaplatenú dovolenku aj letenku,“ vysvetlila Ševčíková.

Doba expirácie tiež hrá úlohu

Ďalším problémom býva nedostatočná dĺžka platnosti cestovného pasu. ,,Pre vstup do niektorých dovolenkových krajín nestačí mať len platný pas, ale dĺžka platnosti musí byť ešte i niekoľko mesiacov po prílete z krajiny,“ dodala hovorkyňa. Ak totiž nemá cestujúci dostatočne dlhú platnosť pasu, rovnako mu nie je umožnený odlet. Napríklad pri lete od Egypta musí mať dovolenkár platný pas aspoň šesť mesiacov po návrate, v Turecku je to aspoň 150 dní po návrate a v Ománe aspoň šesť mesiacov po návrate.

Pri ceste na rodinnú dovolenku však podľa Ševčíkovej nestačí skontrolovať platnosť a dĺžku platnosti len pri pase dospelých osôb. Netreba zabúdať aj na to, že každé dieťa musí byť pri ceste do zahraničia držiteľom platného cestovného pasu. ,,Deťom mladším ako šesť rokov sa cestovný pas vydáva s platnosťou na dva roky,“ upozornila hovorkyňa. Zároveň však aj pre ne platí pri ceste do vybraných krajín, že pas musí byť platný ešte aspoň šesť mesiacov po návrate.


Mohlo by vás zaujímať: Nízkonákladové aerolínie lietajú za facku: Čo od ich služieb môžete čakať?


Meno musí sedieť s letenkou

Pozor si treba dávať aj na rôzne priezviská žien pred svadbou a po svadbe. ,,Letné mesiace sú obdobím svadieb a svadobných ciest. Ženy si však musia dať pozor na to, že ich priezvisko musí byť rovnaké na letenke ako na cestovnom doklade, teda občianskom preukaze či pase,“ vysvetlila Ševčíková. Rovnako aj priezvisko cestujúcej nahlásené v cestovnej kancelárii musí byť zhodné s priezviskom na cestovnom doklade. ,,Ak sa priezviská jednej osoby rôznia, stráca nárok na odlet,“ dodala. Ak teda žena odchádza na dovolenku ihneď po svadbe a nemá ešte vybavený občiansky preukaz či pas na nové priezvisko, treba podľa nej v cestovnej kancelárii či pri kúpe letenky nahlásiť svoje dievčenské priezvisko.

Nielen názov destinácie

Cestujúcim sa zároveň zvykne pred odletom na dovolenku stať, že si pomýlia linku a čas odletu. ,,Počas dňa sa na Letisku M. R. Štefánika uskutoční neraz niekoľko odletov do tureckej Antalye, egyptskej Hurghady či bulharského Burgasu. Cestujúci tak musí sledovať nielen destináciu, do ktorej letí, ale aj číslo linky, číslo nástupnej brány a presný čas odletu,“ radí hovorkyňa. Aj tento rok letisko zaznamenalo prípady, keď cestujúci svoj let zmeškali, pretože stáli v nesprávnom rade na nástup do lietadla.


Mohlo by vás zaujímať: Prežite dlhý let v zdraví a dobrej nálade: Poradíme vám, ako na to!


Na letisko radšej skôr

Podobne upozorňuje aj na včasný príchod na letisko. ,,Odporúčame cestujúcim, aby sa na odlet dostavili dve hodiny pred odletom. Vybavenie na check-in pulte, prechod bezpečnostnou kontrolou a pri odletoch do krajín Neschengenu aj hraničnou/pasovou kontrolou, si vyžaduje určitý čas,“ vysvetlila. Ak totiž príde cestujúci na letisko neskôr, nemusí mať dostatok času na absolvovanie všetkých nevyhnutných úkonov.

Zmariť odlet za oddychom môže tiež neskorý príchod k nástupnej bráne. Nástup na odlet, teda takzvaný boarding, totiž začína približne 45 až 50 minút pred odletom lietadla. Nástupná brána sa však zatvára spravidla 30 či 20 minút pred odletom a nie až v čase odletu. ,,Ak sa cestujúci dostaví na nástup neskoro, stráca nárok na odlet a nemá nárok na vrátenie ceny letenky,“ uviedla Ševčíková.

Parkovanie môže zradiť

Ak máte v pláne pricestovať na letisko autom a nechať ho na dlhodobom parkovisku, nechajte dostatočnú časovú rezervu. Napríklad Bratislavské letisko síce má túto možnosť ponuke, no parkovisko býva úplne preplnené, takže vás donúti ísť hľadať miesto inde. K tomu ešte pripočítajte čas na návrat na letisko a ak nemáte postačujúcu rezervu, môžete mať problém. Tento druh parkoviska tiež môže byť na niektorých letiskách ďalej od odletovej haly a ak už nie ste najmladší, presun môže predstavovať škrt cez rozpočet.


Mohlo by vás zaujímať: Mužské zamestnanie? Týchto 5 sexi pilotiek vás ľahko presvedčí o opaku


Čo do príručnej batožiny nepatrí?

Dovolenkári by si zároveň mali dať pozor na zakázané predmety v príručnej batožine a tekutiny nad limit. ,,Medzi predmety, ktoré cestujúci nemôže mať príručnej batožine, patria rôzne napodobeniny zbraní, granátov, nábojov, a to či už v tvare prívesku na krk, alebo príveskov na opasok,“ vymenovala Ševčíková. Patria sem podľa jej slov aj detské hračkárske zbrane – vodné pištole. Zároveň podľa hovorkyne platí, že tekutiny, pasty, gély, spreje možno mať v príručnej batožine umiestnené len v objeme do 100 mililitrov alebo 100 gramov, uzatvorené v plastovom vrecku s maximálnou kapacitou jeden liter.

S alkoholom opatrne

Súčasne upozorňuje cestujúcich na „posilnenie sa alkoholom“ pred odletom. ,,Radosť z odletu na dovolenku s kamarátmi neraz cestujúci oslavujú už na letisku alkoholom. Ak zamestnanci letiska spozorujú pasažiera pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, takémuto cestujúcemu nie je umožnený odlet. Nemá nárok ani na vrátenie ceny letenky,“ doplnila Ševčíková.


Aké skúsenosti s lietaním máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame